SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  4
Сабақтың тақырыбы:Табиғаттағы су 
Сабақтың мақсаты: 
1. Білімділік:Табиғаттағы су туралы ұғым қалыптастыру. 
2.Дамытушылық. Оқушылардың оқыған тақырып бойынша ойын жинақтап, 
өз бетінше қорытынды жасай білуге машықтандыру. 
Тәрбиелік.Тіршілік судың қатысымен жүзеге асатынын ұғындыра отырып, 
суды қорғауға, табиғатты сүюге тәрбиелеу. 
Сабақ түрі: жаңа сабақ 
Сабақтың типі:Дәстүрлі емес 
Сабақтағы әдіс-тәсілдер: Психологиялық тренинг, тест тапсырмалары, СТО 
стратегиялары, шығармашылық жұмыс, 
Сабақ көрнекілігі: сабаққа презентация, электронды оқулық, бейне таспа, 
оқулық, су айналымы салынған кесте, дәптер. 
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі 
1.Психологиялық дайындық(Шаттық шеңбері) 
2.Топқа бөлу 
Аққулар тобы 
Киттар тобы 
3.Тыныштық сәті-Музыка ойнап тұрады. 
Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды 
айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. 
Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. 
Елестетіп көріңіз: Сіз табиғат аясындасыз. Айнала әсем гүлдер, жайқалған 
ағаштар, биік таулар. Аспан шайдай ашық. Аспандағы күлімдеген күн 
сәулесін шашып, төңіректі нұрландыра түсті. Сол Күн нұры сіздің төбеңізден 
өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Күн нұры жүрегіңізге келді. осы күн 
сәулесі арқылы жүрегімізбен барлық тіршілік иесіне жақсылық тілейік..... 
жылуымызды жіберейік. Алдымыздан Күн көзіне шағылысып, айнадай 
жарқыраған, асау, толқынды өзен кездесті. Таудан аққан тап - таза өзеннің 
пәктігін жүрегімізге сіңіріп, осындай адал көңілде барлық үлкендерге 
жақсылық тілеп, жылуымызды жіберейік. Қазір өзімізден кішілерді еске 
түсіре отырып, оларға да жақсылық тілейміз. Оларға да жылуымызды 
жібереміз. Ал енді осы бөлмедегі барлық адамдарға жақсы тілегімізді тілеп, 
жылуымызды жіберейік. Келесі кезекте өзімізге жақсылық тілейік. Бір - 
бірімізге жылуымызды жіберейік. Осы жақсы тілектерімізді жүрегімізде 
сақтайық. 
Қандай әсер алдыңдар? 
Табиғаттан барлық жақсылықты үйренеміз, бойымызға сіңіреміз. Осы 
жақсылықтарды біз айналадамыздағы барлық тіршілік иелеріне тіледік. 
3.Өткенді тексеру 
Тест тапсырмалары: 
1. Адам денесінде қанша сүйек бар? 
а) 200-ге жуық
ә) 100-ге жуық 
б) болмайды мүлдем 
2. Қан айналымның негізгі мүшесі не? 
а) ми 
ә) жүрек 
б) бауыр 
3.Ас қорыту мүшелері дегеніміз не? 
а) ауыз қуысы, жұтқыншақ, өңеш, қарын, ішек жатады 
ә) мұрын, кеңірдек, кеңірдекше, өкпе 
