SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  4
Пән: қазақ тілі, 5 «Г» сынып Күні: 21.01.2016 ж.
Тақырыбы: «Қысқы ойындар» Омонимдер
Мақсаты «Қысқы ойындар» туралы түсінік беру, омоним сөздерді
өмірде қолдана білуге машықтандыру.
Күтілетін нәтиже - қысқы ойындар туралы түсінеді.
- омоним сөздерді өмірде қолдана біледі.
- қысқы ойындарды өмірмен байланыстыра біледі.
Керекті жабдықтар оқулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, ереже
дәптері,топшамалар, маркер, АКТ интернет желісі,
презентация , бағалау парақтары.
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық.
Шаңғышылар мен конькишілердің суреттерін таңдап алу
арқылы топқа бөлу:
І топ:
Шаңғышылар
ІІ топ:
Конькишілер
Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі.
Фонетикалық жаттығу
Ақ қыс
Аппақ - қыстың бояуы,
Аппақ - қыстың бораны.
Ақ көрпеге орайды,
Ақ қар байтақ даланы.
/С.Оспанов/
-Өлең жолдарынан қазақ тіліне тән дыбыстарды тауып
талдау.
-Ақ, қыс антонимдер табу.
Үй тапсырмасын «Кубизм» әдісімен тексеремін.
Қыс туралы тақпақтарды
«Кубизм» әдісімен қыс тақырыбындағы өлеңдерді жатқа
оқиды.
1.Сымбат түрін сақтайды, 5. Біздер бір топ баламыз,
Жолда, тауда тұрса да. Сырғанаққа барамыз.
Аязың да батпайды, Тік еңістен жіберсек,
Мынау жасыл шыршаға. Оқтай зулар шанамыз.
2.Сүйінші, балалар, 6. Жапалақтап қар жауғанда,
Ақ ұлпа жаңа қар. Көк аспаннан үлпілдеп,
Қаптады жерді. Алаңқай мен алаңдар да
Жығылып, тұрып, Жаңарады біртіндеп.
Қарменен ұрып,
Мұғаліммен
амандасады.
Шеңберге
жиналады,суретте
рді алады.
Топтарға бөлінеді.
Өлеңді топпен
оқиды. Қазақ
тіліне тән
дыбыстарды,анто
нимдарді табады.
Топ мүшелері
кезекпен өлеңді
жатқа айтады.
Ойнар кез келді.
3.Безеніпті шырша да, 7. Жаңа жыл! Жаңа жыл!
Әр түрлі алқа таққандай, Жаңалық ізде сен.
Көз тартады ортада Жаңа ән, жаңа жыр
Ойыншықтар көп қандай! Жазып бер бізге сен!
4.Жапалақ қар көбелек 8.Өзгермейсің қыс келсе де,
Секілді бір қаптаған. Бояуыңды оңдырмайсың.
Ақ ұлпаңды себелеп, Аяз шымшып тістесе де.
Көңілденіп соқ боран. Бүршігіңді тоңдырмайсың.
Смайликпен
бағалау
Тұсаукесер Жылдың төрт мезгілі бейнеленген слайд көрсетіледі.
- Бір жылда неше мезгіл бар?
- Қыс мезгілінде қандай ойындар ойнайсыңдар?
- «Қысқы ойындар» видеосы көрсетіледі.
Сөздік жұмысы:
аязды- морозный
қарбөбек- снеговик
серуен- прогулка
шаңғы- лыжи
шана- санки
Қысқы ойындар
Қыс келді.Айнала ақ мамыққа оранған. Әсіресе қаңтар,
ақпан айларында қар мол жауып, күн аязды болады. Қыс
мезгілінде балалар далада ойнағанды ұнатады.
Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: шаңғы тебу,
шана және конькимен сырғанау.
Бүгін ауа райы жаман емес, күн аязды. Далада қар
жауып тұр. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр.
Балалар шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып
жүр. Олар қарбөбек жасайды. Балалар күн ұзағына далада
ойнайды.
Қыс мезгілінде далада ойнау, серуендеу балалардың
денсаулығына өте пайдалы.
Дыбысталуы, жазылуы, естілуі бірдей ,мағыналары
басқа-басқа сөздерді омонимдердейміз.
