SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  14
Алгебра. 7 клас.
Розділ. Лінійні рівняння з однією змінною.
Темауроку. Узагальнення і систематизаціязнань учнів по темі «Лінійні
рівняння з однією змінною».
Мета уроку. Узагальнити і систематизувати знання учнів по темі: Лінійні
рівняння з однією змінною. Сприяти формуванню практичних умінь та
навичок розв’язувати рівняння з однією змінною, використовуючи основні
властивості рівнянь; розв’язувати задачі за допомогою рівнянь; розвивати
логічне мислення; спонукати учнів до прояву творчої активності, ініціативи;
розвивати вміння аналізувати, навички взаємоперевірки. Виховувати
наполегливість, культуру математичнихміркувань.
Девіз уроку: Пам’ятайте, якщо ви бажаєте навчитися плавати, то сміло
заходьте у воду, а якщо бажаєте навчитися розв’язувати задачі, то сміло
розв’язуйте їх.
Д.Пойа.
Обладнання: мультимедійнийпроектор, презентація «Лінійні рівняння з
однією змінною»
Хід уроку.
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння
школярів.
Учитель: Як ви вже знаєте, що багато років тому в давньому Єгипті і Вавілоні
люди вже вміли розв’язувати алгебраїчні рівняння. З того часу математика не
стоїть на місці, а стрімко розвивається. І ми сьогодні з вами будемо йти
вперед. Тема нашого уроку: Узагальнення і систематизація знань учнів по
темі «Лінійні рівняння з однією змінною». Повторимо оначення рівнянь, їх
властивості. Встановимо логічний зв’язок між обсягами цих понять.
Доведемо, що дійсно «Рівняння – це золотий ключик, що відчиняє всі
математичні сезами». (С.Коваль, польськийматематик).
Розпочнемо з перевірки домашнього завдання.
Вчитель: Що було задано додому?
Учень: три номера.
Вчитель: Поміняємося зошитами і перевіримо відповіді, які записані на
слайді. Червоною пастою підкреслити, де неправильна вийшла відповідь.
Домашнє завдання.
Розв’язатирівняння:
1)
𝑥 + 1
6
+
2 − 𝑥
8
=
1
4
+
𝑥 − 3
12
;
Розв’язання.
4 (х +1) + 3(2 –х) = 6 + 2х– 6;
х =10.
2)
2
5
(
5
6
−
3
4
𝑥) =
1
5
𝑥 + 4
1
3
;
Розв’язання.
−
3
10
𝑥 −
1
5
𝑥 = 4
1
3
−
1
3
;
−
5
10
𝑥 = 4;
х= 8.
3)
Задача.
У трьох мішках було 135 кг цукру, до того ж, у першому на 15 кг більше, ніж у
третьому, а в третьому в 1,2 разу менше, ніж у другому. Скільки цукру в
кожному мішку?
Розв’язання.
Нехай в третьому мішку було х кг цукру, тоді в першому ( х +15) кг, в другому
1,2 х кг цукру. За умовою задачі в трьох мішках було 135 кг цукру. Дістанемо
рівняння:
х+ 1,2 х+ х + 15 = 135;
3,3 х = 120; х = 37,5 (кг) – в третьому мішку.
37,5 + 15 = 52,5 ( кг) - у першому;
1,2 ∙ 37,5 = 45 (кг) – у другому.
Якщо немає питань до домашнього завдання, то перейдемо до наступного
кроку нашого уроку по даній темі « Лінійні рівняння з однією змінною».
2. Відтворення та узагальнення понять та засвоєння відповідної їм
системи знань.
Експрес опитувння.
1. Що таке рівняння?
