SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  7
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: қазақ әдебиеті Күні: 29.04.15. Класы: 8 «Б»
Сабақтың тақырыбы Қадыр Мырза Әлі «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру»
өлеңі
Мақсаты Оқушыларды Қадыр Мырза Әлі өмірі мен танысып, өлеңінің идеясын ашу,
білімдерін жан-жақтылы кеңейтеді, сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан
ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, өлеңнен негізгі түйінді таба
білуге дағдыланады.
Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал
ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту,
өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру.
Ақынның өлеңі арқылы оқушылардың потриоттық сезімдерін ояту.
Күтілетін нәтижелер Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-
бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі
артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне
көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде
сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру
арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға
үйренеді, ақын өлеңдерін мәнерлеп оқуға талпынады.
Сабақтың түрі
Жаңа білімді меңгерту
Пәнаралық байланыс
Тарих,музыка.
Қолданылатын әдістер Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту,
мағынаны ашу, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай
оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне
ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша
жиынтық бағалау, көшбасшы.
Керекті жабдықтар Оқулық, интербелсенді тақта, ватман, стикер, маркер т.б.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уақыт Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе 1 мин Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал туғызу
Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады:
Кәне, достар, тұрайық.
Шеңберімізді құрайық.
Жақсы-жақсы тілектер
Бір-бірімізге сыйлайық!
Топқа бөлу.
Киіз үй,түйе, домбыра суреттері арқылы топқа
Оқушылар қол ұстасып,
бір-біріне жақсы тілектер
білдіреді: «Бүгін мен
саған сәттілік тілеймін,
бес ал, жақсы жауап бер».
оқушылар киіз үй,түйе,
домбыра суреттері
бойынша топтасып, өз
үстелдерінің басына
3 мин
5мин
бөлу.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Мұқағали Мақатаев «Өмір сүрейік алмасып»
өлеңі.
1-топ: Ақынның өмір жолы
2-топ: Ақынның шығармалары
3-топ: «Өмір сүрейік алмасып» өлеңін жатқа
айту.
*
1-топ: Ақынның өмір жолы
2-топ: Ақынның шығармалары
3-топ: «Өмір сүрейік алмасып»
өлеңін жатқа айту
Оқушыларды жетон арқылы бағалау.
Үй тапсырмасын қорытындылау.
1.Мұқағали Мақатаев кім?
2.М.Мақатаев өлең жазумен қатар тағы нелерді
жақсы көрген?
3.М.Мақатаевтың лирикалық шығармалары
қанша?
4.М.Мақатаев атындағы халықаралық қор қашан
құрылды?
жиналады.
Әр топ үй тапсырмасын
айтады.
Тұсаукесер 2 мин «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс
жүргізеді. Қадыр Мырза Әлі жайында
интерактивті тақтадан өмірінен мағлұмат беру.
Мұғалім оқиды.
*
Қадыр Мырза Әлі – жерлес ақын, Қазақстан Ленин
комсомолы сыйлығының, қазақ ССР сыйлығының
лауреаты, Тәуелсіз «Тарлан» сыйлығының иегері.
Қадыр Мырза Әлі 1935 жылы 5-қаңтарда Батыс қазақстан
облысының Жымпиты ауылында дүниеге келген. Ақын
бала кезінен қазақша кітап оқуға әуес болады.
Ақынның кітапқа деген қызығушылығы батырлар жырын
оқудан басталады. Өйткені ақынның нағашы ағасы ауыл
