SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas : Oli
Tarikh : 18 Julai 2016 (Isnin)
Masa : 9.30-10.30 pagi (1 Jam)
Bilangan Murid : 4 Orang (3 Lembam, 1 Disleksia)
Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 20
Kemahiran : Menulis
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar nilai nombor dalam lingkungan 11-15
Standard Kandungan : 2.5 Menulis nombor dalam lingkungan 20
Standard Pembelajaran : 2.5.1 Menulis nombor 11 hingga 15 dalam angka
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
KUMPULAN 1
NAMA MASALAH
1. CHANDRA
MOHGAN
LEMBAM
2. YOKGEN LEMBAM
3. YUVINESH LEMBAM
1. Menyebut nilai nombor 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.
2. Membentuk tanah liat 11,12,13,14,15 dalam angka sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan tepat.
KUMPULAN 1
NAMA MASALAH
1. DHARSHAN DISLEKSIA
1. Membilang dan menyebut 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.
2. Membentuk dan menulis angka 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 secara betul
dengan bimbingan guru.
Penyerapan Nilai : Tekun, Berani mencuba, Kesungguhan, Berusaha, Rajin
Unsur Terapi : Pertuturan, Cara kerja, Psikomotor Halus
Resos : Kad nombor, Tanah liat dan Lembaran kerja
LANGKAH/MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
Set Induksi
(5 Minit)
Tangga Bernombor 1. Guru menayangan video dan murid diminta untuk
menonton dengan teliti.
2. Guru mencungkil pemikiran murid dengan beberapa
soalan tentang video tersebut.
3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video
tersebut.
4. Guru memulakan pengajaran pada hari tersebut.
Teknik : Soal jawab,
Nilai : Berani
mencuba, Berusaha
BBM: Komputer riba,
LCD
Terapi : Pertuturan,
Muzik dan
Pengamatan
Langkah 1
(10 Minit)
Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan powerpoint untuk mengenalkan
angka.
2. Guru memberi penerangan mengenai nombor dalam
angka.
3. Guru meminta murid untuk membaca nombor dalam
angka secara bersama.
4. Guru meminta murid untuk menulis nombor dalam
angka mengikut nombor yang ditunjukkan oleh guru.
Teknik : Multimedia
Nilai : Tekun dan
kesungguhan
BBM: Komputer riba,
LCD
Terapi : Pertuturan,
Muzik dan
Pengamatan
Langkah 2
(15 Minit)
“Shape Me” Kumpulan 1
1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.
2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.
3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan
menggunakan tanah liat.
4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada
kertas.
Teknik : Main
Peranan
Nilai : Berani
mencuba, berusaha
dan kesungguhan
BBM: Tanah liat, Kad
nombor
Terapi : Pertuturan,
Pengamatan,
Psikomotor halus
Kumpulan 2
1. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.
2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.
3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan
menggunakan tanah liat.
4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada
kertas.
5. Murid diminta menulis nombor di bawah bentuk angka
dengan bimbingan guru.
Langkah 3
(10 Minit)
Bilang Saya Kumpulan 1
1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.
2. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.
3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor dalam
kertas mahjong mengikut susunan yang betul.
4. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut kreativiti
dalam kertas mahjong.
5. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
Teknik :
Nilai : Berusaha,
Rajin dan
kesungguhan
BBM: Kertas
mahjong, sampul
surat dan nombor
Terapi : Pertuturan,
Pengamatan,
Psikomotor halus
Kumpulan 2
1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.
2. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.
3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor
mengikut susunan dengan bimbingan guru.
4. Murid diminta menulis angka semula pada kertas mereka.
5. Murid diminta menyebut angka secara urutan.
6. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
Langkah 4
(5 Minit)
Lembaran Kerja 1. Murid diberi lembaran kerja.
2. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan
dengan betul.
Teknik : Latih tubi
Nilai : Berusaha dan
Kesungguhan
BBM: Lembaran kerja
Terapi : Psikomotor
Halus
Penutup
(5 Minit)
Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan nombor pada murid.
2. Murid diminta menyebut dan membilang nombor.
3. Guru meminta murid untuk bertepuk tangan dan
merumuskan topik pengajaran pada hari tersebut.
Teknik : Soal jawab
Nilai : Berani
mencuba, Berusaha
BBM: LCD, Komputer
riba
Terapi : Pertuturan