Мысалы: жаз- не?/зат есім/, жаз- не істейді? /етістік/, жүз
/неше?/, жүз/ не істе?/.
Слайдта
бейнеленген
суреттерді
айтады.
Жаңа сөздерді
оқиды, қазақ
тіліне тән
дыбыстарды
табады,сөз
тіркестерін
құрайды.
Мәтінді оқиды,
омонимдерді
табады.
Омонимдердің
ережесін оқып,
дәптерлеріне
жазады.
Негізгі бөлім Топтық тапсырма:
1 - топ тапсырмасы( әр топ мәтін бойынша сұрақ
дайындап, келесі топқа сұрақтарын оқиды/
1.Не келді? /Қыс келді./
2. Айнала қандай мамыққа оранған? /Айнала ақ мамыққа
оранған./
3. Қай айларда қар мол жауады? Қаңтар, ақпан айларында
қар мол жауады.
4. Қандай қысқы ойындарды білесің? / Шаңғы тебу, шана
және конькимен сырғанау/
5. Далада не жауып тұр.? Далада қар жауып тұр.
2 - топ тапсырмасы:
1.Балалар қайда ойнап жүр?/ Балалар далада ойнап жүр/
Мәтінді оқып,
топта талдайды.
Әр топ бес
сұрақтан
құрастырады. Бір
оқушыдан тұрып,
келесі топқа
қояды.
Оқушылар
сұрақтарды
қояды, келесі топ
2.Балалар не жасады? / Балалар қарбөбек жасады./
3.Балалар күн ұзағына қайда ойнайды?/ Балалар күн
ұзағына далада ойнайды.
4. Айнала қандай мамыққа оранған? /Айнала ақ мамыққа
оранған./
5. Қай айларда қар мол жауады? Қаңтар, ақпан айларында
қар мол жауады.
1 - топ тапсырмасы
«Кел, ойланайық» жұмбақ жасыру.
1.Қолы жоқ, сурет салады,
Тісі тістеп алады. / Аяз/
2.Таудан түссем,тоқтауды білмейді,
Тауға қарай тартсам да жүрмейді. /Шана/
3. Табаныма байладым,
Қос таяқпен айдадым. /Шаңғы/
4. Аяқтарым қалтылдап,
Қос тай міндім жалтылдақ.
Шапса жұбын жазбайды,
Бір- бірінен озбайды. /Коньки/
5. Қырға сүйреп шығам,
Ойға мініп түсем. /Шана/
6. Жазда болмайды,
Қыста болады.
Терезеге қонады,
Әсем ою ояды. /Қырау/
2 - топ тапсырмасы:
1.Мамықтай ұлпа,
Қанттай ақ.
Қыста жер бетін басады,
Жазда сайға қашады. /қар/
2. Уілдейді ысқырып,
Қорқытады баланы. / Боран/
3. Қыста ғана болады,
Ұсатасаң қолың тоңады. /Қар/
4. Суға батпайды,
Отқа жанбайды. /Мұз/
5. Қыс айында, мұз айдынында,
Жүгірсе зыр етеді.
Бір адамды екеу ара
Көтеріп ап кетеді. /Коньки/
6. Қанаты жоқ –ұшады,
Аяғы жоқ- желеді,
Аузы жоқ- ұлиды. /Боран/
Сергіту сәті . /»Келді, міне, Жаңа жыл!» әнін билеп айту
Авторы Б.Бейсенова/
жауап береді.
«Бағдаршам»
арқылы бағалау.
Саусақ арқылы
Орындарынан
тұрып ән айтып
билейді.
Қорытынды Кестеде берілген сөздерден омоним, антоним,
синонимдерді табу
Сөздер Синоним Омоним Антоним
Күш,қуат +
Қара-ақ +
Биік-аласа +
Арық-семіз +
Қайғы,мұң +
Тез,жылдам +
Атқа міну,
менің атым
+
Тақтаға
қара, қара
шаш
+
Мектепке
бар,менде
алма бар.
+
Өзен
ақты,ақ
көйлек
+
Бес жолды өлең «боран»
1 Зат есім..........................
2.Сын есім.......................
3. Етістік..........................
4.Сөйлем .........................
5.Синоним.......................
Сөздерді қатарына
белгі қояды.
Бес жолды өлең
құрасырады
Смайлик арқылы
Үйге тапсырма 1. Мәтінді түсініп оқу.
2. Ереже жаттау
3. «Көңілді қыс» тақырыбында эссе жазу.
Үй тапсырмасын
күнделікке
жазады.
Бағалау
Кері байланыс
жазу
1.Бағалау парағына бағаланады. Оқушылар бүгінгі
сабақтан алған
әсерлерін қағазға
жазып береді.