Рівність з невідомим значенням змінної називають рівнянням з однією
змінною.
2. Що називється коренем рівняння?
Значення змінної, для якого рівняння перетворюється у правильну
числову рівність.
3. Що означає ров’язатирівняння?
Знайти всі його корені або довести, що коренів немає.
4. Навести приклади:
+ к = ; х + = – ; –у + = ; –y + = – .
5. Сформулюватиосновнівластивості рівнянь:
Властивість 1. У будь-якій частині рівняння можна розкрити дужки або
звести подібнідоданки.
368 401 10 6
4
3
2
6
5
1 9,4
4
3
3
Властивість 2. Будь-який доданок можна перенести з однієї частини в
іншу, змінивши його знак на протилежний .
Властивість 3. Обидві частини рівняння можна помножити або
поділити на однеі те ж, відмінне від нуля число.
6. Сформулювати означення лінійного рівняння з однією змінною.
Рівняння виду ax = b, у якому a і b – деякі відомі числа, а х – змінна.
7. Скільки коренів може мати лінійне рівняння з однією змінною?
𝑏
𝑎
− єдиний корінь,якщо 𝑎 ≠ 0;
a = 0 і b≠ 0, то коренів немає.
a = 0 і b = 0, безліч коренів.
8. Нехай потрібно розв’язатирівняння: x + 6 = 15. Скількома способами
це можна зробити?
Учні відповідають. Можна розв’язати на підставі залежностей між доданками
і сумою, тобто х = 15–6 = 9. Це перший спосіб.
Другийспосіб. Додатидо обох части н рівняння -6. Дістанемо:
(x + 6) + (–6) = 15 + (–6); х + 6 – 6 = 15 – 6; х = 9.
Третій спосіб. Доданки можна переносити з однієї частини в другу, змінюючи
їхні знаки на протилежні: х = 15 – 6; х = 9.
3. Осмислення, узагальненняі систематизаціязнань.
Вчитель. Для того, щоб ви відчули впевненість в своїх силах, ми
застосуємо повторенийматеріал для усних вправ.
1. Розв’язати усно.
1. Назвати ліву і праву частину рівняння:
а) 5x + 7 = 3x – 2;
б) 0,5x= 4,7х+ 8;
в) 4у + 12 = 0;
2. Пояснити, чому не має розв’язку рівняння:
а) х + 3 = х;
б) 5 – z = 8 – z.
Відповідь.
В обох рівняннях в лівій та правій частині однаковізмінні.
1. Ров’язатирівняння:
а) 25 + х = 37; х = 12. в) 24 – х = 18; х = 6.
б) х – 12 = 23; х = 35. г) 3,7 – 2х = 1,9; х = 0, 9.
2. Показати, що рівняння:
а) х (х –з) = 0 має розв’язки х = 0 і х = з;
Пояснення.
х = о або х – 3 = 0; х = 0; х = 3.
б) z (z - 2)(z + 3) = 0 має розв’язки z = 0, z = 2, z = -3.
Аналогічно до попередного рівняння. z = 0; z – 2 = 0; z – 3 = 0;
z = 0; z = 2; z = 3.
Вступне слово вчителя до письмовихвправ.
Підійшов час, коли ми будемо розв’язувати більш складні вправи, де ви
повинні проявити вміння шукати різноманітні шляхи розв’язування цих
питань, проявити свою творчість. В зошитах запишемо число. Класна
робота.
Розв’язатирівняння:
а) 200(х– 5) = 100(х+1) + 500;
Розв’язання.
200 х – 1000 = 100 х + 100 + 500;
х = 16.
б) 350х+ 250(5х–4) - 800 = 0
350 х + 1250 х – 1000 – 800 =0;
1600 х=1800;
х =
9
8
= 1
1
8
.
в)
.
Розв’язання.
2 х – 5 + 7 = 17;
х = 7,5.
г) ;
Розв’язання.
2
3
( 𝑥 + 1) =
1
12
;
x+ 1 =
1
8
; x = −
7
8
.
30
1
30
17
30
7
)52( x
 