Contenu connexe

Tendances

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Arra Asri
 
Kemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatifKemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatif
Gan Nin
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
Qamariah sabariah
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
Ismail Mamat
 
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematikTeknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Mohd Halim
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
norlidahashim
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Arra Asri
 

Tendances (20)

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Contoh rpi
Contoh rpiContoh rpi
Contoh rpi
 
Rph prasekolah
Rph prasekolahRph prasekolah
Rph prasekolah
 
Bahagi Tahun 2-RPH 6
Bahagi Tahun 2-RPH 6Bahagi Tahun 2-RPH 6
Bahagi Tahun 2-RPH 6
 
Rancangan pengajaran harian topeng
Rancangan pengajaran harian  topeng Rancangan pengajaran harian  topeng
Rancangan pengajaran harian topeng
 
RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN
RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUANRANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN
RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN
 
Kemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatifKemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatif
 
Pendekatan bertema
Pendekatan bertemaPendekatan bertema
Pendekatan bertema
 
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuranRancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaranKaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaran
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
 
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematikTeknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
 
Rph english special education
Rph english special educationRph english special education
Rph english special education
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
 
RPI murid berkeperluan khas
RPI murid berkeperluan khasRPI murid berkeperluan khas
RPI murid berkeperluan khas
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
 
PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)
PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)
PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)
 
Contoh senarai semak
Contoh senarai semakContoh senarai semak
Contoh senarai semak
 

En vedette

Rph nombor bulat
Rph nombor bulatRph nombor bulat
Rph nombor bulat
Nurul Iqah
 
Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)
Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)
Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)
Annis Salwa Tajudin
 
Modul latihan matematik upsr peratus
Modul latihan matematik upsr  peratusModul latihan matematik upsr  peratus
Modul latihan matematik upsr peratus
soulmoon
 
Modul 5 peratusan
Modul 5 peratusanModul 5 peratusan
Modul 5 peratusan
nickdyana
 
Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3
Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3
Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3
Ieta Yahya
 
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Tinagaran Magisparan
 

En vedette (14)

Rph nombor bulat
Rph nombor bulatRph nombor bulat
Rph nombor bulat
 
Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)
Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)
Matematik KSSR P. Khas Tahun 2 (BP)
 
CONTOH PENYELESAIAN SOALAN PERATUS.
CONTOH PENYELESAIAN SOALAN PERATUS. CONTOH PENYELESAIAN SOALAN PERATUS.
CONTOH PENYELESAIAN SOALAN PERATUS.
 
Modul latihan matematik upsr peratus
Modul latihan matematik upsr  peratusModul latihan matematik upsr  peratus
Modul latihan matematik upsr peratus
 
Soalan pengurusan diri kefungsian sederhana ptghn tahun 2017 murad
Soalan pengurusan diri kefungsian sederhana ptghn tahun 2017 muradSoalan pengurusan diri kefungsian sederhana ptghn tahun 2017 murad
Soalan pengurusan diri kefungsian sederhana ptghn tahun 2017 murad
 
6. pertukaran unit ukuran panjang
6. pertukaran unit ukuran panjang6. pertukaran unit ukuran panjang
6. pertukaran unit ukuran panjang
 
Kertas 2 ukuran panjang
Kertas 2   ukuran panjangKertas 2   ukuran panjang
Kertas 2 ukuran panjang
 
Modul 5 peratusan
Modul 5 peratusanModul 5 peratusan
Modul 5 peratusan
 
Pengurusan diri kssm pk johor amuradhamid
Pengurusan diri kssm pk johor amuradhamidPengurusan diri kssm pk johor amuradhamid
Pengurusan diri kssm pk johor amuradhamid
 
Jsu Matematik sekolah rendah
Jsu Matematik sekolah rendah Jsu Matematik sekolah rendah
Jsu Matematik sekolah rendah
 
Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3
Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3
Jadual spesifikasi-ujian-matematik-tahun-3
 
