SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  15
FAKULTI PENDIDIKAN DAN BAHASA
HBEF3103
PRINSIP- PRINSIP DALAM TEKNOLOGI PENGAJARAN
TAJUK TUGASAN
Sediakan dan huraikan rancangan pengajaran berpandukan setiap langkah
yang dinyatakan dalam model ASSURE
Pusat belajar: Pahang Learning Centre
JAN 2011
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 2
Tarikh : 2 April 2011
Masa : 7.40 – 8.40 pagi
Kelas : 2 Mahir
Bilangan pelajar : 25 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu (LITERASI)
Tema : Makanan
Tajuk : Suku kata tertutup „ng‟
Pengetahuan sedia ada : Semua murid telah biasa melihat jenis-jenis makanan berdasarkan
respon yang diberikan semasa benda maujud dan gambar ditunjukkan.
Kemahiran :
Fokus Utama:
1.13 : Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng”.
3.5 : Membaca dan memahami frasa yang mengandungi suku kata tertutup”ng”.
Fokus Sampingan:
2.13 : Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng”.
4.5 : Membina dan menulis frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng”.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
Kumpulan A dan B
1. Mengeja, membaca dan memahami semua perkataan yang mengandungi suku kata
tertutup „ng” dengan betul.
2. Membaca dan memahami frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng” dengan
betul.
Kumpulan A
1. Melengkapkan ayat dengan frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng”
dengan tepat.
Kumpulan B
1. Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng”
dengan betul.
Sistem Bahasa :
i. Kata nama
ii. Sebutan dan intonasi : Ayat penyata
iii. Kosa kata : Terung, jagung, kentang, pisang, udang, bawang
Pengisian Kurikulum :
i. Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir : Menjana idea
Bahan bantu Mengajar :
i. Gambar
ii. Kad perkataan
iii. Lembaran kerja
Media Pengajaran :
i. Visual : Gambar dan kad perkataan
ii. Media cetak : Lembaran kerja
Nilai Murni : Bekerjasama, rajin
Langkah -langkah pengajaran
Langkah/
Kemahiran
Aktiviti Catatan
Set induksi
( 5 minit )
-Guru menunjukkan benda maujud dan murid
menyebut makanan yang ditunjukkan.
-Guru meminta murid mengambil gambar yang
dipamerkan dan meletakkan gambar di sebelah
benda maujud yang ditunjukkan.
-Benda maujud:
-bawang, pisang,
udang, kerang,
terung, jagung
Langkah 1
( 10 minit )
Membaca dan
memahami
perkataan yang
mengandungi
suku kata tertutup
“ng”
Kumpulan Adan B
1.Murid mengeja dan membaca perkataan
berdasarkan gambar dan kad perkataan.
2.Guru membimbing murid mencerakinkan per-
kataan berdasarkan gambar yang diberi.
3.Murid membaca perkataan yang dicerakinkan
secara kelas dan individu dengan berulang-
ulang.
Kad gambar
udang
Kad perkataan
u Dang
Lampiran 1
Langkah 2
( 10 minit )
Membaca dan
memahami frasa
yang ada suku
kata tertutup “ng”
Kumpulan A dan B
1. Murid dibimbing membina frasa dari perka-
taan yang dibaca.
2.Murid membaca frasa yang mengandungi suku
kata tertutup “ng” berdasarkan gambar dan
kad perkataan.
3.Murid mengeja dan membaca frasa secara
latih tubi.
Contoh:
bawang Merah
Lampiran 2
Langkah 3
( 10 minit )
Membina dan
menulis perkata-
an yang ada suku
kata tertutup “ng‟
Kumpulan B
1. Berpandukan gambar murid diminta
memadamkan suku kata tertutup “ng”
menjadi perkataan yang betul.
2. Murid menulis perkataan berdasarkan suku
kata yang dicantumkan.
3. Latih tubi mengeja dan membaca perkataan
yang ditulis.
Contoh:
Lampiran 3
Langkah 4
( 15 minit )
Membina dan
menulis frasa
yang
mengandungi
suku kata tertutup
“ng‟
Kumpulan A
1.Murid diminta membaca frasa dan ayat
tunggal yang mengandungi suku kata tertutup
“ng”.
2.Murid melengkapkan frasa dalam ayat dengan
tepat.
3.Murid dibimbing membaca ayat tunggal
yang telah dilengkapkan.
Lampiran 4
Penutup
( 5 minit )
1. Guru bertanya murid mengenai pelajaran yang
telah dipelajari hari ini.
2.Murid diminta menyebut dan membaca nama-
nama makanan yang mengandungi suku kata
tertutup “ng” sekali lagi berdasarkan gambar
ditunjukkan.
Pengenalan
Definisi Teknologi Pengajaran
Teknologi Pengajaran ialah bidang yang mengkaji aplikasi pembelajaran manusia, media dan
teknologi kepada perkembangan pengajaran. Bidang ini merangkumi segala teknologi
tradisional dan terkini dalam mempertingkatkan penyampaian pengajaran. Teknologi
pengajaran terbahagi kepada dua komponen utama:
- reka bentuk pengajaran & media yang terlibat dengan aplikasi teori dan hasil
penyelidikan pembelajaran manusia kepada amalan perancangan pengajaran. Juga
ditekankan ialah penggunaan media dalam mempertingkatkan keberkesanan pengajaran.
- komputer & telekomunikasi yang merupakan peralatan, kemudahan dan perisian
yang digunakan untuk mempertingkatkan keberkesanan penyampaian pengajaran
Definisi Rancangan Pengajaran
Rancangan pengajaran ialah satu perancangan untuk memastikan keberkesanan
pengajaran yang disampaikan oleh guru serta objektif yang dicapai oleh pelajar. Untuk
menyediakan rancangan pengajaran, guru-guru perlu mengambil kira tahap atau aras
kebolehan murid. Guru-guru juga perlu menetapkan kemahiran yang sesuai mengikut aras
kebolehan murid. Jika rancangan pengajaran disediakan dengan lengkap, penggunaan media
yang menarik minat murid serta aktiviti-aktiviti dijalankan dengan tersusun ia membolehkan
objektif pengajaran dan pembelajaran akan tercapai sepenuhnya.
Dalam penyediaan rancangan pengajaran mengikut model ASSURE, guru perlu
mengenalpasti kesediaan pelajar, menyatakan objektif dengan tepat, memilih media yang
sesuai, merancang bagaimana sesuatu media digunakan, memerhati penglibatan pelajar dan
membuat penilaian diakhir pengajaran dijalankan.
Rancangan Pengajaran Mengikut Model ASSURE
Model ASSURE telah diperkenalkan oleh Heinich, Molanda, Russell (1982). Assure
bermaksud “memastikan sesuatu berlaku”. Langkah-langkah yang terdapat dalam model
ASSURE terdiri daripada :
A- Analyse Learner ( Analisis pelajar )
a) Ciri-ciri umum pelajar
Murid-murid dalam kelas 2 Mahir terdiri daripada pelajar tahap satu yang berumur
lapan tahun. Semua pelajar dalam kelas ini adalah pelajar LITERASI iaitu pelajar yang belum
menguasai sepenuhnya kemahiran asas seperti membaca, menulis dan memahami ayat
tunggal serta ayat majmuk. Latar belakang kehidupan murid-murid kelas ini adalah daripada
keluarga berpendapatan rendah. Kebanyakan ibu mereka tidak bekerja dan bapa mereka
bekerja sebagai buruh, nelayan dan bekerja sendiri. Mereka tinggal di penempatan yang tidak
tersusun walaupun penempatan mereka tidak jauh dari pusat bandar. Masalah kehadiran
menjadi salah satu sebab murid-murid lambat menguasai kemahiran membaca dan menulis.
Ramai murid yang kerap tidak hadir ke sekolah. Keadaan ini menyebabkan murid
banyak ketinggalan dalam kemahiran yang diajar di sekolah. Seterusnya mengakibatkan
murid lambat menguasai sepenuhnya kemahiran membaca dan menulis.
b)Kompetensi khusus peringkat masuk
Murid-murid dalam kelas 2 Mahir dikenalpasti menghadapi masalah pembelajaran
iaitu kemahiran asas membaca dan menulis. Mereka mengikuti saringan Literasi untuk
