Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Вода в природі та житті людини. Три стани води.
1. Тема. Вода в природі та житті людини. Три стани води.
Мета. Доповнити та розширити знання дітей про властивості води та значення
її в природі і житті людини. Ознайомити учнів з трьома станами води.
Формувати ставлення до економного використання води людиною. Розвивати
навички дослідницької діяльності, спостережливість, вміння робити висновки,
пізнавальний інтерес, творчі здібності учнів. Виховувати бажання досліджувати
природу.
Тип уроку: комбінований
Обладнання : проектор, ноутбук, мультимедійна дошка, презентація.
Хід уроку
І.Організація класу. Слайд № 1
Привітання.
Доброго ранку! – травам і квітам
Доброго ранку! – росам і грозам
Доброго ранку! – сонцю ясному
Людям усім і усьому живому!
ІІ. Етап актуалізації опорних знань.
1.Бесіда
- Що вчили на минулому уроці? (Про воду)
- Що ви вже знаєте про воду? (Вода – рідина, без кольору, без смаку, текуча,
прозора, не має форми, випаровується) Слайд № 2
- Які речовини розчиняються у воді?
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя.
-Сьогодні у нас на уроці дуже важлива гостя, вона незабаром буде тут. Покажіть,
що ви привітні господарі і раді гостям : заспокойтеся,сядьте рівненько,
посміхніться один одному. Я вже чую наближення нашої гості.
(Учитель включає звукозапис звуку струмка) Слайд № 3
Учитель читає загадку.
Без крил летить,
Без ніг біжить,
І напуває, й меле, й миє,
Надійним домом
служить рибам.
Зимою часто кам’яніє
І від вогню зникає димом. ( Вода)
Отже, тема нашого уроку вода в житті людини та три стани води. Слайд № 4
2. ІV. Мотивація навчання. Слайд№5
- Та не просто вода, це – королева Вода. А чому вона така цінна ми сьогодні
дізнаємось на уроці. Для цього ми з вами станемо справжніми дослідниками.
V. Опрацювання теми уроку.
1. Проблемне запитання.
- Які ще властивості має вода? В цьому вам допоможуть загадки.
2.Відгадування загадок. Слайд №6
а )Шумить він в полі і в саду,
а в дім не попаде.
І я нікуди не іду
Поки він іде. ( Дощ)
б )Не сніг і не лід , а сріблом дерева прибере. ( Іній)
в ) Росте вниз головою,
а як сонце припече – заплаче і помре. ( Бурулька)
г ) Над річкою і над долиною
Повисла біла холстина. ( Туман)
д ) Вранці намисто заблищало
Всю траву собой заткало. ( Роса)
є) Крижаний горох
поскакав на поріг.
Якщо землю покрив –
Урожай згубив. ( Град)
е ) Скатертина біла весь світ накрила. ( Сніг)
ж ) І в огні не горить, і у воді не тоне. ( Лід)
- Ви відгадали загадки , про що вони? А давайте скажем одним словом - це все
вода.
У природі вода перебуває у трьох станах. Слайд № 7
Твердому стані Рідкому стані Газоподібному стані
бурулька дощ туман
град роса хмара
сніг, іній
3. Розповідь вчителя.
Вода- величезне природнє багацтво. На нашій планеті вода знаходиться всюди: в
морях і океанах, річках і озерах, в грунті і в рослинах, в організмі тварин і в
організмі людини. Вода знаходиться навіть там, де здається її не може бути,
наприклад в каменях. Якби не вода на нашій планеті не було б життя. Слайд№8
Погляньте на нашу планету. (Розгляд планети Земля) Слайд № 9
-Якого вона кольору?
3. -А що станеться, якщо на планеті зникне вода?( Все живе загине)
В народі говорять - Де немає води, там немає життя.
-Як ви розумієте цей вислів?
-Погляньте якою стала б планета без води. ( Розгляд макету планети висохшому
стані) Слайд №10
4. Практична робота. ( Парна робота)
-Візьмемо аркуш паперу, складамо його на чотири рівні частини. Це і буде
поверхня ношої землі. Три частини замалюємо синім кольором – це вода. А одна
-це суша, зафарбуйте її в коричневий колір.
-Ви переконались, що води на нашій планеті більше?
5. Розповідь вчителя.
-В тих місцях, де немає або мало води, люди риють колодязі, створюють штучні
моря і водосховища. Слайд №11
-Кому потрібна вода? ( Рослинам , тваринам, людям) Чому?
-Що станеться якщо не поливати квіти? (Вони засохнуть) Слайд № 12
6. Дослід з листком. ( Групова робота)
Візьміть листок квітки. Переломіть його навпіл.
-Що ви відчули на руках?(Воду)
Отже, рослини складаються з води. Вода їм необхідна для росту та «життя».
7. Бесіда з елементами розповіді.
-Чи потрібна вода тваринам?
-Для чого тварини використовують воду?
-Погляньте на зображення тварин. Які тварини вам вже відомі? (Зображення
бобра, риб, жаби, лебедя) Слайд №13
-Хто зображений на першому малюнку? ( Бобер) Слайд №14
-Де живе бобер?