12
1
1
6
1
3
1
2
1
1 





 х
Мистецтво складати рівняння.
Задача1.
З міста А до міста В одночасно виїхали автомобіль і мотоцикліст. Коли
через 2, 5 год автомобіль прибув до міста В, мотоциклісту до цього міста
залишалося проїхати ще 75 км. Знайти відстань між містами, якщо
швидкість автомобіля в 1, 6 разу більша від швидкостімотоцикліста.
Розв’язання.
Нехай швидкість мотоцикліста х км/год, тоді швидкість автомобіля 1,6 х
км/год. Автомобіль проїхав 2,5 1,6 х км. Мотоцикліст за цей час проїхав
2,5 х км. Відомо, що мотоциклісту до цього міста залишилося проїхати ще
75 км. Дістанемо рівняння:
1,6 х∙ 2,5 = 2,5 х +75;
4 х = 2,5 х +75;
1,5 х = 75;
х = 50(км/год) – швидкість мотоцикліста.
Відстань між містами: 1,6∙50∙2,5 =200 (км).
Задача 2.
Вранці вкладник зняв з рахунку в банку
2
7
усіх грошей, а після обіду - 30
залишку. Після цього на його рахунку залишилося 175 грн. Який був
початковийвклад?
Розв’язання.
Нехай х грн. – початковий вклад. Зранку зняв
2
7
х грн.
Після обіду:
(х −
2
7
х) ∙ 0,3 грн.
Одержимо рівняння:
х −
2
7
х – (х −
2
7
х) ∙ 0,3 = 175;
х −
2
7
х – 0, 3 х +
3
35
х = 175;
5
7
х −
3
10
х +
3
35
х = 175;
50 х – 21 х + 6х = 175 ∙70;
х = 350(грн.).
Історична довідка.
Вчитель. Для того, щоб ви краще зрозуміли суть і зміст певних математичних
термінів, а також підвищили свій рівень математичної культури, учениця
підготувала короткіісторичні відомості.
Учениця розповідає.
Алгебра тривалий час була частиною арифметики — однієї з найдавніших
математичних дисциплін. Слово арифметика в перекладі з грецької мови
означає „мистецтво чисел”. Алгебру ж після виокремлення її в окрему науку
розглядали як мистецтво розв’язувати рівняння. Рівняння першого степеня з
однією змінною окремі люди вміли розв’язувати дуже давно. Єгипетські
вчені майже чотири тисячі років тому шукане невідоме число називали „хау”
(в перекладі –„купа”) і позначали спеціальним знаком. У папірусі, який
дійшов до нас, є і така задача: Купа і її сьома частина становлять 19. Знайти
купу. Тепер цю задачу ми б сформулювали так: Сума невідомого числа і його
сьомої частини дорівнює 19 Знайти невідоме число. Задача зводиться до
рівняння: . Подібні задачі вміли розв’язувати вчені Стародавньої
Греції, Індії, Китаю. Даньогрецький математик Діофант (III cт. н.е.) розв’язував
і складнішірівняння, зокрема такі:
12 х2
+ х =1; 630 х2
+ 73 х = 6.
Вчитель. Після того, як ми поринули в далеке минуле, кожному із нас
захотілося розв’язатистародавню задачу.
4. Стародавня єгипетська задача.
19
7
1
 xx
Пастуха, який вів 70 биків, запитали: „Яку частину биків своєї череди ти
ведеш?” Він відповів: "Я веду дві третини від третини худоби”. Скільки биків
мав пастух?
Розв’язання.
Позначимо кількість биків, які мав пастух, через х. Третина худоби: Дві
третини від третини: За умовою задачі пастух вів 70 биків. Отже
дістанемо рівняння: 2х = 630; х = 315. Відповідь. 315 биків.
Вчитель.
Тепер покажемо мистецтво складати рівняння на прикладігри«Відгадай».
Ведучий учень. Пропонує задумати яке-небудь одноцифрове число або
невелике двоцифрове число. Потім диктує завдання, які треба виконати над
задуманим числом.
Зразок. Задумай число. Додай до задуманого числа число 3. Суму помнож на
6. Добуток зменш на 8. Під час гри дії, запропоновані учням, варто наперед
написати мовою алгебри.
Після виконання дій матимемо: (х +3) 6-8 = 6х+ 18 – 8 = 6х + 10.
Секрет фокуса у рівнянні. Ведучий запитує, яке число дістав учень, після
виконання дій, а потім розв’язуєвідповідне рівняння. 6 х + 10 = 76; х = 11.
Вчитель.
Щоб кожен учень з впевненістю міг сказати, що досяг успіху, потрібно
самостійно попрацюватинад виконанням аналогічнихзавдань.
Самостійнаробота.
Поділимо учнів на три групи. Спочатку учні працюють в групах, а потім по
одному представнику з групи розв’язують перші три рівняння на дошці. Знову