қарияларына батырлар жырын үнемі оқып береді екен.
Әріп танымайтын Қадыр ақынның әдебиетке деген
қызығушылығы, алдына үлкен мақсат қоюы осыдан
басталған.
Негізгі бөлім
Білу
5 мин *
Қадыр Мырза Әлінің алғашқы өлеңі 1954 жылы «Пионер»
жуналына жарияланып, 1959 жылы «Көктем» атты тұңғыш
өлеңдер жинағы жарық көрді. Содан кейін 50-ден астам
поэзиялық, прозалық, әдеби сын- кітаптары жарық көрді.
Ақынның шығармаларының тақырыбы:адал еңбек,пәк
махаббат, биік адамгершілік, Отан, дәуір, халық,қазақ мінезі,
елге, жерге деген сүйіспеншілік.
Ақын 200-ден астам әнге сөз жазған автор, аудармашы. Оның
шығармалары ағылшын, француз, неміс, фин тілдеріне
аударылған. Артына 32 томдық еңбек қалдырған.
Шығармалары: «Жаңғалақтар», «Данышпан», «кішкене
Қожанасыр», «Ноян қоян», «Домбыра», «Алмас жерде қалмас»,
«Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» т.б.
1.Оқулықпен жұмыс, 144-
бет. Оқушылар
дәптерлеріне қысқаша
Қадыр Мырза Әлі туралы
конспект жазып алады.
Түсіну 5 мин Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін
қадағалау.
«Мағынаны тану»
1.Оқулықпен жұмыс.
Қадыр Мырза Әлінің өмірімен танысу.
«Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру»
өлеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну, өз
ойларын жеткізу. Идеясын, мазмұнын
оқушылармен пікірлесе отырып талдау
жүргізіледі.
Оқушылар топ болып
тапсырманы орындайды,
ойын еркін жеткізеді,
тақырыпты түсінеді.
Топтағы бір оқушы өз
тобына өлеңнің
мазмұнын түсіндіреді.
Қолдану
5 мин
Мақсаты:Алған теориялық білімді практикада
қолдана білу.
Интерактивті тақтадағы тапсырма беріледі
*Тапсырма
1-топ:Шетелдік қонақтарғаҚазақстанның
территориясы мен жер байлықтарын
таныстыру;
2-топ:Қазақстанның саясаты,Елбасы,мерекелері
туралы айтып,таныстыру;
3-топ: Қазақстанның салт-дәстүрлері туралы
айту;
Үш шапалақ арқылы бағалау.
Берілген тапсырманы
оқушылар слайдттар
арқылы немесе ауызша
айтып шығады.
Сергіту сәті 2 мин Күй тыңдау. «Қазақтарды шетелдік қонақтарға
таныстыру»
Айдана орындап береді.
Талдау 5 мин Мақсаты:Оқушының мәнерлеп оқу дағдыларын
жетілдіру.
«Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру»
өлеңі
Жаңа сөздермен танысу.
Өлеңді тізбектеп оқиды
Тақтадан оқып шығады.
*Жаңа сөздер:
Нағыз
Құйрық
көл-көсір(жомарт,мырза)
сәйгүлік
Кесір
жатырқау
өзімсіну
ағыл-тегіл
Жинақтау 5 мин Мақсаты:Оқушылардың салыстыру және ажырата
алуын қадағалау
*
Қадыр Мырза Әлі туралы
не білдім?
*
Қазақ қандай
халық?
Кеңпейіл,
батыр
жомарт
қонақжай
ақын
өкпешіл
бауырмал
Оқушылар кластер
топпен құрастырады,
ортаға шығып қорғайды.
Оқушылар топ ішінде
бағдаршам арқылы
өздерін бағалайды.
Қорытынды 5 мин І.Сөзжұмбақ «Қадыр» 1.Оқушылар сөзжұмбақты
Рефлексия
1.Қ.Мырзалиев кім?
2.М.Мақатаев немен сырласты?
3. «Кесір» сөзінің орысша баламасы.
4.Қадырдың туған ауылы.
5.Қазақ халқы қандай халық?
ІІ.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?
Не білдім? Не ұнады? Сабақтан
алған әсерім
шешеді.
2.Стикерге өз ойларын
жазып, плакатқа іледі.
Үйге
тапсырма
1мин 1.Қ.Мырзалиев өмірін әңгімелеу;
2.Өлеңді мәнерлеп оқу;
Оқушылар
күнделіктеріне жазып
алады.
Бағалау 2 мин Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Оқушылар бағалау
критерийлер арқылы
топтағы көршілестерін
бағалайды.
Бағалау парағы:
Оқушылардың
аты жөні
Үй тапсырмасы
(Білу)
Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Мұғалімнің
қорытынды
бағасы
қадыр  мырза әлі
қадыр  мырза әлі

