50 katalog alamat internet berkaitan bahasa melayu
Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM
1.
2.
3. Nama Kursus Morfologi Bahasa Melayu Tajuk Kandungan Jam
(Morphology of Malay Language) 4 Proses Pembentukan Kata Bahasa Melayu
Kata Majmuk 3
Kod Kursus BMM3109 Kata Ganda
Kredit 3(3+0) 5 Golongan Kata Bahasa Melayu
Kata Nama 3
Jam Interaksi 45 jam Kata Kerja
6 Golongan Kata Bahasa Melayu
Hasil Pembelajaran 1. Menjelaskan dan menghuraikan proses pembentukan kata bahasa Melayu Kata Adjektif 3
termasuk pembentukan kata nama, kata kerja, kata adjektif, dan Kata Tugas
pembentukan kata baharu. 7 Kata Nama Bahasa Melayu
• Kata Nama Khas
2. Membanding beza imbuhan dan bentuk perkataan bahasa Melayu. 3
• Kata Nama Am
3. Mengklasifikasi golongan kata; golongan kata kerja; jenis kata adjektif; dan • Kata Ganti Nama
kata tugas. 8 Pembentukan Kata Nama Bahasa Melayu
• Kata Nama Tunggal
4. Mencerakinkan golongan kata dalam bahasa Melayu. • Kata Nama Terbitan 3
• Kata Nama Majmuk
Penilaian Kerja kursus 50% • Kata Nama Ganda
Peperiksaan Akhir 50%
9 Penggolongan Kata Kerja Bahasa Melayu
Rujukan Asas Dewan Bahasa dan Pustaka. (2006). Daftar Kata Bahasa Melayu: Rumi-Sebut- Kata Kerja Tak Transitif 3
Jawi Jilid 1 dan 2. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Kata Kerja Transitif
Pustaka. 10 Pembentukan Kata Kerja Bahasa Melayu
Tarigan, Henry Guntur. (1988). Pengajaran Morfologi. Bandung : Angkasa. Kata kerja tunggal
Kata kerja terbitan 3
Rujukan Tambahan Abdullah Hassan. 1974. The Morphology of Malay. : Dewan Bahasa dan Pustaka. Kata kerja majmuk
Abdullah Hassan. (2006). Morfologi. PTS. Kata kerja ganda
Arbak Othman. (1985). Ilmu Linguistik. Kuala Lumpur. 11 Jenis-Jenis Kata Adjektif Bahasa Melayu
• Sifatan, Warna, Ukuran
3
Jawatankuasa Tetap Bahasa Malaysia Kementerian Pelajaran Malasia. (1993). • Bentuk, Waktu, Jarak, Cara
Pedoman umum pembentukan istilah bahasa Malaysia. Kuala Lumpur: • Perasaan, dan Pancaindera
Dewan Bahasa dan Pustaka. 12 Pembentukan Kata Adjektif Bahasa Melayu
• Kata Adjektif Tunggal
Nik Safiah Karim et. all. (1993). Tatabahasa Dewan Edisi Baru. Kuala Lumpur: 3
• Kata Adjektif Terbitan
Dewan Bahasa dan Pustaka. • Kata Adjektif Dalam Bentuk Perbandingan
Tajuk Kandungan Jam 13 Kata Tugas Bahasa Melayu
• Kelompok Dasar Kata Tugas 3
1 Imbuhan dalam Bahasa Melayu
• Kata Praklausa
Awalan dan Akhiran
Sisipan dan Apitan 14 Kata Tugas Bahasa Melayu
Morfem kosong dan Bentuk Fleksi Kata Prafrasa 3
Proses Pembentukan Kata dalam Bahasa Melayu 3 Kata Pascakata