menilai tahap penguasaan kemahiran asas mereka pada awal tahun. Murid-murid yang masuk
ke dalam kelas ini terdiri daripada murid-murid yang tidak melepasi konstruk 8. Semua murid
dalam kelas ini terdiri daripada murid-murid yang belum menguasai sepenuhnya kemahiran
asas membaca dan menulis.
Murid-murid di ajar mengikut peringkat demi peringkat dengan menggunakan modul
yang telah disediakan. Guru akan tukar kepada konstruk seterusnya apabila murid telah
menguasai konstruk yang telah diajar. Kebanyakan murid-murid dalam kelas ini boleh
memahami pelajaran yang diajar dengan bantuan dan bimbingan guru. Namun begitu, mereka
tidak dapat mengingat perkara atau tajuk yang diajar dalam masa yang lama. Segelintir
pelajar tidak dapat membaca ayat tunggal dan ayat majmuk tanpa bimbingan guru.
c) Stail pembelajaran
Gaya pembelajaran murid semasa guru menyampaikan pengajaran adalah aktif. Pada
set induksi, murid-murid berebut untuk keluar ke hadapan kelas untuk memegang benda
maujud serta gambar makanan. Begitu juga pada langkah yang pertama dan langkah kedua.
Murid-murid melibatkan diri secara aktif iaitu ramai murid yang mengangkat tangan untuk
mengeja dan membaca perkataan yang ditunjukkan pada kad perkataan.
Terdapat segelintir daripada murid yang hanya mendiamkan diri. Mereka akan
menjawab pertanyaan guru setelah diulang soalan beberapa kali. Namun, tidak kurang juga
yang menunjukkan minat yang ketara untuk menjawab apabila diajukan soalan. Walaupun
kebanyakan murid tidak dapat membaca perkataan dan ayat dengan lancar tetapi mereka
menunjukkan minat yang baik dengan mengikuti apa yang diajar oleh guru dengan perhatian
sepenuhnya.
S- State Objective ( Nyatakan objektif )
Objektif pengajaran difokuskan kepada pencapaian murid seperti murid dapat
mengeja, membaca dan memahami perkataan serta frasa yang mengandungi suku kata
tertutup “ng” seperti perkataan bawang, jagung, pisang, udang, kerang dan terung. Apabila
murid memahami perkataan yang dieja dan dibaca, guru akan membimbing murid membina
frasa. Contohnya, dari perkataan bawang dijadikan frasa bawang merah, jagung dijadikan
frasa jagung manis serta lain-lain frasa.
Pada langkah ketiga objektif yang perlu dicapai adalah murid dapat memadamkan
suku kata supaya menjadi perkataan yang betul. Murid dibimbing mencantumkan suku kata.
Murid dibimbing menulis suku kata yang dicantum supaya menjadi perkataan yang betul.
Seterusnya pada langkah keempat, murid perlu melengkapkan ayat dengan frasa yang
mengandungi suku kata tertutup dengan betul. Sekiranya murid memahami perkataan dan
frasa yang telah dieja dan dibaca, murid akan dapat melengkapkan ayat dengan frasa yang
betul.
S- Select method, media and material ( Pilih kaedah, media dan bahan )
Kaedah kelas
Kaedah ini telah dijalankan semasa set induksi, langkah satu, langkah dua dan
semasa membuat rumusan. Kaedah ini dimulakan dengan cara guru menunjukkan benda
maujud. Murid-murid diminta menyebut benda-benda yang ditunjukkan serta menamakan
kumpulan benda itu.
Selepas itu, beberapa orang murid diminta memegang benda maujud dan memegang
gambar. Murid-murid yang memegang gambar mencari pasangan dengan murid yang
memegang benda maujud. Seterusnya, guru telah menerangkan tajuk yang akan dipelajari
oleh semua murid pada hari itu. Pada langkah satu dan langkah dua, guru telah membimbing
murid mengeja dan membaca perkataan dan frasa secara kelas. Murid-murid juga mengeja
dan membaca perkataan dan frasa secara kelas. Selain dari itu, murid dipilih secara rawak
untuk mengeja dan membaca perkataan serta frasa.
Kaedah ini digunakan kerana guru perlu mendapat perhatian daripada semua murid
bagi memulakan pengajaran dan menerangkan tajuk pelajaran yang akan diajar. Murid-murid
juga perlu mendengar, memerhati dan memahami apa yang sedang diterangkan oleh guru.
1Jika murid memahami peringkat awal pengajaran, murid-murid akan dapat melakukan
aktiviti pada langkah pengajaran seterusnya dengan baik. Kaedah ini juga dipilih semasa
aktiviti penutup bertujuan untuk memastikan semua murid dapat menguasai pelajaran yang
diajar pada hari tersebut.
Kaedah modul
Kaedah modul dijalankan kerana murid-murid didalam kelas ini mempunyai tahap
kebolehan yang berbeza. Kaedah ini dijalankan dengan cara guru telah mengasingkan aktiviti
iaitu bagi Kumpulan B murid memadamkan suku kata tertutup “ng” dan menulis suku kata
menjadi perkataan yang betul. Bagi Kumpulan A, murid ditugaskan melengkapkan ayat
dengan frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng” dengan betul. Murid-murid dari
Kumpulan A juga di bimbing untuk membaca ayat yang telah dilengkapkan.
Kaedah ini dipilih kerana murid-murid dalam kelas ini adalah murid Literasi iaitu
murid-murid yang belum menguasai sepenuhnya asas membaca dan menulis. Guru
menjalankan pengajaran mengikut tahap penguasaan murid dalam pelajaran. Dengan
menggunakan kaedah ini, murid-murid diberikan latihan mengikut aras kebolehan mereka.
Media dan bahan
Media yang dipilih dalam rancangan pengajaran ini terdiri daripada media visual iaitu
gambar dan kad perkataan serta media cetak iaitu lembaran kerja. Gambar digunakan bagi
menjelaskan lagi pemahaman murid selain ditunjukkan kad perkataan. Semasa murid
mengeja dan membaca perkataan dengan bantuan kad perkataan, gambar dapat membantu
murid memahami perkataan yang dieja dan dibaca. Manakala lembaran kerja pula dapat
mengesan kefahaman murid. Guru dapat melihat samada murid dapat menguasai atau tidak
mata pelajaran yang diajar melalui lembaran kerja yang diberikan kepada murid.
Menurut Smaldino et.al., (2005) media dianggap sebagai media pengajaran untuk
membantu proses komunikasi dan pembelajaran. Pengunaan media bertujuan membantu
pemahaman murid terhadap pelajaran yang diajar. Contohnya penggunaan gambar dapat
membantu murid lebih mengingati dan memahami perkataan yang dieja berdasarkan kad
perkataan.
Selain dari itu, media juga dapat mendorong pembelajaran menjadi lebih dekat kerana
alat bantu mengajar dapat ditunjukkan kepada pelajar. Contohnya jenis-jenis makanan yang
diajar tidak terdapat di dalam kelas. Namun begitu, dengan penggunaan gambar murid-murid
mendapat gambaran yang lebih jelas. Dengan penggunaan alat bantu mengajar dan media,
objektif pengajaran akan lebih mudah tercapai.
U- Utilize media and materials ( Gunakan media dan bahan)
Pada permulaan pengajaran iaitu set induksi, benda maujud telah digunakan. Murid-
murid menyebut nama makanan berdasarkan benda maujud yang ditunjukkan. Murid-murid
begitu tertarik apabila ditunjukkan benda maujud seperti terung, jagung, kentang, pisang,
udang dan bawang.
Pada langkah pertama, media visual iaitu gambar telah ditunjukkan. Gambar yang
ditunjukkan mempunyai warna yang terang. Ini telah menarik minat murid untuk memberi
tumpuan semasa guru mengajar. Murid juga menyebut perkataan berdasarkan gambar yang
ditunjukkan. Seterusnya, murid ditunjukkan kad perkataan. Murid mengeja, menyebut serta