Бобри споруджують свої будинки у водоймах з підводним входом – це захист від
хижаків.
-Хто зображений на другому малюнку? ( Жаба) Слайд№15
-Де живе жаба?
Жаба народжується і живе біля і в воді, бо вода є місцем їхнього життя та місцем
їхньої поживи.
-Хто зображений на наступному малюнку? ( Риби) Слайд №16
-Де живуть риби?
Риби народжуються і живуть у воді. Вода для них є єдиним місцем життя.
-Хто зображений на наступному малюнку? ( Лебідь) Слайд № 17
Лебідь знаходить свою поживу у воді.
-Отже, для тварин вода необхідна, вони п’ють воду , знаходять в ній поживу та для
деяких тварин вона слугує єдиним місцем життя.
-Чи потрібна вода людині?
4. 8. Проведення досліду.
-Що станеться, якщо з організму людини забрати воду?
Це чудово продемонструють овочі та фрукти. Якщо тривалий час тримати їх у
сухому місці, з них поступово випарується вода і вони в’януть та висихають. Так
само і клітини тіла людини морщаться та гинуть від втрати вологи.
-Погляньте на перше яблуко. Яке воно? ( Зморщене)
-Поставивши яблуко у воду,через деякий час воно вбере в себе води та й
розправиться.
Погляньте на зображення як це відбувається. Слайд № 18
Отже, вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини, люди п’ють воду
для того, щоб постійно поповнювати її запаси в організмі. Слайд № 19
9.Фізкультхвилинка. Слайд №20
10.Проблемне запитання
- Де можна знайти воду?
( В річках , океанах, хмарах, озерах, джерелах, струмках..)
Розповідь вчителя.
Протягом усього життя людина має справу з водою. Вода буває різною – питна
або прісна, солона і навіть непридатна для вживання людиною.
Воду люди використовують для їжі і вмивання, для витворів мистецтва і
лікування, взимку – для опалення. Організм людини влаштований дуже мудро:
кожна його клітина й органи тіла отримують рівно стільки води, скільки їм
необхідно. Мозок у цій справі бере першість: він складається з води на 80%. Тому
вода для людини є цінним природним багацтвом.
11.Розповідь вчителя.
Інколи бачиш, що криниця занедбана та забруднюється. Джерело закидане
сміттям і стає дуже сумно, що люди так недбало ставляться до води. І не
розуміють, що запаси води вичерпуються та води стає на планеті все менше і
менше. Отже, воду потрібно охороняти,берегти , не забруднювати,
використовувати дбайливо.
Перегляд мультфільму. Слайд № 21
12.Творча робота ( Групова робота)
-Складіть декілька порад як можна зберегти воду. (Кожна группа складає поради
як зберегти воду.)
Звіт кожної з груп. Слайд № 21
13. Дослідницька робота.
Протягом дня учень підрахував скільки разів зустрічався з водою у своєму
повсякденні. Результати свого дослідження зняв у спеціальний відеоматеріал.
5. Переглянемо його. Слайд № 22
VІ. Закріплення отриманих знань
1.Гра « Я почну, а ти продовж. » Слайд №23
-Вода буває у... станах.
-Коли холодно, вода...
-Коли кипить чайник, з його носика виходить...
-Вода потрібна...
-Воду можна зберегти.. …….
2.Творча робота Слайд № 24
Гра «Що забув намалювати художник» ( Учні отримують малюнок та
домальовують невистачаючого елемента - воду)-
Який висновок ми зробимо? ( Вода необхідна усім живим організмам)
VІІ. Підсумки уроку
1.Бесіда
- Де зустрічається вода в природі?
- Чи можуть жити без води рослини, тварини?
- У яких трьох станах може перебувати вода?
- Які властивості води ви знаєте?
- Які загадки запам'ятали?
- Що допоможе людині зберегти воду?
Ось і закінчується наш урок, а це значить, що нам пора прощатися з нашою гостею.
Королева води підготувала для вас подарунок. Слайд № 25, 26
6. Переглянемо його. Слайд № 22
VІ. Закріплення отриманих знань
1.Гра « Я почну, а ти продовж. » Слайд №23
-Вода буває у... станах.
-Коли холодно, вода...
-Коли кипить чайник, з його носика виходить...
-Вода потрібна...
-Воду можна зберегти.. …….
2.Творча робота Слайд № 24
Гра «Що забув намалювати художник» ( Учні отримують малюнок та
домальовують невистачаючого елемента - воду)-
Який висновок ми зробимо? ( Вода необхідна усім живим організмам)
VІІ. Підсумки уроку
1.Бесіда
- Де зустрічається вода в природі?
- Чи можуть жити без води рослини, тварини?
- У яких трьох станах може перебувати вода?
- Які властивості води ви знаєте?
- Які загадки запам'ятали?
- Що допоможе людині зберегти воду?
Ось і закінчується наш урок, а це значить, що нам пора прощатися з нашою гостею.
Королева води підготувала для вас подарунок. Слайд № 25, 26