3
х

9
2
33
2 хх
;70
9
2

х
по одному представнику з кожної групи розв’язують рівняння під номером 2)
на дошці, а потім рівняння під номером 3).
Учні з кожної групи, що розв’язали свої звдання, розв’язують завдання двох
інших груп.
Розв’язати рівняння.
Варіант 1.
1) 3,4 + 2у = 7(у−2,3).
Розв’язання.
3,4 + 2у – 7у = −16,1;
−5у = −16,1 – 3,4;
−5у = −19,5;
у = 3,9.
2) 0,2(7−2у) = 2,3 – 0,3(у – 6).
Розв’язання.
1,4 – 0,4у = 2,3 – 0,3у + 1,8;
0,4у + 0,3 = 2,7;
0,1у = 2,7;
у = − 27.
3) .
Розв’язання.
2
9
𝑥 −
1
3
= 4𝑥 + 2
1
2
;
2
9
𝑥 − 4𝑥 = 2
1
2
+
1
3
;
− 3
7
9
𝑥 = 2
5
6
;
х = −
1
4
.
2
1
24
2
1
3
1
3
2






 xx
Варіант 2.
1) 2,7 + 3у = 9(у – 2,1).
Розв’язання.
2,7 +3у = 9у – 18,9;
− 6у = − 18,9 –2,7;
− 6у = − 21,6;
у = 3,6.
2) 0,3(8−3у) = 3,2 – 0,8(у – 7).
Розв’язання.
2,4 – 0,9у = 3,2 – 0,8у + 5,6;
0,1у = 6,4;
у = − 64.
3) .
Розв’язання.
5
18
𝑥 −
1
6
= 3𝑥 + 3
1
3
;
5
18
𝑥 − 3𝑥 =
1
6
+ 3
1
3
;
− 2
13
18
𝑥 = 3
1
2
;
x = −
7
2
∶
49
18
= − 1
2
7
.
х = − 1
2
7
.
3
1
33
5
1
3
1
6
5






 xx
Варіант 3.
1) 3,6 + 5у = 7(1,2 – у).
Розв’язання.
3,6 + 5у = 8,4 – 7у;
12у = 4,8;
у = 0,4.
2) 0,4(6 – 4 t) = 0,5(7 – 3 t) −1,9.
Розв’язання.
2,4 – 1,6 t = 3,5 – 1,5 t – 1,9;
− 1,6 t + 1,5 t = 1,6 −2,4;
− 0,1 t = − 0,8;
t = 8,
3) .
Розв’язання.
1
8
𝑥 −
1
4
= 3𝑥 − 11
1
2
;
1
8
𝑥 − 3𝑥 = −11
1
2
+
1
4
;
−2
7
8
𝑥 = −11
1
4
;
х =
45
4
∶
23
8
= 3
21
23
;
х = 3
21
23
.
2
1
113
3
1
6
1
4
3






 xx
4. Підсумокуроку.
Сьогодніми повторили: ( а далі продовжують учні);
1. Що таке рівняння з однією змінною?
2. Що означає розв’язатирівняння?
3. Властивості рівнянь.
4. Означення лінійного рівняння.
5. Кількість коренів лінійного рівняння.
6. Розв’язали ряд задач на складання рівнянь, де показали свої вміння
шукати шляхи розв’язання в стандартних умовах і в більш складних
ситуаціях і побачиливажливість вивченої теми.
7. Переконалися, що дійсно рівняння - це золотий ключик, який
допомагаєрозв’язувати складніматематичні питання.
5.Завдання додому.
№456, 457, 470,475.

Contenu connexe

Tendances

Презентація: Скорочення дробів
Презентація: Скорочення дробівПрезентація: Скорочення дробів
Презентація: Скорочення дробів
sveta7940
 
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
sveta7940
 
6 задачі на пропорційний поділ модягіна
6 задачі на пропорційний поділ модягіна6 задачі на пропорційний поділ модягіна
6 задачі на пропорційний поділ модягіна
daniil chilochi
 
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числамиПрезентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами
sveta7940
 
Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.
Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.
Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.
sveta7940
 
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь. Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
sveta7940
 
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
natasha29091997
 
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Formula.co.ua
 
7 г задачі на побудову_шевченко
7 г задачі на побудову_шевченко7 г задачі на побудову_шевченко
7 г задачі на побудову_шевченко
daniil chilochi
 
Презентація:Переставна та сполучна властивості додавання
Презентація:Переставна та сполучна властивості додаванняПрезентація:Переставна та сполучна властивості додавання
Презентація:Переставна та сполучна властивості додавання
sveta7940
 