memahami perkataan yang dieja dengan bantuan gambar. Murid juga dibimbing cerakinkan
perkataan berpandukan perkataan yang dieja dan di baca.
Pada langkah kedua murid-murid dibimbing membina frasa dari perkataan yang
tunjukkan dengan menggunakan kad perkataan. Guru menunjukkan contoh frasa yang dibina
dengan menggunakan gambar dan kad perkataan. Beberapa orang murid menbina frasa
berpandukan contoh yang telah diberikan.
Langkah ketiga dan keempat murid-murid diedarkan lembaran kerja. Murid-murid
dari kumpulan B perlu memadamkan suku kata tertutup “ng” supaya menjadi perkataan yang
betul. Kemudian murid akan menulis semula perkataan daripada suku kata yang
dicantumkan. Murid-murid dari kumpulan A melengkapkan ayat dengan frasa yang betul.
Berpandukan lembaran kerja, murid dibimbing untuk membaca ayat tunggal secara berulang-
ulang. Murid membaca ayat yang telah lengkap secara kelas dan secara individu.
R- Require learner participation ( Dorong penglibatan pelajar)
Pada permulaan pengajaran atau set induksi, guru telah meminta beberapa murid
memegang gambar dan benda maujud. Murid-murid yang memegang benda maujud dan
memegang gambar akan mencari pasangan berdasarkan jenis makanan yang sama. Apabila
murid-murid dapat mencari pasangan berdasarkan jenis makanan yang sama, guru akan
memberikan peneguhan dengan memberikan pujian serta meminta semua murid yang ada di
dalam kelas memberikan tepukan.
Pada langkah yang pertama, guru membimbing murid mengeja dan membaca
perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng”. Semua murid mengeja dan menyebut
perkataan secara kelas berulang-ulang. Seterusnya, guru memilih beberapa orang murid untuk
mengeja dan menyebut perkataan. Apabila murid dapat mengeja dan menyebut perkataan
dengan betul, guru akan memberikan sebatang pensel sebagai peneguhan.
Seterusnya pada langkah kedua, murid-murid dibimbing membina frasa daripada
perkataan yang dieja dan dibaca pada langkah pertama. Ramai murid cuba membina frasa
dengan tepat. Murid dipilih secara rawak untuk mengeja dan membaca frasa yang
mengandungi suku kata tertutup „ng‟ dengan betul. Beberapa orang murid mengeja dan
menyebut frasa dengan berulang-ulang. Guru meminta semua murid di dalam kelas
memberikan tepukan kepada pelajar yang mengeja dan membaca frasa dengan betul.
Murid-murid dibimbing memadamkan suku kata tertutup “ng” dan menulis semula
suku kata supaya menjadi perkataan yang lengkap pada langkah ketiga. Murid-murid juga
diminta membaca frasa dan ayat tunggal serta melengkapkan ayat dengan frasa yang betul
pada langkah yang keempat. Semua murid terlibat secara aktif semasa menyiapkan tugasan
yang diberikan. Pujian diberikan kepada murid-murid yang dapat memadamkan suku kata
dengan betul dan murid yang dapat melengkapkan ayat dengan tepat. Bagi murid-murid yang
dapat menyiapkan tugasan yang diberikan tanpa ada kesalahan akan diberikan sebatang
pensel pada keesokan harinya sebagai pengukuhan.
E- Evaluate and revise (Nilai dan semak)
Langkah akhir dalam penyediaan rancangan pengajaran mengikut model ASSURE
ialah dengan membuat penilaian dan menyemak semula pengajaran dari aspek persembahan,
kaedah yang digunakan dalam pengajaran, media dan bahan yang digunakan serta tahap
penglibatan pelajar.
Penilaian dari aspek persembahan pengajaran sesuai dengan kumpulan murid Literasi
yang mempunyai tahap kebolehan yang berbeza. Murid-muri diajar dari peringkat yang
senang kemudian kepada peringkat yang lebih susah. Contohnya, guru mengajar murid-murid
mengeja dan membaca perkataan kemudian mengeja dan membaca frasa.
Begitu juga dengan kaedah yang digunakan dalam penyediaan rancangan pengajaran.
Kaedah yang digunakan sesuai dengan kumpulan murid Literasi iaitu kaedah kelas dan
kaedah modul. Kaedah kelas melibatkan murid dengan satu aktiviti yang seragam disediakan.
Manakala kaedah modul digunakan mengikut tahap kebolehan murid.
Media visual seperti gambar dan bahan kaku digunakan dalam pengajaran ini sesuai
dengan tahap umur murid. Murid-murid biasa melihat benda maujud dalam kehidupan harian
murid. Selain dari itu, murid-murid juga tertarik dengan benda-benda maujud dan gambar
berwarna yang ditunjukkan. Murid-murid begitu berminat dan menumpukan perhatian yang
penuh semasa pengajaran yang disampaikan. Pada langkah ketiga dan keempat, guru
menggunakan lembaran kerja untuk menilai sejauh mana pemahaman murid dengan
pengajaran yang telah disampaikan. Murid memadamkan suku kata menjadi perkataan yang
betul dan melengkapkan ayat dengan frasa yang betul. Murid telah memahami perkataan dan
frasa yang telah dieja dan dibaca. Murid dapat menulis jawapan dengan betul.
Tahap penglibatan murid dilihat begitu aktif. Bermula dengan set induksi, langkah
satu dan langkah dua, murid-murid dipilih secara rawak untuk memegang gambar,
memegang benda maujud dan mencari pasangan berdasarkan jenis makanan yang sama. Pada
langkah ketiga dan keempat, semua murid terlibat iaitu murid menyiapkan latihan dengan
menggunakan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Refleksi
Alhamdulillah, saya dapat menyiapkan tugasan subjek Prinsip Teknologi Pengajaran
pada masa yang ditetapkan. Tutor telah banyak memberi panduan yang penting bagi saya
menyiapkan tugasan ini dengan sempurna.
Sepanjang saya menyiapkan tugasan ini, banyak pengetahuan yang boleh saya
gunakan dalam pengajaran harian. Tugasan ini mempunyai kaitan yang rapat dengan alam
persekolahan dan banyak mendedahkan dengan kaedah-kaedah yang boleh praktikkan
semasa mengajar anak murid saya.
Berkaitan dengan penyediaan rancangan pengajaran harian berdasarkan model
ASSURE yang saya siapkan, saya boleh menggunakan informasi yang berguna seperti cara
untuk menggalakkan penglibatan murid supaya lebih berkeinginan untuk belajar.
Saya juga telah memahami, untuk mencapai objektif saya perlu mempunyai
kemahiran iaitu merancang kaedah yang menarik, penggunaan media atau bahan yang
bersesuaian dan galakkan penglibatan murid dalam pengajaran saya. Saya harap dengan
pengetahuan yang saya dapat semasa menyiapkan tugasan ini dapat saya gunakan dalam
pengajaran saya di sekolah.
2755 perkataan
BIBLIOGRAFI
Chin Yoon Poh, 2009, Teknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran, Kumpulan Budiman
Sdn Bhd, Subang Jaya .
Choong Lean Keow PhD, 2008, Murid dan Alam Belajar, Kumpulan Budiman Sdn Bhd,
Subang Jaya.
Ee Ah Meng, 2005, Sekolah dan Bilik Darjah, Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd,
Noriyati A. Rashid, 2009, Teknologi dalam Pengajaran dan Pembelajaran, Penerbit Fajar
Bakti Sdn Bhd, Shah Alam.
Prof Madya Dr Wan Zah W. Ali, Prof Madya Dr Ramlah Hamzah, Dr Rosini Abu, 2011,
Prinsip Teknologi Pengajaran, Meteor Doc Sdn Bhd, Serdang .
Shahabudin Hashim, Dr Rohizani Yaakub, Mohd Zohir Ahmad, 2005, Pedagogi Strategi dan
Teknik Mengajar dengan Berkesan, PTS Publications & Distributors Sdn Bhd, Bentong.
Yusup Hashim, 1998, Teknologi Pengajaran, Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd, Shah Alam.
MAKANAN BERSUKU KATA "NG