б) бас, мойын, құлақ 
4. Адамның жүйке жүйесі неден тұрады? 
а) бас, мойын, кеуде, қол 
ә) өкпе, бауыр, ас қорыту мүшелері 
б) мидан, жұлын, жүйке тамырлары 
5. Терінің ең негізгі қызметі? 
а) безендіру 
ә) қорғану 
б) сұлулық 
6.Тыныс алу мүшелеріне нелер жатады? 
а) мұрын қуысы, кеңірдек, кеңірдекше, өкпе 
ә) бас, мойын, омыртқа 
б) құлақ, қол, аяқ, тамыр 
Негізігі кезең 
Жұмбақ жасыру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын өздері 
табады. 
Еш тесікке тұрмайды, 
Ол жоқта жер құрғайды. (су) 
1.Электрондық оқулық 
Оқушылардың білімдерін алғашқы бекіту. 
2.Сөзжұмбақ жасыру 
Дәптермен жұмыс 
-Су қоймалары туралы не білесің? 
-Өзен қандай бөліктерден тұрады? 
-Көл деген не?Өзендер қандай болады? 
Тәжірибе жасау 
Судың қасиетін анықтау 
1.Суы бар стаканға қасықты саламыз 
-Не көріп тұрсыңдар?Қасық судан көрініп тұрады,ендеше су мөлдір 
деп айтуға болады. 
2.Суы бар стаканның қасына ақ парақ қойып салыстырамыз. 
-Не көріп тұрмыз?Судың түсі мөлдір,ендеше судың түсі жоқ деп айтуға 
болады.
3.Суды ішіп көрейік ,судың дәмі жоқ. 
4.Ал енді суы бар стаканға тұз салып көрейік,тұз еріп кетті 
Ендеше, су ерткіш сұйық зат деп айтуға болады. 
5.Суды бір ыдыстан екінші ыдысқа құйып көрейік,не көріп тұрмыз? 
-Су тез арада ағып кетті,ендеше ол сұйық және қандай пішінді ыдысқа 
құйсақ сол ыдстың пішінін алады. 
3.Бекіту кезеңі. 
1.Конверт-сұрақ әдісі. Әр топқа жеке сұрақтыр қойылады. 
Әр оқушыға конвертте бірдей сұрақтар қойылады. 
Балалар стикерге өз аттарын жазып сұраққа жауап береді. 
Мұғалім берілген 1-2 жауапты ортаға салады.Оқушылар дұрыс- 
бұрыстын айтады. 
Топ топты бағалайды.(Жест арқылы) 
4.Сергіту сәті 
Би қимылдарын орындайды. 
5.Тақырыптық түйінді сөздер әдісі 
Топтарға сөздер таратылады,берілген сөздер арасынан тек тақырыпқа 
сай сөздерді іріктеп алады. 
Біздің тақырып 
Сөздер банкісі 
3.Шығармашылық жұмыс 
1-топ 5 жолды өлең тапсырмасын орындайды 
2-топ Постер тақырыпқа сай салады 
Әр топ жұмыстарын қорғап,бір-бірін бағалайды-стикер 
4.Қорытынды. 
-Балалар біздің бүгінгі топтармыздың аты Киттер болды және 
Аққулалар қалай ойлайсыңдар неге мен солай деп 
алдым?Ойланыңдар. 
-Себебі,акулалар және аққу құсы суда жүзеді. 
-Оқушылар сабақты бағдаршам түстері арқылы бағалайды. 
(қызыл түс-түсінбедім,жасыл –барлығы түсінікті,сары-түсінбеген 
жерлерім бар) 
Шалдай орта жалпы білім беру мектебі
Ашық сабақ 
Тақырыбы: «Табиғаттағы су» 
Пән:Дүниетану 
Сынып:3 «А» 
Өткізеген:Разина.А.К

