1. Астана қаласы №48 мектеп-лицейі
Бастауыш сынып мұғалімі Егешова Роза Усеновна
Ана тілі 2 – сынып
Сабақ тақырыбы: Тазша бала
Сабақтың мақсаты: 1. «Асыл сөз» бөлімін еске түсіре отырып, оқушылардың білімін
тексеру және халық ауыз әдебиетінің бір көне жанры «ертегі»
туралы түсінік беру.
2. Оқушылардың сөздік қорын дамыту, ойлау қабілетін арттыру.
Тазша баланың тапқыр, шешен, батыл, күлдіргі екенін қырық
өтірік өлеңі арқылы меңгерту және өлең құрастырып үйрету.
3. Оқушыларды адамгершілікке баулып тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: топпен жұмыс, сұрақ-жауап , көрнекілік жинақтау.
Сабақ көрнекілігі: техникалық құрал , Тазша бала суреті, плакаттар.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру : оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2.Үй тапсырмасын сұрау. «Бәйге» ойыны.
Өткен сабақты пысықтау мақсатында.
I топ II топ II топ
Мақал-мәтел
Әрбір топтың топбасшысы
Топпен жұмыс
Мақал мәтел құрастыр
Жаңылтпаш
өздерін таныстырып
тапсырмалар
жаңылтпашты шеш
Жұмбақтар
шығады.
берілді.
Жұмбақтарды шеш
Сергіту сәті:
- Балалар бізге ертегілер елінен қонақтар келіп қалыпты.
- Сендер бұл баланы таныдыңдар ма?
Ендеше бұл баланың аты-жөнін табу үшін , мына шифрограммаға назар аударайық.
- Мұнда қандай фигуралар берілген?
- Бес жұлдыздың бұрышындағы әріптерді сағат тілінің бойымен оқимыз. Тазша
- Тік төртбұрыштың бұрышындағы сөздерді сағат тілі бойынша оқимыз.
Бала
Демек , бұл бала кім екен? Тазша бала
- Тазша бала қандай деп ойлайсыңдар?
- Сендер оның тапқырлығын, өтірік өлең айта алатынын қалай білдіңдер?
Ертегісін көргенбіз, өтірік өлеңін оқығанбыз.
- Ендеше Тазша баланың суретіне назар аударайық
- Қолында несі бар? (қоржыны)
1
2. Балалар, Тазша бала бізге жәй келмепті, өзінің тапсырмаларын ала келіпті.
1 оқушы қоржыннан «хат» алады.
Хатты оқушылармен оқып танысамыз.
Ана тілінің 40 бетіндегі «Тазша бала» ертегісімен танысамыз.
Ертегі туралы түсінік беру.»Тазша бала» тұрмыс –салт ертегілеріне жатады.
Ертегілерінің басталуы мен аяқталуы туралы оқушылардан сұрау.
«Тазшаның қырық өтірігі» туралы ертегіні оқып оны, оны халық ауызынан шыққан ертегі
екенін меңгерту.Қиын сөздерді «түртіп алу» әдісі арқылы түсіндіру.Мысалы: сүріндірмек,
құрсақ, қасқайып шүйкелеп қаршадай т.с.с.
Оқушылар өздері терме оқу әдісі арқылы оқып шығады.
Сұрақ жауап әдісі:
Үнтаспа арқылы Тазша баланың «қырық өтірік өлеңін тыңдап, ондағы жәндіктердің
іс -әрекетіне сипаттама беру.
өрмекші инелік шегіртке
Ертегіде қай заман туралы айтылған?
Ерте заманда халықты кім басқарған?
Ал, қазіргі заманда біздің елімізде қандай басқару жүйесі енгізілген?
«Сілтеме» арқылы бұрынғы заман мен қазіргі заманды салыстыру, екеуінде ортақ сөз
«халық» деп оқушылар табады.
I топ қазіргі заманды --басқару жүйесін тап.
II топ бұрынғы заманды
III Хандардың қандай болғанын қалар едің.
- Қане, балалар енді біздерде Тазша бала сияқты өлең шығарып көрейік.
Бірақ өтірік өлең емес.
.............................. баламын
.............................. аламын
Сүйікті туған елімнің
............................... боламын.
2
3. Сонымен Тазша бала қандай екен?
(мінездеме береді)
Сабақты «Инсерт әдісі» арқылы оқушылардың сабақтан алған әсерлерін анықтап
қорытамын.
Үйге тапсырма: Ертегіні оқып түсіну, өтірік өлең шығарып үйрену.
Қосымша әдебиеттер :
1.Қазақ балалар әдебиеті хрестоматия
2.Ана тілі хрестоматиясы.
Бағалау: 1.Өзін -өзі бағалау.
2.Мұғалімнің бағалауы.
Күлдіргі
Батыл
Ақылды,
қу
Ханды
жеңеді.
Қырық
өтірік
өлең,
ертек
аутады
Тапқыр
Жас
Тазша
бала
3