Contenu connexe

Tendances

Permasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasa
Permasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasaPermasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasa
Permasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasamuhammad
 
Pembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus Menulis
Pembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus MenulisPembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus Menulis
Pembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus MenulisYuns Saragih
 
01 penulisan proposal kertas cadangan
01 penulisan proposal kertas cadangan01 penulisan proposal kertas cadangan
01 penulisan proposal kertas cadanganChon Seong Hoo
 
Contoh proposal
Contoh proposalContoh proposal
Contoh proposalMuhd ASRUL
 
Penelitian Tindakan kelas by dalilah
Penelitian Tindakan kelas by dalilahPenelitian Tindakan kelas by dalilah
Penelitian Tindakan kelas by dalilahdalilah77
 
Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)
Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)
Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)Zuraini Mat Zin
 
Laporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayuLaporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayuJunaidah Jusoh
 
Kb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggris
Kb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggrisKb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggris
Kb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggrisBahrul Ulum
 
Kertas cadangan penyelidikan tindakan
Kertas cadangan penyelidikan tindakanKertas cadangan penyelidikan tindakan
Kertas cadangan penyelidikan tindakanSuzi Suziyana
 
Ptk bahasa indonesia di smk
Ptk bahasa indonesia di smkPtk bahasa indonesia di smk
Ptk bahasa indonesia di smkWahyu Surya
 
Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...
Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...
Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...Irma Nurmayanti
 
Bmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayu
Bmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayuBmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayu
Bmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayuGman Radziman
 
proposal pemulihan khas
proposal pemulihan khasproposal pemulihan khas
proposal pemulihan khasshahlyme
 
Contoh kajian tindakan bahasa inggeris sekolah rendah
Contoh kajian tindakan  bahasa inggeris sekolah rendah Contoh kajian tindakan  bahasa inggeris sekolah rendah
Contoh kajian tindakan bahasa inggeris sekolah rendah Luisa Wong
 
Upaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwall
Upaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwallUpaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwall
Upaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwall921920
 

Tendances (20)

Permasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasa
Permasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasaPermasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasa
Permasalahan kemahiran membaca dan menulis bahasa
 
Pembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus Menulis
Pembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus MenulisPembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus Menulis
Pembelajaran Bahasa Indonesia dengan Fokus Menulis
 
01 penulisan proposal kertas cadangan
01 penulisan proposal kertas cadangan01 penulisan proposal kertas cadangan
01 penulisan proposal kertas cadangan
 
Contoh proposal
Contoh proposalContoh proposal
Contoh proposal
 
Kasus pelajaran bahasa indonesia
Kasus pelajaran bahasa indonesiaKasus pelajaran bahasa indonesia
Kasus pelajaran bahasa indonesia
 
Proposal ptk
Proposal ptkProposal ptk
Proposal ptk
 
Penelitian Tindakan kelas by dalilah
Penelitian Tindakan kelas by dalilahPenelitian Tindakan kelas by dalilah
Penelitian Tindakan kelas by dalilah
 
Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)
Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)
Kajian tindakan (hbef4303) (autosaved)
 
Laporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayuLaporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayu
 
Kb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggris
Kb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggrisKb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggris
Kb ing upayameningkatkankemampuanberbicrabhsinggris
 
Kertas cadangan penyelidikan tindakan
Kertas cadangan penyelidikan tindakanKertas cadangan penyelidikan tindakan
Kertas cadangan penyelidikan tindakan
 
kajian tindakan
kajian tindakankajian tindakan
kajian tindakan
 
RPP BIPA
RPP BIPARPP BIPA
RPP BIPA
 
Ptk proposal ing1
Ptk proposal ing1Ptk proposal ing1
Ptk proposal ing1
 
Ptk bahasa indonesia di smk
Ptk bahasa indonesia di smkPtk bahasa indonesia di smk
Ptk bahasa indonesia di smk
 
Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...
Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...
Meningkatkan kemampuan vocabulary dengan menggunakan media word wall siswa ke...
 
Bmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayu
Bmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayuBmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayu
Bmm3104 pengajaran kemahiran_bahasa_melayu
 
proposal pemulihan khas
proposal pemulihan khasproposal pemulihan khas
proposal pemulihan khas
 
Contoh kajian tindakan bahasa inggeris sekolah rendah
Contoh kajian tindakan  bahasa inggeris sekolah rendah Contoh kajian tindakan  bahasa inggeris sekolah rendah
Contoh kajian tindakan bahasa inggeris sekolah rendah
 
Upaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwall
Upaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwallUpaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwall
Upaya peningkatan vocabulary siswa dengan media wordwall
 

Similaire à MAKANAN BERSUKU KATA "NG

Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...Muhammad Iqbal
 
Pengajar efektif
Pengajar efektifPengajar efektif
Pengajar efektifFKIP UHO
 
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatifPendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatifArifahAzlanShah2
 
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docx
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docxMODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docx
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docxModul Guruku
 
BEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdf
BEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdfBEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdf
BEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdfDidikSupriyadi6
 
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranKoh Ing
 
Modul Ajar teks Laporan Percobaan.pdf
Modul Ajar teks Laporan Percobaan.pdfModul Ajar teks Laporan Percobaan.pdf
Modul Ajar teks Laporan Percobaan.pdfHasniSaid2
 
Model assure dan rph
Model assure dan rphModel assure dan rph
Model assure dan rphRyabbi Imp
 
Contoh rpp pjj masa pandemi
Contoh rpp pjj masa pandemiContoh rpp pjj masa pandemi
Contoh rpp pjj masa pandemihanyoshin
 
M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21
M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21
M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21Mutimatus Sa'adah
 
Problem Solving-part musyrifah
Problem Solving-part musyrifahProblem Solving-part musyrifah
Problem Solving-part musyrifahmoshi89
 
RPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocx
RPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocxRPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocx
RPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocxssusereb7da3
 

Similaire à MAKANAN BERSUKU KATA "NG (20)

Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
 
Pengajar efektif
Pengajar efektifPengajar efektif
Pengajar efektif
 
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatifPendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
 
RPH dan Kajian Tindakan
RPH dan Kajian TindakanRPH dan Kajian Tindakan
RPH dan Kajian Tindakan
 
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docx
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docxMODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docx
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 5 BAB 2 KURIKULUM MERDEKA.docx
 
BEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdf
BEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdfBEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdf
BEST PRACTISE UNDHA USUK BASA JAWA.pdf
 
Alat penilaian kemampuan guru
Alat penilaian kemampuan guruAlat penilaian kemampuan guru
Alat penilaian kemampuan guru
 
Refleksi kpd3026
Refleksi kpd3026Refleksi kpd3026
Refleksi kpd3026
 
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
 
Modul Ajar teks Laporan Percobaan.pdf
Modul Ajar teks Laporan Percobaan.pdfModul Ajar teks Laporan Percobaan.pdf
Modul Ajar teks Laporan Percobaan.pdf
 
Model assure dan rph
Model assure dan rphModel assure dan rph
Model assure dan rph
 
Contoh rpp pjj masa pandemi
Contoh rpp pjj masa pandemiContoh rpp pjj masa pandemi
Contoh rpp pjj masa pandemi
 
M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21
M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21
M1 kb 3 mutimatus sa'adah merancang dan menilai pembelajaran abad 21
 
Problem Solving-part musyrifah
Problem Solving-part musyrifahProblem Solving-part musyrifah
Problem Solving-part musyrifah
 
LK 3.1 Best Practice .pdf
LK 3.1 Best Practice .pdfLK 3.1 Best Practice .pdf
LK 3.1 Best Practice .pdf
 
Modul KB 2 Menjelaskan
Modul KB 2 MenjelaskanModul KB 2 Menjelaskan
Modul KB 2 Menjelaskan
 
RPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocx
RPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocxRPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocx
RPP ABOUT ME.gsgsgeeterereryeryeryteryteyeryerydocx
 
Evadir Kelas 6B.pdf
Evadir Kelas 6B.pdfEvadir Kelas 6B.pdf
Evadir Kelas 6B.pdf
 
Apkg 2
Apkg 2Apkg 2
Apkg 2
 
Rpp congratulate
Rpp congratulate Rpp congratulate
Rpp congratulate
 

Plus de Rozita Yaacob

Karangan jenis catatan
Karangan jenis catatanKarangan jenis catatan
Karangan jenis catatanRozita Yaacob
 
Rancangan pengajaran harian kssr 2013
Rancangan pengajaran harian kssr 2013Rancangan pengajaran harian kssr 2013
Rancangan pengajaran harian kssr 2013Rozita Yaacob
 
Karangan jenis catatan
Karangan jenis catatanKarangan jenis catatan
Karangan jenis catatanRozita Yaacob
 
Dunia sains dan teknologi tahun 2
Dunia sains dan teknologi tahun 2Dunia sains dan teknologi tahun 2
Dunia sains dan teknologi tahun 2Rozita Yaacob
 
Analisis swot kohort 2
Analisis swot kohort 2 Analisis swot kohort 2
Analisis swot kohort 2 Rozita Yaacob
 
Dosa meninggalkan solat
Dosa meninggalkan solatDosa meninggalkan solat
Dosa meninggalkan solatRozita Yaacob
 

Plus de Rozita Yaacob (8)

Latihan kata majmuk
Latihan  kata majmukLatihan  kata majmuk
Latihan kata majmuk
 
Karangan jenis catatan
Karangan jenis catatanKarangan jenis catatan
Karangan jenis catatan
 
Rancangan pengajaran harian kssr 2013
Rancangan pengajaran harian kssr 2013Rancangan pengajaran harian kssr 2013
Rancangan pengajaran harian kssr 2013
 
Ayat
AyatAyat
Ayat
 
Karangan jenis catatan
Karangan jenis catatanKarangan jenis catatan
Karangan jenis catatan
 
Dunia sains dan teknologi tahun 2
Dunia sains dan teknologi tahun 2Dunia sains dan teknologi tahun 2
Dunia sains dan teknologi tahun 2
 
Analisis swot kohort 2
Analisis swot kohort 2 Analisis swot kohort 2
Analisis swot kohort 2
 
Dosa meninggalkan solat
Dosa meninggalkan solatDosa meninggalkan solat
Dosa meninggalkan solat
 

