Nga të gjitha të dhënat biografike për Franc Kafkën me rëndësi është të dëgjohet "Letra babait", që kurrë nuk e kishte guximin t'ia dërgojë, apo së paku t'ia lexojë!!
PROJEKT:
GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
OBJEKTIVAT:
1.JETA DHE VEPRA
- LIRIKE-
-EPIKE
- DRAMATIKE
2) ANALIZE “LAHUTA E MALCIS”
3) “LAHUTA E MALCIS”
PERKRAH LETERSISE
ARBERESHE
4)LAHUTA E MALCIS DHE EPOSET E TJERA SHQIPETARE
5) VLERESIMI QE KANE DHENE PER LAHUTEN E MALCIS
6) VLERESIMI JUAJ PER GJERGJ FISHTEN DHE LAHUTEN E MALCIS
#MesueseAurela
" Hamleti"
Model i analizës së veprës
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Lënda: Letërsi
Shkalla: V
Klasa: X
Tematika: Rilindja dhe Humanizmi Evropian 5 orë
Situata e të nxënit: Nxënësi kupton se si përvojat letrare ndikojnë duke ndërtuar përvoja personale, vlera dhe qëndrime që vlejnë më vonë në perceptimin e botës.
Tema mësimore: Analizë “Hamleti” (ora 3)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit:
Kompetenca e të menduarit:
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/-ja:
•diskuton në grup në mënyrë konstruktive duke dhënë dhe marrë informacion.
•Njeh dhe vlerëson veprën e Shekspirit për kontributin e saj si gur themeli i letërsisë së mëvonshme
•Aftësohet në analiza letrare për të kuptuar teknikat e shkrimit
•diskuton rreth vlerave, strukturës, filozofisë dhe rëndësisë së “Hamletit”
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
Gjuhë shqipe dhe gjuhë e huaj, arte, histori, Tik
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Metoda e bashkëbisedimit, një pyetje-shumë përgjigje, pema e mendimeve, lexim i drejtuar, ritregim, harta e koncepteve, diskutim i drejtuar, puna me skeda
#MesueseAurela
PROJEKT:
GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
OBJEKTIVAT:
1.JETA DHE VEPRA
- LIRIKE-
-EPIKE
- DRAMATIKE
2) ANALIZE “LAHUTA E MALCIS”
3) “LAHUTA E MALCIS”
PERKRAH LETERSISE
ARBERESHE
4)LAHUTA E MALCIS DHE EPOSET E TJERA SHQIPETARE
5) VLERESIMI QE KANE DHENE PER LAHUTEN E MALCIS
6) VLERESIMI JUAJ PER GJERGJ FISHTEN DHE LAHUTEN E MALCIS
#MesueseAurela
" Hamleti"
Model i analizës së veprës
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Lënda: Letërsi
Shkalla: V
Klasa: X
Tematika: Rilindja dhe Humanizmi Evropian 5 orë
Situata e të nxënit: Nxënësi kupton se si përvojat letrare ndikojnë duke ndërtuar përvoja personale, vlera dhe qëndrime që vlejnë më vonë në perceptimin e botës.
Tema mësimore: Analizë “Hamleti” (ora 3)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit:
Kompetenca e të menduarit:
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/-ja:
•diskuton në grup në mënyrë konstruktive duke dhënë dhe marrë informacion.
•Njeh dhe vlerëson veprën e Shekspirit për kontributin e saj si gur themeli i letërsisë së mëvonshme
•Aftësohet në analiza letrare për të kuptuar teknikat e shkrimit
•diskuton rreth vlerave, strukturës, filozofisë dhe rëndësisë së “Hamletit”
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
Gjuhë shqipe dhe gjuhë e huaj, arte, histori, Tik
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Metoda e bashkëbisedimit, një pyetje-shumë përgjigje, pema e mendimeve, lexim i drejtuar, ritregim, harta e koncepteve, diskutim i drejtuar, puna me skeda
#MesueseAurela
Lasgush Poradeci
Llazar Sotir Gusho
(1899 - 1987)
Emri: Llazar
Mbiemri: Gusho
Lindi më: 27 dhjetor, 1899
Vendlindja: Pogradec
Vdiq më: 12 nëntor 1987
Vdiq në: Tiranë
Profesioni: poet,shkrimtar,shqipërues
Llazar Gusho (Pogradec, 27 dhjetor 1899 - Tiranë, 12 nëntor 1987) i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci, qe poet, shkrimtar e përkthyes shqiptar.