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
sveta7940
 

Tendances (20)

Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 
Презентація: Скорочення дробів
Презентація: Скорочення дробівПрезентація: Скорочення дробів
Презентація: Скорочення дробів
 
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
 
6 задачі на пропорційний поділ модягіна
6 задачі на пропорційний поділ модягіна6 задачі на пропорційний поділ модягіна
6 задачі на пропорційний поділ модягіна
 
Віднімання раціональних чисел
Віднімання раціональних чиселВіднімання раціональних чисел
Віднімання раціональних чисел
 
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітАлгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
 
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числамиПрезентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами
 
лінійні нерівності
лінійні нерівностілінійні нерівності
лінійні нерівності
 
Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.
Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.
Презентація:Перетворення подібності та його властивості. Гомотетія.
 
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь. Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
 
Презентація Урок -ділова гра "Банківська справа" з алгебри на тему «Відсотков...
Презентація Урок -ділова гра "Банківська справа" з алгебри на тему «Відсотков...Презентація Урок -ділова гра "Банківська справа" з алгебри на тему «Відсотков...
Презентація Урок -ділова гра "Банківська справа" з алгебри на тему «Відсотков...
 
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
 
розв'язування нерівностей методом інтервалів
розв'язування нерівностей методом інтерваліврозв'язування нерівностей методом інтервалів
розв'язування нерівностей методом інтервалів
 
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
 
7 г задачі на побудову_шевченко
7 г задачі на побудову_шевченко7 г задачі на побудову_шевченко
7 г задачі на побудову_шевченко
 
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класідіагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
 
Площина. Пряма. Промінь.
Площина. Пряма. Промінь.Площина. Пряма. Промінь.
Площина. Пряма. Промінь.
 
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
 
Презентація:Переставна та сполучна властивості додавання
Презентація:Переставна та сполучна властивості додаванняПрезентація:Переставна та сполучна властивості додавання
Презентація:Переставна та сполучна властивості додавання
 
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
 

Similaire à Лінійні рівняння з однією змінною

13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
urvlan
 
7003 урок укр додав многочл
7003 урок укр додав многочл7003 урок укр додав многочл
7003 урок укр додав многочл
jasperwtf
 
11308 9 клас
11308 9 клас11308 9 клас
11308 9 клас
jasperwtf
 
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
Aira_Roo
 
Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"
Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"
Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"
sveta7940
 

Similaire à Лінійні рівняння з однією змінною (20)

f9acb10009c54c7df6a3a4aedec387ef.ppt
f9acb10009c54c7df6a3a4aedec387ef.pptf9acb10009c54c7df6a3a4aedec387ef.ppt
f9acb10009c54c7df6a3a4aedec387ef.ppt
 
1
11
1
 
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1
 
3 m s_2020-1
3 m s_2020-13 m s_2020-1
3 m s_2020-1
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
 
7003 урок укр додав многочл
7003 урок укр додав многочл7003 урок укр додав многочл
7003 урок укр додав многочл
 
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-14 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
 
11308 9 клас
11308 9 клас11308 9 клас
11308 9 клас
 
3 klas-matematyka-bevz-2020-2
3 klas-matematyka-bevz-2020-23 klas-matematyka-bevz-2020-2
3 klas-matematyka-bevz-2020-2
 
Розв'язування текстових задач
Розв'язування текстових задачРозв'язування текстових задач
Розв'язування текстових задач
 
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
 
7alg_k
7alg_k7alg_k
7alg_k
 
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
 
Algebra 7-klas-kravchuk
Algebra 7-klas-kravchukAlgebra 7-klas-kravchuk
Algebra 7-klas-kravchuk
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
 
Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"
Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"
Розробки уроків по темі "Квадратні рівняння"
 
18 листопада
18 листопада18 листопада
18 листопада
 
18 листопада
18 листопада18 листопада
18 листопада
 
Множення многочлена на многочлен
 Множення многочлена на многочлен Множення многочлена на многочлен
Множення многочлена на многочлен
 
18 листопада
18 листопада18 листопада
18 листопада
 

Plus de Славка Сочка

Plus de Славка Сочка (10)