MAKANAN BERSUKU KATA "NG

  • 1. FAKULTI PENDIDIKAN DAN BAHASA HBEF3103 PRINSIP- PRINSIP DALAM TEKNOLOGI PENGAJARAN TAJUK TUGASAN Sediakan dan huraikan rancangan pengajaran berpandukan setiap langkah yang dinyatakan dalam model ASSURE Pusat belajar: Pahang Learning Centre JAN 2011
  • 2. Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 2 Tarikh : 2 April 2011 Masa : 7.40 – 8.40 pagi Kelas : 2 Mahir Bilangan pelajar : 25 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu (LITERASI) Tema : Makanan Tajuk : Suku kata tertutup „ng‟ Pengetahuan sedia ada : Semua murid telah biasa melihat jenis-jenis makanan berdasarkan respon yang diberikan semasa benda maujud dan gambar ditunjukkan. Kemahiran : Fokus Utama: 1.13 : Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng”. 3.5 : Membaca dan memahami frasa yang mengandungi suku kata tertutup”ng”. Fokus Sampingan: 2.13 : Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng”. 4.5 : Membina dan menulis frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng”. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : Kumpulan A dan B 1. Mengeja, membaca dan memahami semua perkataan yang mengandungi suku kata tertutup „ng” dengan betul. 2. Membaca dan memahami frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng” dengan betul.
  • 3. Kumpulan A 1. Melengkapkan ayat dengan frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng” dengan tepat. Kumpulan B 1. Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng” dengan betul. Sistem Bahasa : i. Kata nama ii. Sebutan dan intonasi : Ayat penyata iii. Kosa kata : Terung, jagung, kentang, pisang, udang, bawang Pengisian Kurikulum : i. Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir : Menjana idea Bahan bantu Mengajar : i. Gambar ii. Kad perkataan iii. Lembaran kerja Media Pengajaran : i. Visual : Gambar dan kad perkataan ii. Media cetak : Lembaran kerja Nilai Murni : Bekerjasama, rajin
  • 4. Langkah -langkah pengajaran Langkah/ Kemahiran Aktiviti Catatan Set induksi ( 5 minit ) -Guru menunjukkan benda maujud dan murid menyebut makanan yang ditunjukkan. -Guru meminta murid mengambil gambar yang dipamerkan dan meletakkan gambar di sebelah benda maujud yang ditunjukkan. -Benda maujud: -bawang, pisang, udang, kerang, terung, jagung Langkah 1 ( 10 minit ) Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng” Kumpulan Adan B 1.Murid mengeja dan membaca perkataan berdasarkan gambar dan kad perkataan. 2.Guru membimbing murid mencerakinkan per- kataan berdasarkan gambar yang diberi. 3.Murid membaca perkataan yang dicerakinkan secara kelas dan individu dengan berulang- ulang. Kad gambar udang Kad perkataan u Dang Lampiran 1 Langkah 2 ( 10 minit ) Membaca dan memahami frasa yang ada suku kata tertutup “ng” Kumpulan A dan B 1. Murid dibimbing membina frasa dari perka- taan yang dibaca. 2.Murid membaca frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng” berdasarkan gambar dan kad perkataan. 3.Murid mengeja dan membaca frasa secara latih tubi. Contoh: bawang Merah Lampiran 2
  • 5. Langkah 3 ( 10 minit ) Membina dan menulis perkata- an yang ada suku kata tertutup “ng‟ Kumpulan B 1. Berpandukan gambar murid diminta memadamkan suku kata tertutup “ng” menjadi perkataan yang betul. 2. Murid menulis perkataan berdasarkan suku kata yang dicantumkan. 3. Latih tubi mengeja dan membaca perkataan yang ditulis. Contoh: Lampiran 3 Langkah 4 ( 15 minit ) Membina dan menulis frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng‟ Kumpulan A 1.Murid diminta membaca frasa dan ayat tunggal yang mengandungi suku kata tertutup “ng”. 2.Murid melengkapkan frasa dalam ayat dengan tepat. 3.Murid dibimbing membaca ayat tunggal yang telah dilengkapkan. Lampiran 4 Penutup ( 5 minit ) 1. Guru bertanya murid mengenai pelajaran yang telah dipelajari hari ini. 2.Murid diminta menyebut dan membaca nama- nama makanan yang mengandungi suku kata tertutup “ng” sekali lagi berdasarkan gambar ditunjukkan.
  • 6. Pengenalan Definisi Teknologi Pengajaran Teknologi Pengajaran ialah bidang yang mengkaji aplikasi pembelajaran manusia, media dan teknologi kepada perkembangan pengajaran. Bidang ini merangkumi segala teknologi tradisional dan terkini dalam mempertingkatkan penyampaian pengajaran. Teknologi pengajaran terbahagi kepada dua komponen utama: - reka bentuk pengajaran & media yang terlibat dengan aplikasi teori dan hasil penyelidikan pembelajaran manusia kepada amalan perancangan pengajaran. Juga ditekankan ialah penggunaan media dalam mempertingkatkan keberkesanan pengajaran. - komputer & telekomunikasi yang merupakan peralatan, kemudahan dan perisian yang digunakan untuk mempertingkatkan keberkesanan penyampaian pengajaran Definisi Rancangan Pengajaran Rancangan pengajaran ialah satu perancangan untuk memastikan keberkesanan pengajaran yang disampaikan oleh guru serta objektif yang dicapai oleh pelajar. Untuk menyediakan rancangan pengajaran, guru-guru perlu mengambil kira tahap atau aras kebolehan murid. Guru-guru juga perlu menetapkan kemahiran yang sesuai mengikut aras kebolehan murid. Jika rancangan pengajaran disediakan dengan lengkap, penggunaan media yang menarik minat murid serta aktiviti-aktiviti dijalankan dengan tersusun ia membolehkan objektif pengajaran dan pembelajaran akan tercapai sepenuhnya. Dalam penyediaan rancangan pengajaran mengikut model ASSURE, guru perlu mengenalpasti kesediaan pelajar, menyatakan objektif dengan tepat, memilih media yang sesuai, merancang bagaimana sesuatu media digunakan, memerhati penglibatan pelajar dan membuat penilaian diakhir pengajaran dijalankan. Rancangan Pengajaran Mengikut Model ASSURE Model ASSURE telah diperkenalkan oleh Heinich, Molanda, Russell (1982). Assure bermaksud “memastikan sesuatu berlaku”. Langkah-langkah yang terdapat dalam model ASSURE terdiri daripada :
  • 7. A- Analyse Learner ( Analisis pelajar ) a) Ciri-ciri umum pelajar Murid-murid dalam kelas 2 Mahir terdiri daripada pelajar tahap satu yang berumur lapan tahun. Semua pelajar dalam kelas ini adalah pelajar LITERASI iaitu pelajar yang belum menguasai sepenuhnya kemahiran asas seperti membaca, menulis dan memahami ayat tunggal serta ayat majmuk. Latar belakang kehidupan murid-murid kelas ini adalah daripada keluarga berpendapatan rendah. Kebanyakan ibu mereka tidak bekerja dan bapa mereka bekerja sebagai buruh, nelayan dan bekerja sendiri. Mereka tinggal di penempatan yang tidak tersusun walaupun penempatan mereka tidak jauh dari pusat bandar. Masalah kehadiran menjadi salah satu sebab murid-murid lambat menguasai kemahiran membaca dan menulis. Ramai murid yang kerap tidak hadir ke sekolah. Keadaan ini menyebabkan murid banyak ketinggalan dalam kemahiran yang diajar di sekolah. Seterusnya mengakibatkan murid lambat menguasai sepenuhnya kemahiran membaca dan menulis. b)Kompetensi khusus peringkat masuk Murid-murid dalam kelas 2 Mahir dikenalpasti menghadapi masalah pembelajaran iaitu kemahiran asas membaca dan menulis. Mereka mengikuti saringan Literasi untuk menilai tahap penguasaan kemahiran asas mereka pada awal tahun. Murid-murid yang masuk ke dalam kelas ini terdiri daripada murid-murid yang tidak melepasi konstruk 8. Semua murid dalam kelas ini terdiri daripada murid-murid yang belum menguasai sepenuhnya kemahiran asas membaca dan menulis. Murid-murid di ajar mengikut peringkat demi peringkat dengan menggunakan modul yang telah disediakan. Guru akan tukar kepada konstruk seterusnya apabila murid telah menguasai konstruk yang telah diajar. Kebanyakan murid-murid dalam kelas ini boleh memahami pelajaran yang diajar dengan bantuan dan bimbingan guru. Namun begitu, mereka tidak dapat mengingat perkara atau tajuk yang diajar dalam masa yang lama. Segelintir pelajar tidak dapat membaca ayat tunggal dan ayat majmuk tanpa bimbingan guru.
