Estalviem esforços amb les màquines! 3r ESO.docx
1. Estalviem esforços amb les màquines! - 3r ESO
Centre educatiu Curs Programació competencial
Matèria Tecnologia
Curs / Trimestre 3r ESO 2n Trimestre
Professor/a Julia Michilot, Gaspar Rosselló, Manel Bermúdez, Olga Sebastia
Títol de la unitat didàctica Estalviem esforços amb les màquines!
INTRODUCCIÓ
Des de l’antiguitat la humanitat ha mirat d’estalviar-se esforços físics a l’hora de treballar. Invents com el pla inclinat, la roda o la palanca
van suposar un avenç important en aquella època. Avui en dia, tenim al nostre abast un ampli ventall d’invents i enginys que milloren la
nostra qualitat de vida. Es demana a l’alumnat analitzar els diferents mecanismes i es repta a estalviar esforços en un escenari pràctic.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES DE L’ÀMBIT CIENTÍFICO-
TECNOLÒGIC
COMPETÈNCIES TRANSVERSALS
Competència 7: Utilitzar objectes tecnològics de la vida quotidiana
amb el coneixement bàsic del seu funcionament, manteniment i
accions a fer per minimitzar els riscos en la manipulació i en
l’impacte mediambiental.
Competència 9: Dissenyar i construir objectes tecnològics senzills
que resolguin un problema i avaluar-ne la idoneïtat del resultat.
Àmbit digital: Dimensió: Tractament de la informació i
organització dels entorns de treball i aprenentatge
Competencia 5. Construir nou coneixement personal
mitjançant estratègies de tractament de la informació amb el
suport d’aplicacions digitals
Àmbit personal i social: Dimensió: Aprendre a aprendre
Competencia 3. Desenvolupar habilitats i actituds que permetin
afrontar els reptes de l'aprenentatge al llarg de la vida
2. Estalviem esforços amb les màquines! - 3r ESO
CONTINGUTS
CURRICULARS
Màquines i mecanismes (CC17, CC18, CC19, CC20, CC21)
1. Anàlisi d’objectes quotidians i construccions simples.
2. Les màquines: classificació de les màquines i parts d’una màquina.
3. Les màquines simples: la palanca, la politja i el polispast, el pla inclinat i el cargol.
4. Mecanismes de transmissió del moviment: velocitat i relació de transmissió, transmissió per corretges, transmissió per
engranatges i transmissió per cadenes.
CLAU (científico-tecnològic):
17. Objectes tecnològics de la vida quotidiana.
18. Mecanismes tecnològics de transmissió i transformació del moviment.
19. Manteniment tecnològic. Seguretat, eficiència i sostenibilitat.
20. Objectes tecnològics de base mecànica, elèctrica, electrònica i pneumàtica.
21. Sistemes tecnològics industrials. Màquines simples i complexes.
CLAU (Digital):
CC24. Aprenentatge permanent: entorns virtuals d’aprenentatge, recursos per a l’aprenentatge formal i no formal a la xarxa...
CLAU (personal i social):
13. Actituds i hàbits en la societat i en el món professional
14. Habilitats i actituds per al treball en grup
3. Estalviem esforços amb les màquines! - 3r ESO
OBJECTIUS
D’APRENENTATGE
O
APRENENTATGES
CRITERIS D’AVALUACIÓ
INDICADORS DE RESULTATS O DE QUALITAT
Nivell Satisfactori (1) Nivell de notabilitat (2) Nivell d’excel·lència (3)
1
Quines són les
màquines
simples
bàsiques? I
quines
característiques
tenen?
1
Comprendre i descriure
el funcionament de les
màquines simples
bàsiques (C7).
Coneix el funcionament de
les màquines simples
bàsiques.
Coneix el funcionament de
les màquines simples i de
les diferents variants de
cadascuna d’elles.
Coneix el funcionament de
les màquines simples, de
les seves variants i
argumenta les
característiques principals
que les diferencien.
2
Avaluar la idoneïtat de
cada tipus de màquina
simple per resoldre
problemes de la vida
quotidiana (C9 + C3PS)
Coneix la idoneïtat de
cada tipus de màquina en
els diferents escenaris de
la vida quotidiana.