Contenu connexe

Tendances

325wewererewr33
325wewererewr33325wewererewr33
325wewererewr33nurlan93kz
 
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)Айбек Қуандықұлы
 
Дара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдерДара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдерNurlan Abilhanov
 
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтаузат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтауNurlan Abilhanov
 
Көкөніс Көкөніс
Көкөніс    Көкөніс  Көкөніс    Көкөніс
Көкөніс Көкөніс Nurlan Abilhanov
 
Қос сөздер
Қос сөздерҚос сөздер
Қос сөздерBilim All
 
303ллоршгршг
303ллоршгршг303ллоршгршг
303ллоршгршгnurlan93kz
 
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің біріӘлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің біріNurlan Abilhanov
 
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайысДарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайысАйбек Қуандықұлы
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 

Tendances (20)

көктем сәні
көктем сәнікөктем сәні
көктем сәні
 
жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар
жүзден жүйрік, мыңнан тұлпаржүзден жүйрік, мыңнан тұлпар
жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар
 
Алтын ұрпақ
Алтын ұрпақАлтын ұрпақ
Алтын ұрпақ
 
325wewererewr33
325wewererewr33325wewererewr33
325wewererewr33
 
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
 
Дара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдерДара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдер
 
3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd
 
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтаузат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
 
Сөз мерген тапқырлар сайысы
Сөз  мерген тапқырлар сайысыСөз  мерген тапқырлар сайысы
Сөз мерген тапқырлар сайысы
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
Көкөніс Көкөніс
Көкөніс    Көкөніс  Көкөніс    Көкөніс
Көкөніс Көкөніс
 
Қос сөздер
Қос сөздерҚос сөздер
Қос сөздер
 
303ллоршгршг
303ллоршгршг303ллоршгршг
303ллоршгршг
 
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің біріӘлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің бірі
 
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайысДарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
 
Жұлдызды бестік
Жұлдызды бестікЖұлдызды бестік
Жұлдызды бестік
 
издибаева г.а
издибаева г.аиздибаева г.а
издибаева г.а
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
56
5656
56
 
зат ес¦м ашы саба__ 2 сынып
зат ес¦м  ашы   саба__  2 сыныпзат ес¦м  ашы   саба__  2 сынып
зат ес¦м ашы саба__ 2 сынып
 

En vedette (15)

7878
78787878
7878
 
авп .Ppt
авп .Pptавп .Ppt
авп .Ppt
 
777858
777858777858
777858
 
787899g
787899g787899g
787899g
 
888
888888
888
 
69878
6987869878
69878
 
ссс
сссссс
ссс
 
яяяяячы
яяяяячыяяяяячы
яяяяячы
 
сабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбысабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбы
 
Өнерін өрлеткен топ
Өнерін өрлеткен топӨнерін өрлеткен топ
Өнерін өрлеткен топ
 
Qqq
QqqQqq
Qqq
 
22214343434344
2221434343434422214343434344
22214343434344
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Мақта қыз бен мысық
Мақта қыз бен мысықМақта қыз бен мысық
Мақта қыз бен мысық
 
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 

Similaire à 21

гульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білемізгульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білемізoquzaman
 
эколог. ассорти
эколог. ассортиэколог. ассорти
эколог. ассортиAsem Sarsembayeva
 
ашық сабақ. ұлттық тағамдар
ашық сабақ. ұлттық тағамдарашық сабақ. ұлттық тағамдар
ашық сабақ. ұлттық тағамдарAsem Sarsembayeva
 
валеология
валеологиявалеология
валеологияoquzaman
 
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипабиология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипаAsem Sarsembayeva
 
Өмір сен маған қымбатсың тренинг 9сынып
Өмір сен маған қымбатсың тренинг 9сыныпӨмір сен маған қымбатсың тренинг 9сынып
Өмір сен маған қымбатсың тренинг 9сыныпАйбек Қуандықұлы
 
Заттар қасиетін табу
Заттар қасиетін табуЗаттар қасиетін табу
Заттар қасиетін табуErjan Beisenhojaev
 

Similaire à 21 (20)

666
666666
666
 
989ds
989ds989ds
989ds
 
гульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білемізгульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білеміз
 
эколог. ассорти
эколог. ассортиэколог. ассорти
эколог. ассорти
 
ашык сабак жоспары гой
ашык сабак жоспары гойашык сабак жоспары гой
ашык сабак жоспары гой
 
ашық сабақ. ұлттық тағамдар
ашық сабақ. ұлттық тағамдарашық сабақ. ұлттық тағамдар
ашық сабақ. ұлттық тағамдар
 