Matematik KSSR Pend. Khas Tahun 1 (BP)
Matematik KSSR Pend. Khas Tahun 1 (BP)Matematik KSSR Pend. Khas Tahun 1 (BP)
Matematik KSSR Pend. Khas Tahun 1 (BP)
 
Jadual Spesifikasi Ujian
Jadual Spesifikasi UjianJadual Spesifikasi Ujian
Jadual Spesifikasi Ujian
 
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
 

Similaire à RPH Matematik Pendidkan Khas

Similaire à RPH Matematik Pendidkan Khas (20)

Darab Tahun 2-RPH 3
Darab Tahun 2-RPH 3Darab Tahun 2-RPH 3
Darab Tahun 2-RPH 3
 
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSRRPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
 
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
 
Tolak dalam lingkungan 18-2
Tolak dalam lingkungan 18-2Tolak dalam lingkungan 18-2
Tolak dalam lingkungan 18-2
 
Bahagi 1
Bahagi 1Bahagi 1
Bahagi 1
 
Bahagi Tahun 2-RPH 4
Bahagi Tahun 2-RPH 4Bahagi Tahun 2-RPH 4
Bahagi Tahun 2-RPH 4
 
Rph kbat
Rph kbatRph kbat
Rph kbat
 
Rpt matematik pemulihan 2018 skp
Rpt matematik pemulihan 2018 skpRpt matematik pemulihan 2018 skp
Rpt matematik pemulihan 2018 skp
 
Rph
RphRph
Rph
 
Koperatif
KoperatifKoperatif
Koperatif
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
 
210755899 rph-pemulihan-matematik-terbaru
210755899 rph-pemulihan-matematik-terbaru210755899 rph-pemulihan-matematik-terbaru
210755899 rph-pemulihan-matematik-terbaru
 
Peratus tahun 4
Peratus tahun 4Peratus tahun 4
Peratus tahun 4
 
Tolak dalam lingkungan 10 1
Tolak dalam lingkungan 10 1Tolak dalam lingkungan 10 1
Tolak dalam lingkungan 10 1
 
Buku teks mate thn 2 jilid1
Buku teks mate thn 2 jilid1Buku teks mate thn 2 jilid1
Buku teks mate thn 2 jilid1
 
Rph kumpulan 3 darab
Rph kumpulan 3 darabRph kumpulan 3 darab
Rph kumpulan 3 darab
 
1-Perkembangan Matematik Malaysia UPDATED.pptx
1-Perkembangan Matematik Malaysia UPDATED.pptx1-Perkembangan Matematik Malaysia UPDATED.pptx
1-Perkembangan Matematik Malaysia UPDATED.pptx
 
Contoh rph matematik
Contoh rph matematikContoh rph matematik
Contoh rph matematik
 
Kod kognitif
Kod kognitifKod kognitif
Kod kognitif
 
Rph matematik tahun 4 tajuk tolak
Rph matematik tahun 4 tajuk tolakRph matematik tahun 4 tajuk tolak
Rph matematik tahun 4 tajuk tolak
 

Plus de shantini raman (12)

Laporan pdk
Laporan pdkLaporan pdk
Laporan pdk
 
Laporan pdk
Laporan pdkLaporan pdk
Laporan pdk
 
Singa dan tikus pdf
Singa dan tikus   pdfSinga dan tikus   pdf
Singa dan tikus pdf
 
தேசியக் கல்விக்கொள்கையின் அவசியம்
தேசியக் கல்விக்கொள்கையின் அவசியம்தேசியக் கல்விக்கொள்கையின் அவசியம்
தேசியக் கல்விக்கொள்கையின் அவசியம்
 
Reflection
Reflection Reflection
Reflection
 
Assignment PKU
Assignment PKUAssignment PKU
Assignment PKU
 
Refleksi
Refleksi Refleksi
Refleksi
 
Surat permohonan lawatan arkib negara
Surat permohonan lawatan   arkib negaraSurat permohonan lawatan   arkib negara
Surat permohonan lawatan arkib negara
 
