MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
Rph pendidikan kesenian tahun 2
1. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 & 3
Hari : KHAMIS Tarikh : 13/9/2018
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 11.15AM – 12.15PM
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Sayur-sayuran
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran Seni Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Kami Suka Sayur” dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai garisan, rupa, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada
karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan,Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4, EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, Warna pensel, oil pastel, pensel, magic color
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
lukisan(garisan selari) berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang..
Catatan :
2. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 & 3
Hari : KHAMIS Tarikh : 20/9/2018
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 11.15AM – 12.15PM
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Sayur-sayuran
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik lukisan
berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, Warna pensel, oil pastel, pensel, magic color
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan
teknik lukisan (garisan selari) berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan
3. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 & 3
Hari : KHAMIS Tarikh : 27/9/2018
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 11.15AM – 12.15PM
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Hiasan Bekas Air Minuman
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.2 2.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Riang Bernyanyi” dan bersoal jawab berkaitan
watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan
dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai rupa, warna, kontra dan harmoni yang ada pada karya. (EK
2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kertas warna, kertas majalah, gunting, gam dan bahan
hiasan
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat rekaan
menggunakan teknik lipatan dan guntingan berdasarkan dua standard
kandungan
Refleksi
........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
4. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 & 3
Hari : KHAMIS Tarikh : 4/10/2018
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 11.15AM – 12.15PM
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Hiasan Bekas Air Minuman
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak dan rekaan yang kreatif menggunakan teknik
lipatan dan guntingan berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya.
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kertas warna, kertas majalah, gunting, gam dan bahan
hiasan
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat
rekaan menggunakan teknik Lipatan dan guntingan berdasarkan empat
standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
5. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 & 3
Hari : KHAMIS Tarikh : 11/10/2018
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 11.15AM – 12.15PM
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Piala
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.3 2.1.3
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Sukan Sekolah “ dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai bentuk, warna, imbangan, dan kepelbagaian yang ada pada
karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila, kertas lukisan, kad bod, kotak, kertas kilat, gunting, gam
dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat binaan arca
stabail menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi
....... orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang..
Catatan :
6. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2018
Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Piala
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan arca stabail menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila, kertas lukisan, kad bod, kotak, kertas kilat, gunting, gam
dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat
binaan arca stabail menggunakan teknik binaan berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
7. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2018
Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Gasing Kertas Berhias
Bidang Mengenal Kraf Tradisional – Alat Permainan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya
Standard
Pembelajaran
1.1.4 2.1.4
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Main Gasing” dan bersoal jawab berkaitan
watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan
dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai bentuk, jalinan, imbangan, dan kontra yang ada pada karya.
(EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kertas kotak, kertas warna, bahan kutipan, bahan
hiasan, lidi, tali tebal, gunting, gam dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya alat permainan dalam bidang mengenal kraf
tradisional menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi
....... orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
8. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2018
Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Gasing Kertas Berhias
Bidang Mengenal Kraf Tradisional – Alat Permainan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan alat permainan menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kertas kotak, kertas warna, bahan kutipan, bahan
hiasan, lidi, tali tebal, gunting, gam dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan alat permainan dalam bidang bidang mengenal
kraf tradisional menggunakan teknik binaan berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
9. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2018
Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Buah-buahan
Bidang Menggambar – Teknik gosokan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media,proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu” Bersenam Jaga Kesihatan “ dan bersoal
jawab berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata
lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai garisan, rupa, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada
karya (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan,Kelestarian Alam Sekitar(EK 1, EK 2, EK
3 EK 4, EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan atau kertas A4 , Warna pensel, pensel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
gosokan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
10. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2018
Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas ; Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Buah-buahan
Bidang Menggambar – Teknik Gosokan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik gosokan
berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan atau kertas A4, warna pensel, pensel
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan
teknik gosokan berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan
11. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2018
Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Kain Belacu Bercorak
Bidang Membuat corak dan rekaan - Cetakan (Teknik cetakan blok)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.2 2.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Cantik Menawan” dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai rupa, warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada karya.
(EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kad bod, cat poster, blok cetakan, kain putih, kotak,
tali tebal, berus lukisan, palet, gunting, gam, pensel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat rekaan
menggunakan teknik cetakan blok berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi
....... orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan
12. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2018
Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Kain Belacu Bercorak
Bidang Membuat corak dan rekaan - Cetakan (Teknik cetakan blok)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak dan rekaan yang kreatif menggunakan teknik
cetakan blok berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya.
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kad bod, cat poster, blok cetakan, kain putih, kotak,
tali tebal, berus lukisan, palet, gunting, gam, pensel
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat
rekaan menggunakan teknik cetakan blok berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi
........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
13. Minggu : 13 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian –
Pra Persediaan
Pameran Seni
Modul/ Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancang pameran dan persembahan seni
Standard
Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Berbincang tentang pameran seni bertemakan “ ...........................”
2. Menubuhkan dan melantik Ahli Jawatankuasa kerja.
3. Menetapkan tarikh pameran
4. Berbincang tentang kriteria pemilihan karya untuk dipamerkan
5. Mengumpul karya yang dihasilkan.
6. Merancang dan menentukan sudut pameran dan susun atur ruang
pameran.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Karya murid, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang
sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan
14. tugasan yang diberi.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Minggu : 14 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian –
Pra
Persediaan Pameran dan Latihan
Persembahan
Modul / Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancang pameran dan persembahan seni.
Standard
Pembeljaran
3.3.1
1. Membuat kekemasan hasil karya.
2. Menyusun dan menghias reka letak sudut pameran.
15. Aktiviti PdP 3. Menulis surat jemputan kepada tetamu.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran,
kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan
tugasan yang diberi.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Minggu : 15 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian –
Pra
Persembahan dan Latihan
16. Persembahan
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat
1. Merancang pameran dan persembahan seni.
Standard
Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Membuat kekemasan akhir hasil karya.
2. Menyusun dan meletakkan hasil karya di sudut pameran.
3. Melantik beberapa orang murid dan melatih menjadi juru cakap dalam
membuat apresiasi setiap karya yang dipamerkan.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran,
kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan
tugasan yang diberi.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang..
17. Minggu : 16 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Pameran dan Persembahan Seni
Tajuk : Indahnya Alam Seni
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Membuat pameran dan persembahan seni dengan mengunakan karya
yang dihasilkan.
Standard
Pembelajaran
3.3.2
Aktiviti PdP
1. Mempamerkan hasil karya di bilik pameran.
2. Menyambut tetamu yang hadir.
3. Membuat apresiasi terhadap karya yang dipamerkan kepada
pengunjung pameran
4. Membuat persembahan seni dengan menggunakan karya yang
dihasilkan
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Hasil karya, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang
sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan mengendalikan pameran dan membuat persembahan
menggunakan hasil karya.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
18. Minggu : 17 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Burung Kenek-kenek
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Topeng (Topeng Serkup)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.3 2.1.3
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Burung Kenek-kenek” dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai bentuk, jalinan, imbangan, dan penegasan yang ada pada
karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila, kertas lukisan, kertas warna,kad bod, kotak, bahan
19. kutipan, gunting, gam, pita pelekat dua muka, stepler , bahan hiasan, dan alat
lain yang sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat binaan
topeng serkup menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard
kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
Minggu : 18 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Burung Kenek-kenek
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Topeng (Topeng Serkup)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan topeng menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
20. proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila, kertas lukisan, kertas warna,kad bod, kotak, bahan
kutipan, gunting, gam, pita pelekat dua muka, stepler , bahan hiasan, dan alat
lain yang sesuai.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat
binaan topeng serkup menggunakan teknik binaan berdasarkan empat
standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang..