586fd
586fd586fd
586fd
 
4568
45684568
4568
 
242458
242458242458
242458
 
валеология
валеологиявалеология
валеология
 
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипабиология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
 
Өмір сен маған қымбатсың тренинг 9сынып
Өмір сен маған қымбатсың тренинг 9сыныпӨмір сен маған қымбатсың тренинг 9сынып
Өмір сен маған қымбатсың тренинг 9сынып
 
жатыс септык
жатыс септыкжатыс септык
жатыс септык
 
дүниетану күнделікті жоспары
дүниетану күнделікті жоспарыдүниетану күнделікті жоспары
дүниетану күнделікті жоспары
 
коктем
коктемкоктем
коктем
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
Қазақ тілі
Қазақ тіліҚазақ тілі
Қазақ тілі
 
төзім мен табандылық
төзім мен табандылықтөзім мен табандылық
төзім мен табандылық
 
Заттар қасиетін табу
Заттар қасиетін табуЗаттар қасиетін табу
Заттар қасиетін табу
 
67ererereewr
67ererereewr67ererereewr
67ererereewr
 

Plus de Nurlan Abilhanov

микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдеріNurlan Abilhanov
 
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаKурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаNurlan Abilhanov
 
My pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
My pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffMy pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
My pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffNurlan Abilhanov
 

Plus de Nurlan Abilhanov (20)

микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаKурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия Османовна
 
My pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
My pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffMy pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
My pet fffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
 