Contenu connexe

Tendances (11)

Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдеріАбай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
 
Lgi predshkol
Lgi predshkolLgi predshkol
Lgi predshkol
 
Көңілді қыс
Көңілді қысКөңілді қыс
Көңілді қыс
 
презентация каткан н
презентация каткан нпрезентация каткан н
презентация каткан н
 
күлпара тәрбие+
күлпара тәрбие+күлпара тәрбие+
күлпара тәрбие+
 
қыс. ашық сабақ жоспары.
қыс. ашық сабақ жоспары.қыс. ашық сабақ жоспары.
қыс. ашық сабақ жоспары.
 
басылым
басылымбасылым
басылым
 
Wewe
WeweWewe
Wewe
 
алтынай апталык
алтынай апталыкалтынай апталык
алтынай апталык
 
жыл мезгілдері
жыл мезгілдеріжыл мезгілдері
жыл мезгілдері
 
85555d
85555d85555d
85555d
 

En vedette

Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу
Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеуМәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу
Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеуАйбек Қуандықұлы
 
Отын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібі
Отын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібіОтын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібі
Отын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібіАйбек Қуандықұлы
 
қазақстанның пайдалы қазбалары
қазақстанның пайдалы қазбаларықазақстанның пайдалы қазбалары
қазақстанның пайдалы қазбаларыАйбек Қуандықұлы
 
Мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұмат
Мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұматМәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұмат
Мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұматАйбек Қуандықұлы
 
Жарық сүйгіш өсімдіктер. Көлеңкеге төзімді өсімдіктер.
Жарық  сүйгіш  өсімдіктер. Көлеңкеге   төзімді  өсімдіктер. Жарық  сүйгіш  өсімдіктер. Көлеңкеге   төзімді  өсімдіктер.
Жарық сүйгіш өсімдіктер. Көлеңкеге төзімді өсімдіктер. Айбек Қуандықұлы
 

En vedette (12)

топ слайд
топ слайдтоп слайд
топ слайд
 
Жыл мезгілдері
Жыл мезгілдеріЖыл мезгілдері
Жыл мезгілдері
 
Ms word мәтіндік редакторы
Ms word мәтіндік редакторыMs word мәтіндік редакторы
Ms word мәтіндік редакторы
 
Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу
Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеуМәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу
Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу
 
Отын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібі
Отын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібіОтын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібі
Отын- энергетикалық кешен. Мұнай және газ өнеркәсібі
 
Мұнай
МұнайМұнай
Мұнай
 
Жеңіл өнеркәсіп
Жеңіл өнеркәсіпЖеңіл өнеркәсіп
Жеңіл өнеркәсіп
 
қазақстанның пайдалы қазбалары
қазақстанның пайдалы қазбаларықазақстанның пайдалы қазбалары
қазақстанның пайдалы қазбалары
 
Пайдалы қазбалардың түрлері
Пайдалы қазбалардың түрлеріПайдалы қазбалардың түрлері
Пайдалы қазбалардың түрлері
 
Өсімдіктердің көбеюі
Өсімдіктердің көбеюіӨсімдіктердің көбеюі
Өсімдіктердің көбеюі
 
Мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұмат
Мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұматМәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұмат
Мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұмат
 
Жарық сүйгіш өсімдіктер. Көлеңкеге төзімді өсімдіктер.
Жарық  сүйгіш  өсімдіктер. Көлеңкеге   төзімді  өсімдіктер. Жарық  сүйгіш  өсімдіктер. Көлеңкеге   төзімді  өсімдіктер.
Жарық сүйгіш өсімдіктер. Көлеңкеге төзімді өсімдіктер.
 

Similaire à «Қысқы ойындар» Омонимдер

Similaire à «Қысқы ойындар» Омонимдер (6)

ашык сабак
ашык сабакашык сабак
ашык сабак
 
ашық іс әрекет маңғаз
ашық іс әрекет  маңғазашық іс әрекет  маңғаз
ашық іс әрекет маңғаз
 
ашық сабақ кенжегульжанасы
ашық сабақ  кенжегульжанасыашық сабақ  кенжегульжанасы
ашық сабақ кенжегульжанасы
 
әлменова қамиева
әлменова қамиеваәлменова қамиева
әлменова қамиева
 
технологиялы карта ашы__
технологиялы   карта ашы__технологиялы   карта ашы__
технологиялы карта ашы__
 