Contenu connexe

Tendances

Tendances (20)

3223кеккекекууу
3223кеккекекууу3223кеккекекууу
3223кеккекекууу
 
Mugalf
MugalfMugalf
Mugalf
 
112укцукукыы
112укцукукыы112укцукукыы
112укцукукыы
 
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
 
695rddddddd
695rddddddd695rddddddd
695rddddddd
 
Hjg
HjgHjg
Hjg
 
1235858
12358581235858
1235858
 
Сәкен Сейфуллин
Сәкен СейфуллинСәкен Сейфуллин
Сәкен Сейфуллин
 
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
 
Df(2)fd
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
 
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
 
5 45
 5 45 5 45
5 45
 
счч
сччсчч
счч
 
ыыыыы
ыыыыыыыыыы
ыыыыы
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds
 
2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
 
Saererreeeeeeeeeeeeee
SaererreeeeeeeeeeeeeeSaererreeeeeeeeeeeeee
Saererreeeeeeeeeeeeee
 
ашық сабак айгуль 2 сынып
ашық сабак айгуль 2 сыныпашық сабак айгуль 2 сынып
ашық сабак айгуль 2 сынып
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
 

En vedette

нурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасымнурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасымoquzaman
 
самоанализ
самоанализсамоанализ
самоанализoquzaman
 
капустные овощи презентация
капустные овощи презентациякапустные овощи презентация
капустные овощи презентацияoquzaman
 
в зоопарке
в зоопаркев зоопарке
в зоопаркеoquzaman
 
план урока
план урокаплан урока
план урокаoquzaman
 
транспорт
транспорттранспорт
транспортoquzaman
 
тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.oquzaman
 
открытый урок казахстан моя родина
открытый урок казахстан   моя родинаоткрытый урок казахстан   моя родина
открытый урок казахстан моя родинаoquzaman
 
презентациямясорубка мим 300
презентациямясорубка мим 300презентациямясорубка мим 300
презентациямясорубка мим 300oquzaman
 
мұғалімнің жетістіктері
мұғалімнің жетістіктерімұғалімнің жетістіктері
мұғалімнің жетістіктеріAsem Sarsembayeva
 
презентация к докладу
презентация к докладупрезентация к докладу
презентация к докладуoquzaman
 
№ 2 презентация 1 президент
№ 2 презентация 1 президент№ 2 презентация 1 президент
№ 2 презентация 1 президентoquzaman
 
темекі саған дос емес
темекі саған дос еместемекі саған дос емес
темекі саған дос емесAsem Sarsembayeva
 
оценивание броска в корзину
оценивание броска в корзинуоценивание броска в корзину
оценивание броска в корзинуoquzaman
 
методическая разработка
методическая разработкаметодическая разработка
методическая разработкаoquzaman
 
оценивание техники верхней передачи мяча
оценивание техники верхней передачи мячаоценивание техники верхней передачи мяча
оценивание техники верхней передачи мячаoquzaman
 

En vedette (20)

нурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасымнурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасым
 
самоанализ
самоанализсамоанализ
самоанализ
 
капустные овощи презентация
капустные овощи презентациякапустные овощи презентация
капустные овощи презентация
 
в зоопарке
в зоопаркев зоопарке
в зоопарке
 
план урока
план урокаплан урока
план урока
 
транспорт
транспорттранспорт
транспорт
 
тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.
 
открытый урок казахстан моя родина
открытый урок казахстан   моя родинаоткрытый урок казахстан   моя родина
открытый урок казахстан моя родина
 
презентациямясорубка мим 300
презентациямясорубка мим 300презентациямясорубка мим 300
презентациямясорубка мим 300
 
мұғалімнің жетістіктері
мұғалімнің жетістіктерімұғалімнің жетістіктері
мұғалімнің жетістіктері
 
лой м. в. презентация
лой м. в. презентациялой м. в. презентация
лой м. в. презентация
 
айжан
айжанайжан
айжан
 
презентация к докладу
презентация к докладупрезентация к докладу
презентация к докладу
 
№ 2 презентация 1 президент
№ 2 презентация 1 президент№ 2 презентация 1 президент
№ 2 презентация 1 президент
 
темекі саған дос емес
темекі саған дос еместемекі саған дос емес
темекі саған дос емес
 
сыныптан тыс жұмыс үздік тарихшы
сыныптан тыс жұмыс      үздік тарихшысыныптан тыс жұмыс      үздік тарихшы
сыныптан тыс жұмыс үздік тарихшы
 