21

  • 1. Сабақтың тақырыбы:Табиғаттағы су Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік:Табиғаттағы су туралы ұғым қалыптастыру. 2.Дамытушылық. Оқушылардың оқыған тақырып бойынша ойын жинақтап, өз бетінше қорытынды жасай білуге машықтандыру. Тәрбиелік.Тіршілік судың қатысымен жүзеге асатынын ұғындыра отырып, суды қорғауға, табиғатты сүюге тәрбиелеу. Сабақ түрі: жаңа сабақ Сабақтың типі:Дәстүрлі емес Сабақтағы әдіс-тәсілдер: Психологиялық тренинг, тест тапсырмалары, СТО стратегиялары, шығармашылық жұмыс, Сабақ көрнекілігі: сабаққа презентация, электронды оқулық, бейне таспа, оқулық, су айналымы салынған кесте, дәптер. Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі 1.Психологиялық дайындық(Шаттық шеңбері) 2.Топқа бөлу Аққулар тобы Киттар тобы 3.Тыныштық сәті-Музыка ойнап тұрады. Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Сіз табиғат аясындасыз. Айнала әсем гүлдер, жайқалған ағаштар, биік таулар. Аспан шайдай ашық. Аспандағы күлімдеген күн сәулесін шашып, төңіректі нұрландыра түсті. Сол Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Күн нұры жүрегіңізге келді. осы күн сәулесі арқылы жүрегімізбен барлық тіршілік иесіне жақсылық тілейік..... жылуымызды жіберейік. Алдымыздан Күн көзіне шағылысып, айнадай жарқыраған, асау, толқынды өзен кездесті. Таудан аққан тап - таза өзеннің пәктігін жүрегімізге сіңіріп, осындай адал көңілде барлық үлкендерге жақсылық тілеп, жылуымызды жіберейік. Қазір өзімізден кішілерді еске түсіре отырып, оларға да жақсылық тілейміз. Оларға да жылуымызды жібереміз. Ал енді осы бөлмедегі барлық адамдарға жақсы тілегімізді тілеп, жылуымызды жіберейік. Келесі кезекте өзімізге жақсылық тілейік. Бір - бірімізге жылуымызды жіберейік. Осы жақсы тілектерімізді жүрегімізде сақтайық. Қандай әсер алдыңдар? Табиғаттан барлық жақсылықты үйренеміз, бойымызға сіңіреміз. Осы жақсылықтарды біз айналадамыздағы барлық тіршілік иелеріне тіледік. 3.Өткенді тексеру Тест тапсырмалары: 1. Адам денесінде қанша сүйек бар? а) 200-ге жуық
  • 2. ә) 100-ге жуық б) болмайды мүлдем 2. Қан айналымның негізгі мүшесі не? а) ми ә) жүрек б) бауыр 3.Ас қорыту мүшелері дегеніміз не? а) ауыз қуысы, жұтқыншақ, өңеш, қарын, ішек жатады ә) мұрын, кеңірдек, кеңірдекше, өкпе б) бас, мойын, құлақ 4. Адамның жүйке жүйесі неден тұрады? а) бас, мойын, кеуде, қол ә) өкпе, бауыр, ас қорыту мүшелері б) мидан, жұлын, жүйке тамырлары 5. Терінің ең негізгі қызметі? а) безендіру ә) қорғану б) сұлулық 6.Тыныс алу мүшелеріне нелер жатады? а) мұрын қуысы, кеңірдек, кеңірдекше, өкпе ә) бас, мойын, омыртқа б) құлақ, қол, аяқ, тамыр Негізігі кезең Жұмбақ жасыру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын өздері табады. Еш тесікке тұрмайды, Ол жоқта жер құрғайды. (су) 1.Электрондық оқулық Оқушылардың білімдерін алғашқы бекіту. 2.Сөзжұмбақ жасыру Дәптермен жұмыс -Су қоймалары туралы не білесің? -Өзен қандай бөліктерден тұрады? -Көл деген не?Өзендер қандай болады? Тәжірибе жасау Судың қасиетін анықтау 1.Суы бар стаканға қасықты саламыз -Не көріп тұрсыңдар?Қасық судан көрініп тұрады,ендеше су мөлдір деп айтуға болады. 2.Суы бар стаканның қасына ақ парақ қойып салыстырамыз. -Не көріп тұрмыз?Судың түсі мөлдір,ендеше судың түсі жоқ деп айтуға болады.
  • 3. 3.Суды ішіп көрейік ,судың дәмі жоқ. 4.Ал енді суы бар стаканға тұз салып көрейік,тұз еріп кетті Ендеше, су ерткіш сұйық зат деп айтуға болады. 5.Суды бір ыдыстан екінші ыдысқа құйып көрейік,не көріп тұрмыз? -Су тез арада ағып кетті,ендеше ол сұйық және қандай пішінді ыдысқа құйсақ сол ыдстың пішінін алады. 3.Бекіту кезеңі. 1.Конверт-сұрақ әдісі. Әр топқа жеке сұрақтыр қойылады. Әр оқушыға конвертте бірдей сұрақтар қойылады. Балалар стикерге өз аттарын жазып сұраққа жауап береді. Мұғалім берілген 1-2 жауапты ортаға салады.Оқушылар дұрыс- бұрыстын айтады. Топ топты бағалайды.(Жест арқылы) 4.Сергіту сәті Би қимылдарын орындайды. 5.Тақырыптық түйінді сөздер әдісі Топтарға сөздер таратылады,берілген сөздер арасынан тек тақырыпқа сай сөздерді іріктеп алады. Біздің тақырып Сөздер банкісі 3.Шығармашылық жұмыс 1-топ 5 жолды өлең тапсырмасын орындайды 2-топ Постер тақырыпқа сай салады Әр топ жұмыстарын қорғап,бір-бірін бағалайды-стикер 4.Қорытынды. -Балалар біздің бүгінгі топтармыздың аты Киттер болды және Аққулалар қалай ойлайсыңдар неге мен солай деп алдым?Ойланыңдар. -Себебі,акулалар және аққу құсы суда жүзеді. -Оқушылар сабақты бағдаршам түстері арқылы бағалайды. (қызыл түс-түсінбедім,жасыл –барлығы түсінікті,сары-түсінбеген жерлерім бар) Шалдай орта жалпы білім беру мектебі
  • 4. Ашық сабақ Тақырыбы: «Табиғаттағы су» Пән:Дүниетану Сынып:3 «А» Өткізеген:Разина.А.К