Pengimbuhan 15 Pembentukan Perkataan Baharu Bahasa Melayu
Penggandaan Bunyi Bahasa Melayu, Pembentukan Kata
Pemajmukan 3
Pembaharuan dalam Bentuk Kata
Akronim Sistem Ejaan Perkataan Baharu
2 Perkataan dan Bentuk Perkataan Bahasa Melayu
Kata Tunggal dan Bentuk Kata Tunggal 45
JUMLAH
Kata Terbitan dan Bentuk Kata Terbitan
Kata Majmuk dan Bentuk Kata Majmuk
3
Kata Ganda dan Bentuk Kata Ganda
Bentuk Perkataan Bahasa Melayu
Golongan Kata Tunggal
Golongan Kata Terbitan
3 Proses Pembentukan Kata Bahasa Melayu
Kata Tunggal 3
Kata Terbitan
4. Nama Kursus Sintaksis Bahasa Melayu Tajuk Kandungan Jam
(Syntax of Malay Language) 4 Susunan Konstituen Frasa Nama Bahasa Melayu
Peraturan D-M
Kod Kursus BMM3110 3
Kekecualian Hukum D-M
Bilangan dan Panggilan
Kredit 3(3+0)
5 Frasa Kerja Bahasa Melayu
Jam Interaksi 45 jam Binaan Frasa Kerja
3
Binaan Frasa Kerja Tanpa Objek
Hasil Pembelajaran 1. Menjelaskan kandungan bidang kajian ilmu sintaksis. Binaan Frasa Kerja dengan Objek
2. Menganalisis dan menghuraikan susunan konstituen frasa nama, frasa kerja, 6 Frasa Kerja Bahasa Melayu
frasa adjektif, dan frasa sendi nama. Frasa Kerja dengan Kata Bantu
3
Frasa Kerja dengan Ayat Komplemen
3. Mengkategorikan jenis ayat dalam bahasa Melayu termasuk frasa, klausa, Unsur Keterangan dalam Frasa Kerja
ayat dasar, ayat inti, ayat tunggal, ayat majmuk. 7 Frasa Adjektif Bahasa Melayu
Binaan Frasa Adjektif: Unsur Pengisi Frasa Adjektif
4. Mensintesis ayat menggunakan ilmu proses penerbitan ayat. 3
Penguat
Kata Bantu dalam Frasa Adjektif
Penilaian Kerja kursus 50%
Peperiksaan Akhir 50% 8 Frasa Adjektif Bahasa Melayu
Susunan Frasa Adjektif dalam Ayat 3
Rujukan Asas Nik Safiah Karim et. al. (1993). Tatabahasa Dewan Edisi Baru. Kuala Lumpur: Frasa Adjektif dan Ayat Komplemen
Dewan Bahasa dan Pustaka. 9 Frasa Sendi Nama Bahasa Melayu
Binaan Frasa Sendi Nama
Seri Lanang Rohani, Abdullah Hassan, Zulkifli Osman, Razali Ayob. (2006). Sintaksis. 3
Kedudukan Frasa Sendi Nama dalam Ayat
Kuala Lumpur: PTS. Penggunaan Kata Sendi Nama Secara Umum
Rujukan Tambahan Bolinger, Dwight Le Merton. (1975). Aspects of language 2d ed. New York : 10 Ayat Bahasa Melayu
Harcourt Brace Jovanovich. Ayat, Klausa, Frasa, Perkataan
3
Ayat Dasar
Gaeng, Paul A. (1971). Introduction to the principles of language. New York: Harper Ayat Tunggal
and Row. 11 Proses Penerbitan Ayat Bahasa Melayu dari Segi Transformasi-Generatif
Konsep Transformasi-Generatif
n, Talmy. (2001). Syntax : an introduction. Amsterdam-Philadelphia : J. 3
Konsep Ayat Terbitan
Benjamins.