Лепті сөйлемді қайталау
Лепті сөйлемді қайталауЛепті сөйлемді қайталау
Лепті сөйлемді қайталау
 

Plus de Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдеріNurlan Abilhanov
 
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаKурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаNurlan Abilhanov
 

Plus de Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаKурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия Османовна
 

«Қысқы ойындар» Омонимдер

  • 1. Пән: қазақ тілі, 5 «Г» сынып Күні: 21.01.2016 ж. Тақырыбы: «Қысқы ойындар» Омонимдер Мақсаты «Қысқы ойындар» туралы түсінік беру, омоним сөздерді өмірде қолдана білуге машықтандыру. Күтілетін нәтиже - қысқы ойындар туралы түсінеді. - омоним сөздерді өмірде қолдана біледі. - қысқы ойындарды өмірмен байланыстыра біледі. Керекті жабдықтар оқулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, ереже дәптері,топшамалар, маркер, АКТ интернет желісі, презентация , бағалау парақтары. Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Кіріспе Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық. Шаңғышылар мен конькишілердің суреттерін таңдап алу арқылы топқа бөлу: І топ: Шаңғышылар ІІ топ: Конькишілер Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Фонетикалық жаттығу Ақ қыс Аппақ - қыстың бояуы, Аппақ - қыстың бораны. Ақ көрпеге орайды, Ақ қар байтақ даланы. /С.Оспанов/ -Өлең жолдарынан қазақ тіліне тән дыбыстарды тауып талдау. -Ақ, қыс антонимдер табу. Үй тапсырмасын «Кубизм» әдісімен тексеремін. Қыс туралы тақпақтарды «Кубизм» әдісімен қыс тақырыбындағы өлеңдерді жатқа оқиды. 1.Сымбат түрін сақтайды, 5. Біздер бір топ баламыз, Жолда, тауда тұрса да. Сырғанаққа барамыз. Аязың да батпайды, Тік еңістен жіберсек, Мынау жасыл шыршаға. Оқтай зулар шанамыз. 2.Сүйінші, балалар, 6. Жапалақтап қар жауғанда, Ақ ұлпа жаңа қар. Көк аспаннан үлпілдеп, Қаптады жерді. Алаңқай мен алаңдар да Жығылып, тұрып, Жаңарады біртіндеп. Қарменен ұрып, Мұғаліммен амандасады. Шеңберге жиналады,суретте рді алады. Топтарға бөлінеді. Өлеңді топпен оқиды. Қазақ тіліне тән дыбыстарды,анто нимдарді табады. Топ мүшелері кезекпен өлеңді жатқа айтады.
  • 2. Ойнар кез келді. 3.Безеніпті шырша да, 7. Жаңа жыл! Жаңа жыл! Әр түрлі алқа таққандай, Жаңалық ізде сен. Көз тартады ортада Жаңа ән, жаңа жыр Ойыншықтар көп қандай! Жазып бер бізге сен! 4.Жапалақ қар көбелек 8.Өзгермейсің қыс келсе де, Секілді бір қаптаған. Бояуыңды оңдырмайсың. Ақ ұлпаңды себелеп, Аяз шымшып тістесе де. Көңілденіп соқ боран. Бүршігіңді тоңдырмайсың. Смайликпен бағалау Тұсаукесер Жылдың төрт мезгілі бейнеленген слайд көрсетіледі. - Бір жылда неше мезгіл бар? - Қыс мезгілінде қандай ойындар ойнайсыңдар? - «Қысқы ойындар» видеосы көрсетіледі. Сөздік жұмысы: аязды- морозный қарбөбек- снеговик серуен- прогулка шаңғы- лыжи шана- санки Қысқы ойындар Қыс келді.Айнала ақ мамыққа оранған. Әсіресе қаңтар, ақпан айларында қар мол жауып, күн аязды болады. Қыс мезгілінде балалар далада ойнағанды ұнатады. Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: шаңғы тебу, шана және конькимен сырғанау. Бүгін ауа райы жаман емес, күн аязды. Далада қар жауып тұр. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр. Балалар шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Олар қарбөбек жасайды. Балалар күн ұзағына далада ойнайды. Қыс мезгілінде далада ойнау, серуендеу балалардың денсаулығына өте пайдалы. Дыбысталуы, жазылуы, естілуі бірдей ,мағыналары басқа-басқа сөздерді омонимдердейміз. Мысалы: жаз- не?/зат есім/, жаз- не істейді? /етістік/, жүз /неше?/, жүз/ не істе?/. Слайдта бейнеленген суреттерді айтады. Жаңа сөздерді оқиды, қазақ тіліне тән дыбыстарды табады,сөз тіркестерін құрайды. Мәтінді оқиды, омонимдерді табады. Омонимдердің ережесін оқып, дәптерлеріне жазады. Негізгі бөлім Топтық тапсырма: 1 - топ тапсырмасы( әр топ мәтін бойынша сұрақ дайындап, келесі топқа сұрақтарын оқиды/ 1.Не келді? /Қыс келді./ 2. Айнала қандай мамыққа оранған? /Айнала ақ мамыққа оранған./ 3. Қай айларда қар мол жауады? Қаңтар, ақпан айларында қар мол жауады. 4. Қандай қысқы ойындарды білесің? / Шаңғы тебу, шана және конькимен сырғанау/ 5. Далада не жауып тұр.? Далада қар жауып тұр. 2 - топ тапсырмасы: 1.Балалар қайда ойнап жүр?/ Балалар далада ойнап жүр/ Мәтінді оқып, топта талдайды. Әр топ бес сұрақтан құрастырады. Бір оқушыдан тұрып, келесі топқа қояды. Оқушылар сұрақтарды қояды, келесі топ
  • 3. 2.Балалар не жасады? / Балалар қарбөбек жасады./ 3.Балалар күн ұзағына қайда ойнайды?/ Балалар күн ұзағына далада ойнайды. 4. Айнала қандай мамыққа оранған? /Айнала ақ мамыққа оранған./ 5. Қай айларда қар мол жауады? Қаңтар, ақпан айларында қар мол жауады. 1 - топ тапсырмасы «Кел, ойланайық» жұмбақ жасыру. 1.Қолы жоқ, сурет салады, Тісі тістеп алады. / Аяз/ 2.Таудан түссем,тоқтауды білмейді, Тауға қарай тартсам да жүрмейді. /Шана/ 3. Табаныма байладым, Қос таяқпен айдадым. /Шаңғы/ 4. Аяқтарым қалтылдап, Қос тай міндім жалтылдақ. Шапса жұбын жазбайды, Бір- бірінен озбайды. /Коньки/ 5. Қырға сүйреп шығам, Ойға мініп түсем. /Шана/ 6. Жазда болмайды, Қыста болады. Терезеге қонады, Әсем ою ояды. /Қырау/ 2 - топ тапсырмасы: 1.Мамықтай ұлпа, Қанттай ақ. Қыста жер бетін басады, Жазда сайға қашады. /қар/ 2. Уілдейді ысқырып, Қорқытады баланы. / Боран/ 3. Қыста ғана болады, Ұсатасаң қолың тоңады. /Қар/ 4. Суға батпайды, Отқа жанбайды. /Мұз/ 5. Қыс айында, мұз айдынында, Жүгірсе зыр етеді. Бір адамды екеу ара Көтеріп ап кетеді. /Коньки/ 6. Қанаты жоқ –ұшады, Аяғы жоқ- желеді, Аузы жоқ- ұлиды. /Боран/ Сергіту сәті . /»Келді, міне, Жаңа жыл!» әнін билеп айту Авторы Б.Бейсенова/ жауап береді. «Бағдаршам» арқылы бағалау. Саусақ арқылы Орындарынан тұрып ән айтып билейді.
  • 4. Қорытынды Кестеде берілген сөздерден омоним, антоним, синонимдерді табу Сөздер Синоним Омоним Антоним Күш,қуат + Қара-ақ + Биік-аласа + Арық-семіз + Қайғы,мұң + Тез,жылдам + Атқа міну, менің атым + Тақтаға қара, қара шаш + Мектепке бар,менде алма бар. + Өзен ақты,ақ көйлек + Бес жолды өлең «боран» 1 Зат есім.......................... 2.Сын есім....................... 3. Етістік.......................... 4.Сөйлем ......................... 5.Синоним....................... Сөздерді қатарына белгі қояды. Бес жолды өлең құрасырады Смайлик арқылы Үйге тапсырма 1. Мәтінді түсініп оқу. 2. Ереже жаттау 3. «Көңілді қыс» тақырыбында эссе жазу. Үй тапсырмасын күнделікке жазады. Бағалау Кері байланыс жазу 1.Бағалау парағына бағаланады. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағазға жазып береді.