  • 8. c) Stail pembelajaran Gaya pembelajaran murid semasa guru menyampaikan pengajaran adalah aktif. Pada set induksi, murid-murid berebut untuk keluar ke hadapan kelas untuk memegang benda maujud serta gambar makanan. Begitu juga pada langkah yang pertama dan langkah kedua. Murid-murid melibatkan diri secara aktif iaitu ramai murid yang mengangkat tangan untuk mengeja dan membaca perkataan yang ditunjukkan pada kad perkataan. Terdapat segelintir daripada murid yang hanya mendiamkan diri. Mereka akan menjawab pertanyaan guru setelah diulang soalan beberapa kali. Namun, tidak kurang juga yang menunjukkan minat yang ketara untuk menjawab apabila diajukan soalan. Walaupun kebanyakan murid tidak dapat membaca perkataan dan ayat dengan lancar tetapi mereka menunjukkan minat yang baik dengan mengikuti apa yang diajar oleh guru dengan perhatian sepenuhnya. S- State Objective ( Nyatakan objektif ) Objektif pengajaran difokuskan kepada pencapaian murid seperti murid dapat mengeja, membaca dan memahami perkataan serta frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng” seperti perkataan bawang, jagung, pisang, udang, kerang dan terung. Apabila murid memahami perkataan yang dieja dan dibaca, guru akan membimbing murid membina frasa. Contohnya, dari perkataan bawang dijadikan frasa bawang merah, jagung dijadikan frasa jagung manis serta lain-lain frasa. Pada langkah ketiga objektif yang perlu dicapai adalah murid dapat memadamkan suku kata supaya menjadi perkataan yang betul. Murid dibimbing mencantumkan suku kata. Murid dibimbing menulis suku kata yang dicantum supaya menjadi perkataan yang betul. Seterusnya pada langkah keempat, murid perlu melengkapkan ayat dengan frasa yang mengandungi suku kata tertutup dengan betul. Sekiranya murid memahami perkataan dan frasa yang telah dieja dan dibaca, murid akan dapat melengkapkan ayat dengan frasa yang betul.
  • 9. S- Select method, media and material ( Pilih kaedah, media dan bahan ) Kaedah kelas Kaedah ini telah dijalankan semasa set induksi, langkah satu, langkah dua dan semasa membuat rumusan. Kaedah ini dimulakan dengan cara guru menunjukkan benda maujud. Murid-murid diminta menyebut benda-benda yang ditunjukkan serta menamakan kumpulan benda itu. Selepas itu, beberapa orang murid diminta memegang benda maujud dan memegang gambar. Murid-murid yang memegang gambar mencari pasangan dengan murid yang memegang benda maujud. Seterusnya, guru telah menerangkan tajuk yang akan dipelajari oleh semua murid pada hari itu. Pada langkah satu dan langkah dua, guru telah membimbing murid mengeja dan membaca perkataan dan frasa secara kelas. Murid-murid juga mengeja dan membaca perkataan dan frasa secara kelas. Selain dari itu, murid dipilih secara rawak untuk mengeja dan membaca perkataan serta frasa. Kaedah ini digunakan kerana guru perlu mendapat perhatian daripada semua murid bagi memulakan pengajaran dan menerangkan tajuk pelajaran yang akan diajar. Murid-murid juga perlu mendengar, memerhati dan memahami apa yang sedang diterangkan oleh guru. 1Jika murid memahami peringkat awal pengajaran, murid-murid akan dapat melakukan aktiviti pada langkah pengajaran seterusnya dengan baik. Kaedah ini juga dipilih semasa aktiviti penutup bertujuan untuk memastikan semua murid dapat menguasai pelajaran yang diajar pada hari tersebut. Kaedah modul Kaedah modul dijalankan kerana murid-murid didalam kelas ini mempunyai tahap kebolehan yang berbeza. Kaedah ini dijalankan dengan cara guru telah mengasingkan aktiviti iaitu bagi Kumpulan B murid memadamkan suku kata tertutup “ng” dan menulis suku kata menjadi perkataan yang betul. Bagi Kumpulan A, murid ditugaskan melengkapkan ayat dengan frasa yang mengandungi suku kata tertutup “ng” dengan betul. Murid-murid dari Kumpulan A juga di bimbing untuk membaca ayat yang telah dilengkapkan. Kaedah ini dipilih kerana murid-murid dalam kelas ini adalah murid Literasi iaitu murid-murid yang belum menguasai sepenuhnya asas membaca dan menulis. Guru
  • 10. menjalankan pengajaran mengikut tahap penguasaan murid dalam pelajaran. Dengan menggunakan kaedah ini, murid-murid diberikan latihan mengikut aras kebolehan mereka. Media dan bahan Media yang dipilih dalam rancangan pengajaran ini terdiri daripada media visual iaitu gambar dan kad perkataan serta media cetak iaitu lembaran kerja. Gambar digunakan bagi menjelaskan lagi pemahaman murid selain ditunjukkan kad perkataan. Semasa murid mengeja dan membaca perkataan dengan bantuan kad perkataan, gambar dapat membantu murid memahami perkataan yang dieja dan dibaca. Manakala lembaran kerja pula dapat mengesan kefahaman murid. Guru dapat melihat samada murid dapat menguasai atau tidak mata pelajaran yang diajar melalui lembaran kerja yang diberikan kepada murid. Menurut Smaldino et.al., (2005) media dianggap sebagai media pengajaran untuk membantu proses komunikasi dan pembelajaran. Pengunaan media bertujuan membantu pemahaman murid terhadap pelajaran yang diajar. Contohnya penggunaan gambar dapat membantu murid lebih mengingati dan memahami perkataan yang dieja berdasarkan kad perkataan. Selain dari itu, media juga dapat mendorong pembelajaran menjadi lebih dekat kerana alat bantu mengajar dapat ditunjukkan kepada pelajar. Contohnya jenis-jenis makanan yang diajar tidak terdapat di dalam kelas. Namun begitu, dengan penggunaan gambar murid-murid mendapat gambaran yang lebih jelas. Dengan penggunaan alat bantu mengajar dan media, objektif pengajaran akan lebih mudah tercapai. U- Utilize media and materials ( Gunakan media dan bahan) Pada permulaan pengajaran iaitu set induksi, benda maujud telah digunakan. Murid- murid menyebut nama makanan berdasarkan benda maujud yang ditunjukkan. Murid-murid begitu tertarik apabila ditunjukkan benda maujud seperti terung, jagung, kentang, pisang, udang dan bawang. Pada langkah pertama, media visual iaitu gambar telah ditunjukkan. Gambar yang ditunjukkan mempunyai warna yang terang. Ini telah menarik minat murid untuk memberi