Coneix i justifica la
idoneïtat de cada tipus de
màquina en els diferents
escenaris de la vida
quotidiana.
Coneix i argumenta
científicament la idoneïtat
de cada tipus de màquina
en els diferents escenaris
de la vida quotidiana.
2
Com es calculen
les forces que
intervenen en
cada tipus de
màquina simple?
3
Calcular les diferents
magnituds que
intervenen en cada tipus
de màquina i corroborar-
les mitjançant
simuladors (C7+C5D).
Coneix els procediments
per realitzar els càlculs i
simulacions.
Coneix els procediments
per realitzar els càlculs i
simulacions i argumenta
els resultats obtinguts.
Coneix els procediments
per realitzar els càlculs i
simulacions avançant
resultats i proposant
millores.
3
Quins són els
principals
mecanismes de
transmissió i
transformació
del moviment?
4
Comprendre i descriure
el funcionament dels
mecanismes de
transmissió i
transformació del
moviment (C7).
Coneix el funcionament
dels mecanismes de
transmissió i transformació
del moviment.
Coneix el funcionament
dels mecanismes de
transmissió i transformació
del moviment i de les
seves variants.
Coneix el funcionament
dels mecanismes de
transmissió i transformació
del moviment, de les seves
variants i argumenta les
característiques principals
que els diferencien.
4. Estalviem esforços amb les màquines! - 3r ESO
5
Avaluar la idoneïtat de
cada tipus de
mecanisme de
transmissió i
transformació del
moviment per resoldre
problemes de la vida
quotidiana (C9 + C3PS)
Coneix la idoneïtat de
cada tipus de mecanisme
de transmissió i
transformació del
moviment en els diferents
escenaris de la vida
quotidiana.
Coneix i justifica la
idoneïtat de cada tipus de
mecanisme de transmissió
i transformació del
moviment en els diferents
escenaris de la vida
quotidiana.
Coneix i argumenta
científicament la idoneïtat
de cada tipus de
mecanisme de transmissió i
transformació del moviment
en els diferents escenaris
de la vida quotidiana.
4
Com es calculen
les diferents
magnituds que
intervenen en els
mecanismes de
transmissió del
moviment?
6
Calcular les diferents
magnituds que
intervenen en els
mecanismes de
transmissió del
moviment i corroborar-
les mitjançant
simuladors (C7+C5D).
Coneix els procediments
per realitzar els càlculs i
simulacions.
Coneix els procediments
per realitzar els càlculs i
simulacions i argumenta
els resultats obtinguts.
Coneix els procediments
per realitzar els càlculs i
simulacions avançant
resultats i proposant
millores.
Temporització
10 hores
5. Estalviem esforços amb les màquines! - 3r ESO
Sessions: Activitats i Metodologia
Distribució de
l’alumnat
Avaluació
SESSIÓ 1: Objectes quotidians (2h)
- Presentació de la unitat per part del professor o professora amb els objectius i
els criteris d’avaluació de l’unitat didàctica.
- A partir d’objectes d’ús quotidià que se’ls proporciona físicament, classificar-
los, analitzar-los i treure els conceptes de palanques.
- Identificar i calcular les forces actuant i resultant i el punt fixe de cada objecte
plantejat. Treball amb simuladors.
- Realització del Kahoot, relacionant el tipus de palanques amb imatges,
càlculs, etc.
Inici en gran
grup
Grups petits de
tres o quatre
(amb suport
d’ordinadors).
Activitat final en
gran grup
Activitat:
- exercicis
- càlcul de forces
Avaluació inicial:
- observació d’aula
- Kahoot
Autoavaluació formadora.
Criteri d’avaluació 1 i 3
SESSIÓ 2: Classificació de màquines (2 h)
- Introduïm la politja i el polispast mitjançant l’estudi de l’ascensor amb un
vídeo (veure recursos).
- Seguidament, recerca d’informació sobre el funcionament d’ascensors en
parelles.
- Posta en comú per a un posterior aprofundiment teòric del funcionament de la
politja i el polipast.
Grups de dues
persones.