Konsep Pengguguran
Lyons, John. (1995). Bahasa natural dan tatabahasa sejagat : esei dalam teori 12 Proses Penerbitan Ayat Bahasa Melayu
linguistik; penterjemah Zaiton Ab. Rahman dan Noresah Baharom. Kuala Proses Penyusunan Semula 3
Lumpur : Dewan Bahasa dan Pustaka. Proses Peluasan
Tajuk Kandungan Jam 13 Ayat Bahasa Melayu
1 Sintaksis: Bidang Kajian Jenis Ayat 3
Struktur Binaan Ayat Intonasi dalam Ayat
Pembahagian Subjek dan Predikat 3 14 Ayat Tunggal Bahasa Melayu
Ayat Dasar dan Ayat Terbitan Binaan Ayat Tunggal, Binaan Subjek, Binaan Predikat
Susunan dalam Ayat 3
Konstituen Ayat Tunggal, Ayat Aktif dan Pasif
2 Sintaksis: Bidang Kajian Unsur Pilihan dalam Frasa Predikat
Urutan Kata, Perpindahan Ayat 15 Ayat Majmuk Bahasa Melayu
3
Ragam Ayat, Jenis Ayat Ayat Majmuk Gabungan
Sintaksis dan Aspek Tatabahasa yang Lain Ayat Majmuk Pancangan 3
3 Frasa Nama Bahasa Melayu Ayat Majmuk Campuran
Konstituen Frasa Nama 3 Ayat Majmuk Pasif
Binaan Frasa Nama
45
JUMLAH
5. Nama Kursus Kaedah Pengajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Tajuk Kandungan Jam
(Instructional Methodology in Civics and Citizenship Education) 1 Pendekatan dan Strategi Pengajaran dan Pembelajaran 2
Kod Kursus PSK3103
1. Pendekatan Pembelajaran Pendidikan Sivik dan
Kredit 3(2+1)
Kewarganegaraan
Jam Kontak 60 jam
1. Konsep
Hasil Pembelajaran 1. Menjelaskan pendekatan dan strategi pengajaran pembelajaran Pendidikan
- Berlandaskan model, prinsip, dan teori
Sivik dan Kewarganegaraan.
Contoh: Teori Kognitif, Teori Gestalt,
2. Menghuraikan pelbagai jenis kaedah pengajaran dan pembelajaran mata Pendekatan Deduktif dan Induktif
pelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan. 1. Strategi Pembelajaran Pendidikan Sivik dan
Kewarganegaraan
3. Merancang dan menghasilkan persediaan mengajar mata pelajaran Pendidikan 1. Pembelajaran yang aktif dan
Sivik dan Kewarganegaraan yang lengkap. menyeronokkan (Active Learning and
4. Mengaplikasikan kaedah pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran Learning Is Fun)
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraanyang berkesan. - Berpusat kepada murid
- Berpusat kepada bahan
5. Melaksanakan pengajaran mikro dan makro berdasarkan kemahiran yang dipelajari. - Bersepadu
Penilaian Kerja Kursus 60% - Tematik
- Tugasan
Ujian Akhir Kursus 40% 2 Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran Pendidikan Sivik dan 15
Rujukan Asas Ellis, A. K. (1995). Teaching and learning. elementary Social Studies. : Allyn and Bacon. Kewarganegaraan
1. Kecerdasan Pelbagai (Multiple Intelligence)
Grant, S.G. & Vansledright, B. (2001). Constructing a Powerful Approach to Teaching and Learning in
Elementary Social Studies. : Houghton Mifflin Co. 2. Pembelajaran Masteri
3. Pembelajaran Koperatif
Rahil Mahyuddin, Habibah Elias & Kamariah Abu Bakar. (1997). Pedagogi 2 : Pelaksanaan Pengajar.
Kuala Lumpur. Longman 4. Pembelajaran Kolaboratif
Zainab Ahmad. (2004) (terjemahan). Pembelajaran Aktif: 101 Strategi Untuk Mengajar Apa Jua Subjek.
5. Pembelajaran Kontekstual
: ITNMB.
6. Pembelajaran Inkuiri Penemuan
Rujukan Tambahan Anderson, L. & Krathwohl, D. (2001). Taxonomy of Learning, Teaching and Assessing: A revision of
Bloom’s Taxonomy of Educational Objectives. New York: Longman. 7. Pembelajaran Berasaskan Komuniti
8. Pembelajaran Berasaskan Projek
Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Belajar Cara Belajar. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan
Kurikulum. 9. Pembelajaran Berbantukan Komputer
Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Pembelajaran Masteri. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan 10. Kajian Masa Depan
Kurikulum.
11. Pembelajaran Luar Bilik Darjah
Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Konstruktivisme. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan 12. Perancangan Aktiviti Berasaskan Pengalaman (EAP)
Kurikulum.