Jeta
Lindi në qytetin buzë liqenit të Ohrit në familjen e Sotir Gushos. I ati si arsimdashës që ishte e dërgoi pas mësimeve fillore që i kreu në vendlindje, në një shkollë të gjuhës rumune në të Manastir nga 1909 deri më 1916.
I ati më pas e nis në Athinë pranë liceun Léonin, instituti më i hershëm privat në kryeqytetin grek - licé ku qëndron deri më 1920. Pasi sëmuret, e shtrojnë në sanatorium dy vitet e mbrame të qëndrimit të tij në Greqi.
Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i ati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun Rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e Luftës së Parë Botërore Liceu u mbyll dhe ai u kthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa shkollë e dërgoi në Athinë, dhe ai regjistrohet në një Lice francez. Atje sëmuret nga mushkëritë dhe për dy vjet qëndron i shtruar në sanatoriumin "Sotiria". Përsëri nuk e mbaron liceun.Në vitin 1921 ai shkoi në Bukuresht (Rumani], për të vazhduar studimet e lëna përgjysëm. Duke qenë pa bursë dhe pa asnjë ndihmë, ai u detyrua të punonte dhe njëkohësisht të studionte. Në Bukuresht ai u lidh me lëvizjen atdhetare të kolonisë shqiptare, u miqësua me Asdrenin e atdhetarë të tjerë shqiptarë dhe u zgjodh edhe sekretar i përgjithshëm i Kolonisë. Në Rumani, duke dhënë provimet mori bacalaureatën në Silistra. Në verën e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursë dhe ai regjistrohet në Universitetin e Gracit (Austri) në Universitetin Karol Francik dhe në 1934 përfundon studimet e larta në Grac (Austri) në Fakultetin e Filologjisë Romano-Gjermane dhe fiton titullin Doktor-Profesor. Në dallim nga poetët e Rilindjes, që megjithë origjinalitetin e tyre kishin tipare të përbashkëta, poetët e shquar të periudhës së Pavarësisë Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni, janë krejtësisht të ndryshëm nga njëri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre, ashtu edhe nga interesat e synimet.
Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen në periudhën e shpërthimit të kryengritjeve të mëdha për liri. Në veprën e këtij romantiku të fundit të letërsisë sonë jetoi shqetësimi atdhetar i mbrojtjes së kombit dhe të traditës së Rilindjes, ashtu sikurse edhe dëshira për triumfin e pikëpamjeve demokratike, shqetësimi për një emancipim të përgjithshëm kulturor e shpirtëror të shoqërisë shqiptare. Ai është nga lirikët tanë më të mëdhenj, i cili u shqua për sensibil
Ne shekullin e 14 ne Shqiperi kishte nje zhvillim te mire ekonomik, kjo beri qe rinia shqiptare te shkollohet ne shume qendra te zhvilluara te Europes, sic ishte Venediku, Padova dhe Dubrovniku etj.
Emri i biznesit: Hapur vetëm për ty
Sektori: Shërbime
Lloji i biznesit: Aktiviteti që do të marrim përsipër ka si qëllim të ndihmojë njerëzit e të gjitha moshave të lidhen me botën e internetit, të printojnë, të luajnë, të lexojnë dhe gjithashtu të relaksohen duke shijuar një pije freskuese ose akullore.
https://www.bankaefundit.com/2017/06/nje-plan-biznesi-projekt-matematike.html
Lasgush Poradeci
Llazar Sotir Gusho
(1899 - 1987)
Emri: Llazar
Mbiemri: Gusho
Lindi më: 27 dhjetor, 1899
Vendlindja: Pogradec
Vdiq më: 12 nëntor 1987
Vdiq në: Tiranë
Profesioni: poet,shkrimtar,shqipërues
Llazar Gusho (Pogradec, 27 dhjetor 1899 - Tiranë, 12 nëntor 1987) i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci, qe poet, shkrimtar e përkthyes shqiptar.
Jeta
Lindi në qytetin buzë liqenit të Ohrit në familjen e Sotir Gushos. I ati si arsimdashës që ishte e dërgoi pas mësimeve fillore që i kreu në vendlindje, në një shkollë të gjuhës rumune në të Manastir nga 1909 deri më 1916.