  • 11. tumpuan semasa guru mengajar. Murid juga menyebut perkataan berdasarkan gambar yang ditunjukkan. Seterusnya, murid ditunjukkan kad perkataan. Murid mengeja, menyebut serta memahami perkataan yang dieja dengan bantuan gambar. Murid juga dibimbing cerakinkan perkataan berpandukan perkataan yang dieja dan di baca. Pada langkah kedua murid-murid dibimbing membina frasa dari perkataan yang tunjukkan dengan menggunakan kad perkataan. Guru menunjukkan contoh frasa yang dibina dengan menggunakan gambar dan kad perkataan. Beberapa orang murid menbina frasa berpandukan contoh yang telah diberikan. Langkah ketiga dan keempat murid-murid diedarkan lembaran kerja. Murid-murid dari kumpulan B perlu memadamkan suku kata tertutup “ng” supaya menjadi perkataan yang betul. Kemudian murid akan menulis semula perkataan daripada suku kata yang dicantumkan. Murid-murid dari kumpulan A melengkapkan ayat dengan frasa yang betul. Berpandukan lembaran kerja, murid dibimbing untuk membaca ayat tunggal secara berulang- ulang. Murid membaca ayat yang telah lengkap secara kelas dan secara individu. R- Require learner participation ( Dorong penglibatan pelajar) Pada permulaan pengajaran atau set induksi, guru telah meminta beberapa murid memegang gambar dan benda maujud. Murid-murid yang memegang benda maujud dan memegang gambar akan mencari pasangan berdasarkan jenis makanan yang sama. Apabila murid-murid dapat mencari pasangan berdasarkan jenis makanan yang sama, guru akan memberikan peneguhan dengan memberikan pujian serta meminta semua murid yang ada di dalam kelas memberikan tepukan. Pada langkah yang pertama, guru membimbing murid mengeja dan membaca perkataan yang mengandungi suku kata tertutup “ng”. Semua murid mengeja dan menyebut perkataan secara kelas berulang-ulang. Seterusnya, guru memilih beberapa orang murid untuk mengeja dan menyebut perkataan. Apabila murid dapat mengeja dan menyebut perkataan dengan betul, guru akan memberikan sebatang pensel sebagai peneguhan. Seterusnya pada langkah kedua, murid-murid dibimbing membina frasa daripada perkataan yang dieja dan dibaca pada langkah pertama. Ramai murid cuba membina frasa dengan tepat. Murid dipilih secara rawak untuk mengeja dan membaca frasa yang
  • 12. mengandungi suku kata tertutup „ng‟ dengan betul. Beberapa orang murid mengeja dan menyebut frasa dengan berulang-ulang. Guru meminta semua murid di dalam kelas memberikan tepukan kepada pelajar yang mengeja dan membaca frasa dengan betul. Murid-murid dibimbing memadamkan suku kata tertutup “ng” dan menulis semula suku kata supaya menjadi perkataan yang lengkap pada langkah ketiga. Murid-murid juga diminta membaca frasa dan ayat tunggal serta melengkapkan ayat dengan frasa yang betul pada langkah yang keempat. Semua murid terlibat secara aktif semasa menyiapkan tugasan yang diberikan. Pujian diberikan kepada murid-murid yang dapat memadamkan suku kata dengan betul dan murid yang dapat melengkapkan ayat dengan tepat. Bagi murid-murid yang dapat menyiapkan tugasan yang diberikan tanpa ada kesalahan akan diberikan sebatang pensel pada keesokan harinya sebagai pengukuhan. E- Evaluate and revise (Nilai dan semak) Langkah akhir dalam penyediaan rancangan pengajaran mengikut model ASSURE ialah dengan membuat penilaian dan menyemak semula pengajaran dari aspek persembahan, kaedah yang digunakan dalam pengajaran, media dan bahan yang digunakan serta tahap penglibatan pelajar. Penilaian dari aspek persembahan pengajaran sesuai dengan kumpulan murid Literasi yang mempunyai tahap kebolehan yang berbeza. Murid-muri diajar dari peringkat yang senang kemudian kepada peringkat yang lebih susah. Contohnya, guru mengajar murid-murid mengeja dan membaca perkataan kemudian mengeja dan membaca frasa. Begitu juga dengan kaedah yang digunakan dalam penyediaan rancangan pengajaran. Kaedah yang digunakan sesuai dengan kumpulan murid Literasi iaitu kaedah kelas dan kaedah modul. Kaedah kelas melibatkan murid dengan satu aktiviti yang seragam disediakan. Manakala kaedah modul digunakan mengikut tahap kebolehan murid. Media visual seperti gambar dan bahan kaku digunakan dalam pengajaran ini sesuai dengan tahap umur murid. Murid-murid biasa melihat benda maujud dalam kehidupan harian murid. Selain dari itu, murid-murid juga tertarik dengan benda-benda maujud dan gambar berwarna yang ditunjukkan. Murid-murid begitu berminat dan menumpukan perhatian yang penuh semasa pengajaran yang disampaikan. Pada langkah ketiga dan keempat, guru
  • 13. menggunakan lembaran kerja untuk menilai sejauh mana pemahaman murid dengan pengajaran yang telah disampaikan. Murid memadamkan suku kata menjadi perkataan yang betul dan melengkapkan ayat dengan frasa yang betul. Murid telah memahami perkataan dan frasa yang telah dieja dan dibaca. Murid dapat menulis jawapan dengan betul. Tahap penglibatan murid dilihat begitu aktif. Bermula dengan set induksi, langkah satu dan langkah dua, murid-murid dipilih secara rawak untuk memegang gambar, memegang benda maujud dan mencari pasangan berdasarkan jenis makanan yang sama. Pada langkah ketiga dan keempat, semua murid terlibat iaitu murid menyiapkan latihan dengan menggunakan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru. Refleksi Alhamdulillah, saya dapat menyiapkan tugasan subjek Prinsip Teknologi Pengajaran pada masa yang ditetapkan. Tutor telah banyak memberi panduan yang penting bagi saya menyiapkan tugasan ini dengan sempurna. Sepanjang saya menyiapkan tugasan ini, banyak pengetahuan yang boleh saya gunakan dalam pengajaran harian. Tugasan ini mempunyai kaitan yang rapat dengan alam persekolahan dan banyak mendedahkan dengan kaedah-kaedah yang boleh praktikkan semasa mengajar anak murid saya. Berkaitan dengan penyediaan rancangan pengajaran harian berdasarkan model ASSURE yang saya siapkan, saya boleh menggunakan informasi yang berguna seperti cara untuk menggalakkan penglibatan murid supaya lebih berkeinginan untuk belajar. Saya juga telah memahami, untuk mencapai objektif saya perlu mempunyai kemahiran iaitu merancang kaedah yang menarik, penggunaan media atau bahan yang bersesuaian dan galakkan penglibatan murid dalam pengajaran saya. Saya harap dengan pengetahuan yang saya dapat semasa menyiapkan tugasan ini dapat saya gunakan dalam pengajaran saya di sekolah. 2755 perkataan
  • 14. BIBLIOGRAFI Chin Yoon Poh, 2009, Teknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran, Kumpulan Budiman Sdn Bhd, Subang Jaya . Choong Lean Keow PhD, 2008, Murid dan Alam Belajar, Kumpulan Budiman Sdn Bhd, Subang Jaya. Ee Ah Meng, 2005, Sekolah dan Bilik Darjah, Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd, Noriyati A. Rashid, 2009, Teknologi dalam Pengajaran dan Pembelajaran, Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd, Shah Alam. Prof Madya Dr Wan Zah W. Ali, Prof Madya Dr Ramlah Hamzah, Dr Rosini Abu, 2011, Prinsip Teknologi Pengajaran, Meteor Doc Sdn Bhd, Serdang . Shahabudin Hashim, Dr Rohizani Yaakub, Mohd Zohir Ahmad, 2005, Pedagogi Strategi dan Teknik Mengajar dengan Berkesan, PTS Publications & Distributors Sdn Bhd, Bentong. Yusup Hashim, 1998, Teknologi Pengajaran, Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd, Shah Alam.