оценивание броска в корзину
оценивание броска в корзинуоценивание броска в корзину
оценивание броска в корзину
 
методическая разработка
методическая разработкаметодическая разработка
методическая разработка
 
план кружка в мире информатики
план кружка в мире информатикиплан кружка в мире информатики
план кружка в мире информатики
 
оценивание техники верхней передачи мяча
оценивание техники верхней передачи мячаоценивание техники верхней передачи мяча
оценивание техники верхней передачи мяча
 

Similaire à қадыр мырза әлі

Similaire à қадыр мырза әлі (20)

жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевна
 
21wewew
21wewew21wewew
21wewew
 
искакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтарискакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтар
 
йййй
йййййййй
йййй
 
дүниеге жар 7г
дүниеге жар 7гдүниеге жар 7г
дүниеге жар 7г
 
абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмж
 
абай. қарасөз
абай. қарасөзабай. қарасөз
абай. қарасөз
 
Wewe
WeweWewe
Wewe
 
2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі
 
2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урок
 
Microsoft word-2-78
 Microsoft word-2-78 Microsoft word-2-78
Microsoft word-2-78
 
Кеш
КешКеш
Кеш
 
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫМҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
 
777dffefe
777dffefe777dffefe
777dffefe
 
Baian.re
Baian.reBaian.re
Baian.re
 
88
8888
88
 
Сәбит Мұқанов "Лашын"
Сәбит Мұқанов "Лашын"Сәбит Мұқанов "Лашын"
Сәбит Мұқанов "Лашын"
 