I ati më pas e nis në Athinë pranë liceun Léonin, instituti më i hershëm privat në kryeqytetin grek - licé ku qëndron deri më 1920. Pasi sëmuret, e shtrojnë në sanatorium dy vitet e mbrame të qëndrimit të tij në Greqi.
Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i ati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun Rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e Luftës së Parë Botërore Liceu u mbyll dhe ai u kthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa shkollë e dërgoi në Athinë, dhe ai regjistrohet në një Lice francez. Atje sëmuret nga mushkëritë dhe për dy vjet qëndron i shtruar në sanatoriumin "Sotiria". Përsëri nuk e mbaron liceun.Në vitin 1921 ai shkoi në Bukuresht (Rumani], për të vazhduar studimet e lëna përgjysëm. Duke qenë pa bursë dhe pa asnjë ndihmë, ai u detyrua të punonte dhe njëkohësisht të studionte. Në Bukuresht ai u lidh me lëvizjen atdhetare të kolonisë shqiptare, u miqësua me Asdrenin e atdhetarë të tjerë shqiptarë dhe u zgjodh edhe sekretar i përgjithshëm i Kolonisë. Në Rumani, duke dhënë provimet mori bacalaureatën në Silistra. Në verën e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursë dhe ai regjistrohet në Universitetin e Gracit (Austri) në Universitetin Karol Francik dhe në 1934 përfundon studimet e larta në Grac (Austri) në Fakultetin e Filologjisë Romano-Gjermane dhe fiton titullin Doktor-Profesor. Në dallim nga poetët e Rilindjes, që megjithë origjinalitetin e tyre kishin tipare të përbashkëta, poetët e shquar të periudhës së Pavarësisë Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni, janë krejtësisht të ndryshëm nga njëri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre, ashtu edhe nga interesat e synimet.
Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen në periudhën e shpërthimit të kryengritjeve të mëdha për liri. Në veprën e këtij romantiku të fundit të letërsisë sonë jetoi shqetësimi atdhetar i mbrojtjes së kombit dhe të traditës së Rilindjes, ashtu sikurse edhe dëshira për triumfin e pikëpamjeve demokratike, shqetësimi për një emancipim të përgjithshëm kulturor e shpirtëror të shoqërisë shqiptare. Ai është nga lirikët tanë më të mëdhenj, i cili u shqua për sensibil
Ne shekullin e 14 ne Shqiperi kishte nje zhvillim te mire ekonomik, kjo beri qe rinia shqiptare te shkollohet ne shume qendra te zhvilluara te Europes, sic ishte Venediku, Padova dhe Dubrovniku etj.
Emri i biznesit: Hapur vetëm për ty
Sektori: Shërbime
Lloji i biznesit: Aktiviteti që do të marrim përsipër ka si qëllim të ndihmojë njerëzit e të gjitha moshave të lidhen me botën e internetit, të printojnë, të luajnë, të lexojnë dhe gjithashtu të relaksohen duke shijuar një pije freskuese ose akullore.
https://www.bankaefundit.com/2017/06/nje-plan-biznesi-projekt-matematike.html
This project talks about the time where people were more fluent in their writting than in dealing with the problems of the time like war and genocide that is why this generation was called lost generation
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
Ema Bovari është një vajzë provinciale që lexon shume libra romantikë dhe ka marrë një formim konservator në manastir. Për shkak të letërsisë romantike që lexonte, Ema bën zgjedhjet e gabuara në jetë, humbet lidhjet me realitetin dhe shndërrohet në një viktimë të pasioneve të saj, të cilat e orientojnë drejt aventurave të pafundta. Ema dëshiron ndryshimin në jetën e saj, por problemi qëndron me faktin se ajo është heroinë pasive: nuk vepron vetë për të dalë nga monotonia, por varet prej personazheve të tjerë.
#MesueseAurela
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare...!!!!
Bima e brishtë e letërsisë shqiptare u rrit në një tokë shkëmbore. Ajo herë mbinte e lulëzonte, dhe herë shkulej nga dheu prej rrjedhës brutale të historisë dhe politikës.
Megjithatë, kjo bimë e brishtë e kësaj toke të ashpër legjendare ka prodhuar disa lule të mahnitshme, shumë prej të cilave e meritojnë vëmendjen e botës së jashtme.
#MesueseAurela
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Mujasera Aliu
Një nga shkrimtarët amerikan që nuk i trembej syri nga asgjë në jetë. Shumë herët u pavarësua falë babait, fitoi guximin dhe mund të themi se ai guxim e bëri të luftojë me çdo sfidë në rrugën e tij jetësore.