13. Theory of Constraints (TOC)
Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Pelbagai Kecerdasan Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan
3 Teknik dan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pendidikan
Kurikulum. Sivik dan Kewarganegaraan 3
1. Perbincangan
Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Pembelajaran Koperatif. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan 2. Perbahasan
Kurikulum.
3. Sumbang Saran
Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Kajian Masa Depan. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan
Kurikulum.
4. Simulasi
1. Lakonan
Omardin Ashaari.(1997). Prinsip Pengajaran Mikro. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka. 2. Bercerita
3. Kajian Kes
Pollard, Andrew.(2002). Reflective Teaching: Effective and Evidence-Informal Professional Practice. :
Continuum. 4. Nyanyian
Savange, V.T. & Amstrong. D.A. (2000). Effective Teaching in Elementary Social Studies. :Prentice Hall. 5. Pemerhatian
6. Temu Bual
Warren, A. (2002). Mastery Learning: A Basic Introduction.
6. Tajuk Kandungan Jam
4 Kemahiran Pengajaran (Teaching Skills) 5
1. Komponen Kemahiran Pengajaran
4 Set induksi
2. Penyoalan
3. Pengukuhan
4. Komunikasi
5. Penyusunan langkah pengajaran
6. Penggunaan variasi rangsangan
7. Penggunaan sumber pengajaran
8. Papan Tulis
9. Penutup
5 Perancangan Pengajaran 5
1. Menyediakan perancangan semester berdasarkan sukatan pelajaran
2. Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian mengikut format pembestarian pembelajaran berdasarkan Prinsip Persediaan Mengajar.
6 Pengajaran Mikro 20
1. Melatih dan mempraktikkan pelbagai kemahiran pengajaran dalam pengajaran mikro
1. Set induksi
2. Penyoalan
3. Pengukuhan
4. Komunikasi
5. Penyusunan langkah pengajaran
6. Penggunaan variasi rangsangan
7. Penggunaan sumber pengajaran
8. Papan Tulis
9. Penutup
1. Refleksi
6.2.1 Penilaian Rakan Sebaya
6.2..2 Penilaian Kendiri
6.2..3 Rumusan Pensyarah
7 Pengajaran Makro 10
1. Pemilihan dan Perancangan
2. Pendekatan
3. Strategi
4. Kaedah
5. Teknik
1. Pelaksanaan Pengajaran Makro
1. Individu
2. Berpasangan
2. Penilaian Pengajaran Makro
1. Keberkesananan strategi
2. Penggunaan sumber
3. Penilaian rakan sebaya
2. Refleksi Kendiri
Jumlah Keseluruhan 60
7. Nama Kursus Kokurikulum - Olahraga 8 Acara Padang - Balingan
Kod Kursus WAJ3112 Lontar peluru
- berdiri 2
Kredit 1 (0 + 1) - gelungsur
- Parry O’Brien
Jam Kontak 30
9 Acara Padang - Lompatan
1. menganalisis konsep, matlamat dan strategi pelaksanaan olahraga di sekolah;
Lompat Jauh
2. mengaplikasi pengetahuan dan kemahiran asas dalam melaksanakan aktiviti – - Larian landas 2
aktiviti olahraga; - Lonjakan
Hasil - Layangan
Pembelajaran 3. membentuk kemahiran bagi menilai pencapaian bakat dan potensi pelajar dalam - Mendarat
olahraga; dan
10 Acara Padang - Lompatan
4. membentuk sikap dan nilai positif yang berterusan dalam kepimpinan dan aktiviti
olahraga. Lompat Tinggi
- Larian landas 2
Pentaksiran 1. Amali 80% - Lonjakan
2. Tugasan (kumpulan 20% - Layangan
- Mendarat