қмж
қмжқмж
қмж
 
621а
621а621а
621а
 

қадыр мырза әлі

  • 1. Қысқа мерзімді жоспар Пәні: қазақ әдебиеті Күні: 29.04.15. Класы: 8 «Б» Сабақтың тақырыбы Қадыр Мырза Әлі «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» өлеңі Мақсаты Оқушыларды Қадыр Мырза Әлі өмірі мен танысып, өлеңінің идеясын ашу, білімдерін жан-жақтылы кеңейтеді, сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, өлеңнен негізгі түйінді таба білуге дағдыланады. Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру. Ақынның өлеңі арқылы оқушылардың потриоттық сезімдерін ояту. Күтілетін нәтижелер Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір- бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, ақын өлеңдерін мәнерлеп оқуға талпынады. Сабақтың түрі Жаңа білімді меңгерту Пәнаралық байланыс Тарих,музыка. Қолданылатын әдістер Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы. Керекті жабдықтар Оқулық, интербелсенді тақта, ватман, стикер, маркер т.б. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Кіріспе 1 мин Ұйымдастыру Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Кәне, достар, тұрайық. Шеңберімізді құрайық. Жақсы-жақсы тілектер Бір-бірімізге сыйлайық! Топқа бөлу. Киіз үй,түйе, домбыра суреттері арқылы топқа Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер». оқушылар киіз үй,түйе, домбыра суреттері бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына
  • 2. 3 мин 5мин бөлу. 2.Үй тапсырмасын тексеру. Мұқағали Мақатаев «Өмір сүрейік алмасып» өлеңі. 1-топ: Ақынның өмір жолы 2-топ: Ақынның шығармалары 3-топ: «Өмір сүрейік алмасып» өлеңін жатқа айту. * 1-топ: Ақынның өмір жолы 2-топ: Ақынның шығармалары 3-топ: «Өмір сүрейік алмасып» өлеңін жатқа айту Оқушыларды жетон арқылы бағалау. Үй тапсырмасын қорытындылау. 1.Мұқағали Мақатаев кім? 2.М.Мақатаев өлең жазумен қатар тағы нелерді жақсы көрген? 3.М.Мақатаевтың лирикалық шығармалары қанша? 4.М.Мақатаев атындағы халықаралық қор қашан құрылды? жиналады. Әр топ үй тапсырмасын айтады. Тұсаукесер 2 мин «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Қадыр Мырза Әлі жайында интерактивті тақтадан өмірінен мағлұмат беру. Мұғалім оқиды. * Қадыр Мырза Әлі – жерлес ақын, Қазақстан Ленин комсомолы сыйлығының, қазақ ССР сыйлығының лауреаты, Тәуелсіз «Тарлан» сыйлығының иегері. Қадыр Мырза Әлі 1935 жылы 5-қаңтарда Батыс қазақстан облысының Жымпиты ауылында дүниеге келген. Ақын бала кезінен қазақша кітап оқуға әуес болады. Ақынның кітапқа деген қызығушылығы батырлар жырын оқудан басталады. Өйткені ақынның нағашы ағасы ауыл қарияларына батырлар жырын үнемі оқып береді екен. Әріп танымайтын Қадыр ақынның әдебиетке деген қызығушылығы, алдына үлкен мақсат қоюы осыдан басталған. Негізгі бөлім Білу 5 мин * Қадыр Мырза Әлінің алғашқы өлеңі 1954 жылы «Пионер» жуналына жарияланып, 1959 жылы «Көктем» атты тұңғыш өлеңдер жинағы жарық көрді. Содан кейін 50-ден астам поэзиялық, прозалық, әдеби сын- кітаптары жарық көрді. Ақынның шығармаларының тақырыбы:адал еңбек,пәк махаббат, биік адамгершілік, Отан, дәуір, халық,қазақ мінезі, елге, жерге деген сүйіспеншілік. Ақын 200-ден астам әнге сөз жазған автор, аудармашы. Оның шығармалары ағылшын, француз, неміс, фин тілдеріне аударылған. Артына 32 томдық еңбек қалдырған. Шығармалары: «Жаңғалақтар», «Данышпан», «кішкене Қожанасыр», «Ноян қоян», «Домбыра», «Алмас жерде қалмас», «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» т.б. 1.Оқулықпен жұмыс, 144- бет. Оқушылар дәптерлеріне қысқаша Қадыр Мырза Әлі туралы конспект жазып алады.
  • 3. Түсіну 5 мин Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. «Мағынаны тану» 1.Оқулықпен жұмыс. Қадыр Мырза Әлінің өмірімен танысу. «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» өлеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу. Идеясын, мазмұнын оқушылармен пікірлесе отырып талдау жүргізіледі. Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы өз тобына өлеңнің мазмұнын түсіндіреді. Қолдану 5 мин Мақсаты:Алған теориялық білімді практикада қолдана білу. Интерактивті тақтадағы тапсырма беріледі *Тапсырма 1-топ:Шетелдік қонақтарғаҚазақстанның территориясы мен жер байлықтарын таныстыру; 2-топ:Қазақстанның саясаты,Елбасы,мерекелері туралы айтып,таныстыру; 3-топ: Қазақстанның салт-дәстүрлері туралы айту; Үш шапалақ арқылы бағалау. Берілген тапсырманы оқушылар слайдттар арқылы немесе ауызша айтып шығады. Сергіту сәті 2 мин Күй тыңдау. «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» Айдана орындап береді. Талдау 5 мин Мақсаты:Оқушының мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіру. «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» өлеңі Жаңа сөздермен танысу. Өлеңді тізбектеп оқиды Тақтадан оқып шығады.
  • 4. *Жаңа сөздер: Нағыз Құйрық көл-көсір(жомарт,мырза) сәйгүлік Кесір жатырқау өзімсіну ағыл-тегіл Жинақтау 5 мин Мақсаты:Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау * Қадыр Мырза Әлі туралы не білдім? * Қазақ қандай халық? Кеңпейіл, батыр жомарт қонақжай ақын өкпешіл бауырмал Оқушылар кластер топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды. Оқушылар топ ішінде бағдаршам арқылы өздерін бағалайды. Қорытынды 5 мин І.Сөзжұмбақ «Қадыр» 1.Оқушылар сөзжұмбақты
  • 5. Рефлексия 1.Қ.Мырзалиев кім? 2.М.Мақатаев немен сырласты? 3. «Кесір» сөзінің орысша баламасы. 4.Қадырдың туған ауылы. 5.Қазақ халқы қандай халық? ІІ.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді? Не білдім? Не ұнады? Сабақтан алған әсерім шешеді. 2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі. Үйге тапсырма 1мин 1.Қ.Мырзалиев өмірін әңгімелеу; 2.Өлеңді мәнерлеп оқу; Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. Бағалау 2 мин Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды. Бағалау парағы: Оқушылардың аты жөні Үй тапсырмасы (Білу) Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Мұғалімнің қорытынды бағасы