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
1. Franc Kafka
“Nga një pikë e caktuar e lëvizjes
përpara nuk ka më kthim prapa.
Kjo është pika e cila duhet arritur.”
Mujasera Aliu, prof.
2. Të dhënat biografike për Franc Kafkën
• Franc Kafka lindi më vitin 1883 në Pragë të Çekisë në një
familje çifuto-çeke. Fjalën kryesore në familje e kishte babai i tij,
që ishte një despot në plotëkuptimin e fjalës. Ushtronte një
dominim të tillë deri në atë nivel, që nëse dikush tregonte
padëgjueshmëri, ai rëndë e ndëshkonte. Pikërisht në atë
atmosferë despotike rritej Franc Kafka.
• Çfarë pasojash mund të lë një atmosferë e tillë familjare në
personalitetin e Kafkës?!
• Një pasiguri dhe inferioritet.
• Franci edhe pse fëmijërinë e kaloi nën despotizmin e babait, së
bashku me nënën dhe tri motrat e tij, nuk e la pa e evidentuar,
pa e shkruar. Pikërisht është “Letër babait” – 1919, por kurrë
nuk guxoi që t’ia dërgojë.
3. Franc Kafka studimet i fillon në moshën 18-të vjeçare – 1901 –
Gjuhën gjermane dhe njëkohësisht i ndjek edhe studimet e
Drejtësisë, ashtu që më vitin 1906 diplomoi duke marrë titullin
doktor në drejtësi.
• Pas diplomimit punësohet si nëpunës në Entin e Sigurimit.
Zyrat kanë qenë pjesë të pandara të jetës së tij. Pra, nga viti
1908 e deri më vitin 1922, punoi pa pushuar, mirëpo sëmundja
e TBC e shkatërroi, ashtu që pushohet nga puna. Sëmundja e
ka munduar që nga viti 1917, mirëpo krahas punës që e ka
punuar, ai do të merret edhe me shkrime letrare.
• Shkrimet e para në prozë do t’i fillojë më vitin 1906. Edhe pse
ishte mjeshtër i prozës gjermane, ai asnjëherë nuk ka menduar
seriozisht të merret me shkrime.
• Duke filluar nga viti 1909 ai vazhdimisht do të shkruaj dhe kohë
pas kohe boton punime të veçanta në prozë.
4. 1912 boton fragmente të tregimit “Përshkrimi i një mbeteje”, 1913
boton librin e tij të parë “Soditje”, kurse më vitin 1919 nga shtypi
del përmbledhja me tregime “Mjeku i fshatit”. Për fat të keq libri
nuk pritet mirë nga kritika letrare.
Para se të ndërrojë jetë, 1924 e boton veprën “Artisti i agjërimit”,
kurse romanet e tij, “Procesi”, Kështjella”, Metamorfoza” do të
botohen pas ndërrimit të jetës. Ndër veprat tjera që gjithashtu
do të botohen janë edhe “Amerika” – roman i pambaruar – si
dhe vepra “Ditari”.
Autori ndërron jetë më vitin 1924 në moshën 41- vjeçare në një
sanatorium jo larg Vjenës.
Franc Kafka i takonte drejtimit letrar – ekspresionizmit dhe mbi të
gjitha më e rëndësishmja është se atij i takon merita më e
madhe, që ka krijuar ditarë tronditës, për besimin e humbur të
njeriut në njerinë.
5. Ekspresionizmi është drejtim letrar që paraqitet në letërsinë
bashkëkohore botërore, në fillim të shek. XX, në Gjermani.
Përndryshe, sipas ekspresionistëve nuk duhet nënshtruar rrethit
që na rrethon, pamjes së jashtme të gjërave dhe vlerave të
paqëndrueshme, duhet luftuar për një moral të ri, kundër
harmonisë së rrejshme dhe kundër idealit qytetar të bukurisë së
rrejshme.
Duhet shprehur gjithçka që shihet në realitetin jetësor, që
përjetohet nga shpirti dhe zemra e njeriut
Në vazhdim dy linqe “Letër babait”, interpretim në gjuhën shqipe
dhe në gjuhën gjermane.
https://www.youtube.com/watch?v=cpM9mRvgyZ8
https://www.youtube.com/watch?v=1SEgVnLgAQ8