Rujukan KOAM, (terkini). Buku Peraturan dan Undang-undang. 11
Asas MSSM, (terkini). Buku Peraturan-peraturan pertandingan. Projek
Rujukan Teng Boon Tong, 2000. Panduan Pengajaran Olahraga, Malaysia: Longman Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini 2
Tambahan - Penyediaan kertas kerja
Wee Eng Hoe, 2002. Panduan Pengajaran Olahraga, Shah Alam: Karisma Publication - Pembentukan AJK Pengelola
Sdn Bhd
12
Projek
Wee Eng Hoe, 2004. Gerak kerja kokurikulum (Sukan), Shah Alam: Fajar Bakti
Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini 2
Wee Eng Hoe, 2004. Organisasi & Pentadbiran Pendidikan Jasmani dan Sukan, Shah
- Mesyuarat pelaksanaan
Alam: Fajar Bakti
13
Tajuk Kandungan Jam Projek
Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini 2
1 Pengenalan Olahraga
- Pelaksanaan projek
Sejarah Olahraga
2 14
- Antarabangsa Projek
Acara Olahraga Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini 2
- Pasca nilai
2 Undang-Undang Olahraga (KOAM) 2
15 Projek
3 Acara Trek
2 2
Lari pecut Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini
- Pasca nilai
4 Acara Trek
2 JUMLAH 30
Lari jarak sederhana
5 Acara Trek
2
Lari berganti-ganti
6 Acara Trek
2
Lari berpagar
7 Acara Trek
2
Lari berpagar
8. Nama Kursus Pengurusan dan Pentadbiran Pendidikan Jasmani dan Sukan Tajuk Kandungan Jam
(Management and Administration of Physical Education and Sports) Teori
1 Pengurusan dan pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan; 2
Kod Kursus PJM3112 Konsep dan definisi pengelolaan, pengurusan dan
pentadbiran
Kredit 3(2+1) Skop pengelolaan pendidikan jasmani dan sukan
Skop pengurusan pendidikan jasmani dan sukan
Jam Kontak 60 Jam
Skop pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan
Hasil Pembelajaran 1. Menghuraikan teori pembelajaran yang berkaitan dengan pengurusan dan Pentadbiran agensi-agensi sukan kebangsaan dan antarabangsa;
pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan. 2 Perlembagaan organisasi badan sukan kebangsaan 2
2. Menjelaskan jenis-jenis penaksiran dan prosedur yang berkaitan dengan Pentadbiran organisasi sukan
pengurusan dan pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan. Pengendalian mesyuarat
3. Mengenalpasti dan mensintesis maklumat daripada pelbagai sumber untuk Belanjawan dan pengurusan kewangan
memperolehi pemahaman yang koheren tentang teori dan amalan. Lawatan ilmiah ke agensi-agensi sukan negara
4. Melaksanakan pengurusan dan pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan
3 Pengurusan Pendidikan Jasmani dan Sukan 8
dengan berkesan.
Kepimpinan
5. Mengintergrasikan kemahiran yang dipelajari dengan kemahiran teknologi
Mengenalpasti dan penggunaan sumber
maklumat dan cara berkomunikasi berkesan untuk melaksanakan latihan
Pengurusan sumber manusia
yang sistematik, berkesan dan bermakna.
Bekerja dengan sukarelawan
6. Bekerjasama dan berinteraksi dalam pelbagai situasi dan keadaan.
Sumber kewangan
7. Bertanggungjawab terhadap pelajar dalam aspek keselamatan, bimbingan
Perancangan
dan kebajikan tanpa mengira agama dan bangsa.