Penghargaan titas
Penghargaan titasPenghargaan titas
Penghargaan titas
 
Esei titas
Esei titasEsei titas
Esei titas
 
Perkembangan moral
Perkembangan moral Perkembangan moral
Perkembangan moral
 
தமிழ் 2
தமிழ் 2தமிழ் 2
தமிழ் 2
 

RPH Matematik Pendidkan Khas

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Matematik Kelas : Oli Tarikh : 18 Julai 2016 (Isnin) Masa : 9.30-10.30 pagi (1 Jam) Bilangan Murid : 4 Orang (3 Lembam, 1 Disleksia) Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 20 Kemahiran : Menulis Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar nilai nombor dalam lingkungan 11-15 Standard Kandungan : 2.5 Menulis nombor dalam lingkungan 20 Standard Pembelajaran : 2.5.1 Menulis nombor 11 hingga 15 dalam angka
  • 2. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : KUMPULAN 1 NAMA MASALAH 1. CHANDRA MOHGAN LEMBAM 2. YOKGEN LEMBAM 3. YUVINESH LEMBAM 1. Menyebut nilai nombor 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul. 2. Membentuk tanah liat 11,12,13,14,15 dalam angka sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan tepat. KUMPULAN 1 NAMA MASALAH 1. DHARSHAN DISLEKSIA 1. Membilang dan menyebut 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul. 2. Membentuk dan menulis angka 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 secara betul dengan bimbingan guru. Penyerapan Nilai : Tekun, Berani mencuba, Kesungguhan, Berusaha, Rajin Unsur Terapi : Pertuturan, Cara kerja, Psikomotor Halus Resos : Kad nombor, Tanah liat dan Lembaran kerja
  • 3. LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN Set Induksi (5 Minit) Tangga Bernombor 1. Guru menayangan video dan murid diminta untuk menonton dengan teliti. 2. Guru mencungkil pemikiran murid dengan beberapa soalan tentang video tersebut. 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video tersebut. 4. Guru memulakan pengajaran pada hari tersebut. Teknik : Soal jawab, Nilai : Berani mencuba, Berusaha BBM: Komputer riba, LCD Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan Langkah 1 (10 Minit) Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan powerpoint untuk mengenalkan angka. 2. Guru memberi penerangan mengenai nombor dalam angka. 3. Guru meminta murid untuk membaca nombor dalam angka secara bersama. 4. Guru meminta murid untuk menulis nombor dalam angka mengikut nombor yang ditunjukkan oleh guru. Teknik : Multimedia Nilai : Tekun dan kesungguhan BBM: Komputer riba, LCD Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan
  • 4. Langkah 2 (15 Minit) “Shape Me” Kumpulan 1 1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut. 2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru. 3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat. 4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas. Teknik : Main Peranan Nilai : Berani mencuba, berusaha dan kesungguhan BBM: Tanah liat, Kad nombor Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus Kumpulan 2 1. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut. 2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru. 3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat. 4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas. 5. Murid diminta menulis nombor di bawah bentuk angka dengan bimbingan guru.
  • 5. Langkah 3 (10 Minit) Bilang Saya Kumpulan 1 1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor. 2. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut. 3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor dalam kertas mahjong mengikut susunan yang betul. 4. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut kreativiti dalam kertas mahjong. 5. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka. Teknik : Nilai : Berusaha, Rajin dan kesungguhan BBM: Kertas mahjong, sampul surat dan nombor Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus Kumpulan 2 1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor. 2. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut. 3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor mengikut susunan dengan bimbingan guru. 4. Murid diminta menulis angka semula pada kertas mereka. 5. Murid diminta menyebut angka secara urutan. 6. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
  • 6. Langkah 4 (5 Minit) Lembaran Kerja 1. Murid diberi lembaran kerja. 2. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan dengan betul. Teknik : Latih tubi Nilai : Berusaha dan Kesungguhan BBM: Lembaran kerja Terapi : Psikomotor Halus Penutup (5 Minit) Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan nombor pada murid. 2. Murid diminta menyebut dan membilang nombor. 3. Guru meminta murid untuk bertepuk tangan dan merumuskan topik pengajaran pada hari tersebut. Teknik : Soal jawab Nilai : Berani mencuba, Berusaha BBM: LCD, Komputer riba Terapi : Pertuturan