Heterogeni.
Activitat:
- recerca d’informació.
- posta en comú.
Instrument d’avaluació:
- Llista de control de la
recerca i posta en comú.
Avaluació formativa.
Criteri d'avaluació 2
SESSIÓ 3: Classificació de màquines (2 h)
- Analitzem les rampes d’accés als edificis per així treballar el pla inclinat.
- Estudi de les rampes del centre, plantejament del càlcul teòric i verificació en
la realitat en diferents situacions, per experimentar les diferents variables.
- Els hi plantegem la necessitat de canviar la roda del vehicle familiar treballant
així el cargol. Realitzarem una sessió pràctica al taller per observar el cargol.
Treballem en
grups de 3.
Heterogeni.
Activitat:
- Exercici rampes.
- Pràctica cargol
Instrument d’avaluació:
- Full de seguiment de les
diferents etapes de
treball.
Avaluació formadora.
Criteri d'avaluació 4 i 5
6. Estalviem esforços amb les màquines! - 3r ESO
SESSIÓ 4: Paràmetres del moviment (1 h)
- Explicació teòrica, amb suport visual, dels mecanismes de transmissió del
moviment: velocitat i relació de transmissió, transmissió per corretges,
transmissió per engranatges i transmissió per cadenes.
- Análisis del mecanisme de transmissió de la bicicleta i verificant els càlculs
teòrics amb un simulador web. (Annex 2)
- Coavaluació de l’activitat anterior mitjançant una diana.
Treball
individual (amb
suport
d’ordinadors).
Activitat:
- Exercici bicicleta
Instrument d’avaluació:
- Diana
Avaluació formativa i
coavaluació.
Criteri d'avaluació 6
SESSIÓ 5: Ajudem a la mudança (3 h)
Es planteja una activitat competencial on es té que aplicar els coneixements
de la unitat a una mudança (Annex 1). Els alumnes crearan la rúbrica amb la
que el docent avaluarà l’activitat.
Treball per
grups de 3
alumnes. En
cas de nivell
més baix 4
alumnes 1
d’ells d’alt
nivell.
Activitats:
- Activitat mudança.
Instrument d’avaluació:
- Rúbrica consensuada
per avaluar l’activitat.
Avaluació qualificadora
Criteri d'avaluació 1, 2, 3 i 5
Avaluació final.
Mesures d’atenció a tot l’alumnat
A cada activitat està indicat el tipus de grups, i aquestes son multinivell per atendre a tot l’alumnat.
Es tindran en compte els diferents ritmes de treball mitjançant flexibilització del temps i l’adaptació de les activitats.
7. Estalviem esforços amb les màquines! - 3r ESO
Recursos
● Algodoo es un simulador 2D de física a l’estil "sandbox” (entorn de proves) http://www.algodoo.com/
● Simulador d’energia skate park. http://phet.colorado.edu/sims/html/energy-skate-park-basics/latest/energy-skate-park-
basics_en.html
● Objectes quotidians basats en les palanques: tisores, pinces, trencanous, alicates, etc.
● Vídeo sobre el funcionament de l’ascensor https://www.youtube.com/watch?v=NAAP-wkqAw8.
● Cinta mètrica.
● Elevador de cotxe / gat mecànic.
● Conjunt informàtic pel docent: ordinador, projector i sistema de so.
● Ordinadors per a les dues últimes sessions.
● Simulador per a l’activitat de la bicicleta.
ANNEX 1
Activitat competencial (mudança)
Un dels vostres companys s’ha de traslladar de domicili i l’ha de deixar buit. Viu en un 3r pis sense ascensor. Us demana ajuda ja que
no disposen de capacitat econòmica per contractar un servei de mudances.
Abans d’iniciar la mudança heu de trobar la solució més òptima per traslladar els següents elements:
-Frigorífic i congelador.
-Taula de 8 persones de fusta.
-Llitera doble.
Fes un estudi de diferents opcions pel trasllat dels elements i avalua la més adient atenent la situació. Inclou un esquema dels punts
per on s’ha de passar i les seves dificultats. Aprofita els teus coneixements adquirits sobre les màquines simples.