Penyelesaian masalah
Pentaksiran Kerja kursus 60% Membuat keputusan
Peperiksaan 40% Penilaian
Komunikasi
Teknologi dalam sukan
Rujukan Pengurusan kemudahan
Asas Pengurusan stor
Lawatan ilmiah ke agensi-agensi sukan negara
Ab. Aziz Yusof (2006). Pengurusan Sumber Manusia; Konsep, Isu dan Pelaksanaan. Pengurusan permainan tradisional
Kuala Lumpur: Pearson Education. 4 Pengenalan kepada permainan tradisional 4
Anthony, R.N. (2006). Management Control Systems. Chicago: McGraw Hill. Jenis-jenis permainan tradisional
Brown, D.R. (2006). An Experiential Approach to Organisation Development. New Peraturan-peraturan permainan tradisional
Jersey: Prentice Hall. Pengurusan pertandingan tradisional
5 Program pembangunan sukan 4
Aspek perancangan, pengelolaan dan pentadbiran
Pembangunan jurulatih
Kenal pasti bakat
Pembangunan athlit
Rujukan Tambahan Hewes, D.W. (2005). An Administrative Guidebook to Early Care and Education Undang-undang dan pentadbiran sukan
Programmmes. Boston: Allyn and Bacon. 6 Kaitan undang-undang dan sukan 2
International Olympic Committee (2001). Sport Administration Manual. Calgary, Liabiliti perundangan dalam sukan
Canada: McAra Printing Limited. 7 Isu-isu dalam sukan 4
Kelly, L.E. & Melograno, V.J. (2004). Developing the physical education curriculum: 8 Wanita dan sukan 4
An achievement-based approach. Champaign, IL: Human Kinetics. Sukan dan media massa
Muhammad Nasri (2005). Pengurusan Sumber Manusia dari Perspektif Islam. Kuala Politik dan sukan
Lumpur: Pearson Education. Insentif dan athlit
Rankin, J.M. (2006). Athletics Training Management: Concepts and Application. Perjudian dan sukan
Boston: McGraw Hill. Cabaran sukan negara membangun masa kini
Wuest, D.A. & Bucher, C. A. (1999). Foundations of physical education and sport Nilai dan etika dalam sukan
(13th edition). Boston: WCB McGraw-Hill.
Permainan bersih (Fair play)
Penyalahgunaan bahan dalam sukan
Keganasan dalam sukan
Gangguan dalam sukan
Jumlah 30
9. Nama Kursus Budaya Dan Pembelajaran (Culture and Learning) Tajuk Kandungan Jam
Kod Kursus EDU 3106 1 Budaya Dan Kepelbagaian Kelompok Di Malaysia 4
Kredit 2 (3+0) Pengertian Dan Konsep Budaya Serta Kepelbagaian Kelompok
Jam Interaksi 45 jam Jenis Dan Demografi Kelompok
Hasil 1. Menjelaskan konsep budaya dan kepelbagaian kelompok di
2 Kesedaran Kepelbagaian Sosio-Budaya 6
Pembelajaran Malaysia
Bangsa
2. Menganalisis kepelbagaian sosio-budaya dan implikasinya terhadap
Struktur Masyarakat/ Kelas Sosial
pengajaran dan pembelajaran
Kepercayaan
3. Menghuraikan konsep ketidaksamaan peluang pendidikan
Bahasa
4. Membina persekitaran pengajaran dan pembelajaran yang mesra
Adar Resam
budaya
Jantina(Gender)
5. Mewujudkan persekitaran bilik darjah yang mesra budaya
3 Implikasi 4
6. Menangani isu-isu kepelbagaian budaya dan bahasa di dalam bilik
Guru
darjah
Murid
7. Mahir berkomunkasi untuk mendepani kepelbagaian kelompok
Sekolah
Penilaian Kerja kursus 50%
Kurikulum Tersirat
Peperiksaan 50%
4 Ketaksamaan Peluang Pendidikan 6
Kelas Sosial
Jantina
Kumpulan Minority
Murid Keperluan Khas
Isu-Isu Ketaksamaan Peluang Pendidikan
- Orang Asli
- Indigenious (Pribumi)
- Pedalaman
5 Pembinaan Persekitaran Bilik Darjah Yang Mesra Budaya 15
Pengurusan Persekitaran Fizikal
Pengurusan Persekitaran Sosio-Emosi
Perhubungan Antara Kelompok Etnik
Pengurusan Pengajaran Dan Pembelajaran
Pedagodi Relevan Budaya Dan Kepelbagaian Kelompok (Cultural And
Indigenous Relevant Pedagogy)
Pedagogi Kelas Bercantum
Sosiolinguistik
Penilaian Berasaskan Budaya (Culturally Responsive Assessment)
6 Kemahiran Komunikasi Guru 4
Lisan Dan Bukan Lisan
Laras Bahasa
7 Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran Yang Mesra Budaya 6
Merancang Melaksanakan Pelan Tindakan
- Orang Asli
- Indigenious (Pribumi)
- Pedalaman
JUMLAH 45