Catatan :
Minggu : 19 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Uli-uli Tembikar
Bidang Mengenal Kraf Tradisional – Tembikar (Teknik Picitan)
21. Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya
Standard
Pembelajaran
1.1.4 2.1.4
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Tembikar Cantik” dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai bentuk, jalinan, imbangan, dan kepelbagaian yang ada pada
karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Tanah liat atau doh, surat khabar, cat poster, berus warna, palet,
alat dan bahan lain yang sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan tembikar dalam bidang mengenal kraf tradisional
menggunakan teknik picitan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
22. Minggu : 20 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Uli-uli Tembikar
Bidang Mengenal Kraf Tradisional – Tembikar (Teknik Picitan)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya
Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan tembikar menggunakan teknik picitan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Tanah liat atau doh, surat khabar, cat poster, berus warna, palet,
alat dan bahan lain yang sesuai.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan tembikar dalam bidang bidang mengenal kraf
tradisional menggunakan teknik picitan berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
23. Minggu : 21 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Rama-rama di Taman Bunga
Bidang Menggambar – Catan (Teknik basah atas kering)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Taman Mini” dan bersoal jawab berkaitan
watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan
dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai bentuk, warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada
karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan,Kelestarian Alam Sekitar(EK 1, EK 2, EK
3 EK 4, EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, cat air, berus lukisan, palet.
24. Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
catan(Basah atas kering) berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
Minggu : 22 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Rama-rama di Taman Bunga
Bidang Menggambar – Catan (Teknik basah atas kering)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya
Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik lukisan
berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
25. 4.1.2
(Aktiviti PdP)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, cat air, berus lukisan, palet.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan
teknik catan (Basah atas kering) berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang..
Catatan :
Minggu : 23 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Hidupan di Dasar Sungai
26. Bidang Menggambar – Teknik resis
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media,proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Nyamannya di Air Terjun” dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai garisan, warna, kontra serta ritma dan pergerakan yang ada
pada karya (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan,Kelestarian Alam Sekitar(EK 1, EK 2, EK
3 EK 4, EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, cat air, lilin atau krayon, berus lukisan, palet
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
resis berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
27. Minggu : 24 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas ; Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Hidupan di Dasar Sungai
Bidang Menggambar – Teknik resis
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik gosokan
berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, cat air, lilin atau krayon, berus lukisan, palet
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan
teknik resis berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan
28. Minggu : 25 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Songkok Kertas Bercorak ( motif rama-
rama)
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.2 2.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Taman Mini” dan bersoal jawab berkaitan
watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan
dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai rupa, warna, kontra dan harmoni yang ada pada karya. (EK
2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kertas warna, kertas majalah, gunting gam, dan
29. stapler
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat rekaan
menggunakan teknik lipatan dan guntingan berdasarkan dua standard
kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang..
Catatan :
Minggu : 26 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Songkok Kertas Bercorak ( motif rama-
rama)
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak dan rekaan yang kreatif menggunakan teknik
lipatan dan guntingan berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya.
Standard 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
30. Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kertas warna, kertas majalah, gunting, gam. dan
stapler
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat
rekaan menggunakan teknik Lipatan dan guntingan berdasarkan empat
standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
Minggu : 27 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
31. Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Bunga dan Rama-rama
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.3 2.1.3
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Taman Mini” dan bersoal jawab berkaitan
watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan
dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai bentuk, warna, imbangan, dan kepelbagaian yang ada pada
karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila, kertas lukisan, kad bod, kotak, bahan kutipan, gunting.
krayon, lidi, tin susu dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat binaan arca
stabail menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
32. Minggu : 28 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Bunga dan Rama-rama
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan arca stabail menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila, kertas lukisan, kad bod, kotak, bahan kutipan, gunting.
krayon, lidi, tin susu dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat
binaan arca stabail menggunakan teknik binaan berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
33. Minggu : 29 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Wau Hiasan Dinding (Wau Burung)
Bidang Mengenal Kraf Tradisional – Alat Permainan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1
Kemahiran
Seni
Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya
Standard
Pembelajaran
1.1.4 2.1.4
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Burung Kenek-kenek”. dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai bentuk, jalinan, imbangan, dan kontra yang ada pada karya.
(EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
34. BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kotak, kertas warna, bahan kutipan, gunting. Lidi,
soletape, gam dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya alat permainan dalam bidang mengenal kraf
tradisional menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
Minggu : 30 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Wau Hiasan Dinding (Wau Burung)
Bidang Mengenal Kraf Tradisional – Alat Permainan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan alat permainan menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
35. Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kotak, kertas warna, bahan kutipan, gunting. Lidi,
soletape, gam dan alat lain yang sesuai.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan alat permainan dalam bidang bidang mengenal
kraf tradisional menggunakan teknik binaan berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang..
Catatan :
Minggu : 31 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
36. Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Sapi berbulu merah
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni
Visual
2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui media, proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard
Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Burung Kenek-kenek” dan bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu
serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya
menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian
mengenai garisan, rupa, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada
karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan,Kelestarian Alam Sekitar(EK 1, EK 2, EK
3 EK 4, EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, Warna pensel, oil pastel.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
lukisan(garisan selari) berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan :
37. Minggu : 32 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas ; Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Sapi Berbulu Merah
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan
Karya Kreatif
4.1
Penghayatan
karya
Seni
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik lukisan
berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard
Pembelajaran
3.1.1 4.1.1
4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya.
(EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, media,
proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, warna pensel, oil pastel.
Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan
teknik lukisan (garisan selari) berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Catatan
38. Minggu : 33 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian –
Pra Persediaan
Pameran Seni
Modul/ Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancang pameran dan persembahan seni
Standard
Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Berbincang tentang pameran seni bertemakan “ ...........................”
2. Menubuhkan dan melantik Ahli Jawatankuasa kerja.
3. Menetapkan tarikh pameran
4. Berbincang tentang kriteria pemilihan karya untuk dipamerkan
5. Mengumpul karya yang dihasilkan.
6. Merancang dan menentukan sudut pameran dan susun atur ruang
pameran.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Karya murid, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang
sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan
39. tugasan yang diberi.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Minggu : 34 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian –
Pra
Persembahan dan Latihan
Persembahan
Modul / Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancang pameran dan persembahan seni.
Standard
Pembelajaran
3.3.1
1. Membuat kekemasan hasil karya.
2. Menyusun dan menghias reka letak sudut pameran.
40. Aktiviti PdP
3. Menulis surat jemputan kepada tetamu.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran,
kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan
tugasan yang diberi.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
Minggu : 35 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian –
Pra
Persembahan dan Latihan
41. Persembahan
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat
1. Merancang pameran dan persembahan seni.
Standard
Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Membuat kekemasan akhir hasil karya.
2. Menyusun dan meletakkan hasil karya di sudut pameran.
3. Melantik beberapa orang murid dan melatih menjadi juru cakap dalam
membuat apresiasi setiap karya yang dipamerkan.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran,
kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan
tugasan yang diberi.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang
42. Minggu : 36 Hari :
................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Pameran dan Persembahan Seni –
“ Permainya
Negaraku”
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek
Persembahan
Kesenian
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Membuat pameran dan persembahan seni dengan mengunakan karya
yang dihasilkan.
Standard
Pembelajaran
3.3.2
Aktiviti PdP
1. Mempamerkan hasil karya di bilik pameran.
2. Menyambut tetamu yang hadir.
3. Membuat apresiasi terhadap karya yang dipamerkan kepada
pengunjung pameran
4. Membuat persembahan seni dengan menggunakan karya yang
dihasilkan
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK
3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Hasil karya, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang
sesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan mengendalikan pameran dan membuat persembahan
menggunakan hasil karya.
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada
masa akan datang