Щасливий випадок
Щасливий випадокЩасливий випадок
Щасливий випадок
 
Формули скороченого множення
Формули скороченого множенняФормули скороченого множення
Формули скороченого множення
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
Формули скороченого множення
Формули скороченого множенняФормули скороченого множення
Формули скороченого множення
 
Розвязування рівнянь
Розвязування рівняньРозвязування рівнянь
Розвязування рівнянь
 
розвязув систем 2 степ
розвязув систем 2 степрозвязув систем 2 степ
розвязув систем 2 степ
 
властивості множення
властивості множеннявластивості множення
властивості множення
 
додав. десятков. дробів
додав. десятков. дробівдодав. десятков. дробів
додав. десятков. дробів
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
властивості множення
властивості множеннявластивості множення
властивості множення
 

Dernier

Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
OlgaDidenko6
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Dernier (16)

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 

Лінійні рівняння з однією змінною

  • 1. Алгебра. 7 клас. Розділ. Лінійні рівняння з однією змінною. Темауроку. Узагальнення і систематизаціязнань учнів по темі «Лінійні рівняння з однією змінною». Мета уроку. Узагальнити і систематизувати знання учнів по темі: Лінійні рівняння з однією змінною. Сприяти формуванню практичних умінь та навичок розв’язувати рівняння з однією змінною, використовуючи основні властивості рівнянь; розв’язувати задачі за допомогою рівнянь; розвивати логічне мислення; спонукати учнів до прояву творчої активності, ініціативи; розвивати вміння аналізувати, навички взаємоперевірки. Виховувати наполегливість, культуру математичнихміркувань. Девіз уроку: Пам’ятайте, якщо ви бажаєте навчитися плавати, то сміло заходьте у воду, а якщо бажаєте навчитися розв’язувати задачі, то сміло розв’язуйте їх. Д.Пойа. Обладнання: мультимедійнийпроектор, презентація «Лінійні рівняння з однією змінною» Хід уроку. 1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів. Учитель: Як ви вже знаєте, що багато років тому в давньому Єгипті і Вавілоні люди вже вміли розв’язувати алгебраїчні рівняння. З того часу математика не стоїть на місці, а стрімко розвивається. І ми сьогодні з вами будемо йти вперед. Тема нашого уроку: Узагальнення і систематизація знань учнів по
  • 2. темі «Лінійні рівняння з однією змінною». Повторимо оначення рівнянь, їх властивості. Встановимо логічний зв’язок між обсягами цих понять. Доведемо, що дійсно «Рівняння – це золотий ключик, що відчиняє всі математичні сезами». (С.Коваль, польськийматематик). Розпочнемо з перевірки домашнього завдання. Вчитель: Що було задано додому? Учень: три номера. Вчитель: Поміняємося зошитами і перевіримо відповіді, які записані на слайді. Червоною пастою підкреслити, де неправильна вийшла відповідь. Домашнє завдання. Розв’язатирівняння: 1) 𝑥 + 1 6 + 2 − 𝑥 8 = 1 4 + 𝑥 − 3 12 ; Розв’язання. 4 (х +1) + 3(2 –х) = 6 + 2х– 6; х =10.
  • 3. 2) 2 5 ( 5 6 − 3 4 𝑥) = 1 5 𝑥 + 4 1 3 ; Розв’язання. − 3 10 𝑥 − 1 5 𝑥 = 4 1 3 − 1 3 ; − 5 10 𝑥 = 4; х= 8. 3) Задача. У трьох мішках було 135 кг цукру, до того ж, у першому на 15 кг більше, ніж у третьому, а в третьому в 1,2 разу менше, ніж у другому. Скільки цукру в кожному мішку? Розв’язання. Нехай в третьому мішку було х кг цукру, тоді в першому ( х +15) кг, в другому 1,2 х кг цукру. За умовою задачі в трьох мішках було 135 кг цукру. Дістанемо рівняння:
  • 4. х+ 1,2 х+ х + 15 = 135; 3,3 х = 120; х = 37,5 (кг) – в третьому мішку. 37,5 + 15 = 52,5 ( кг) - у першому; 1,2 ∙ 37,5 = 45 (кг) – у другому. Якщо немає питань до домашнього завдання, то перейдемо до наступного кроку нашого уроку по даній темі « Лінійні рівняння з однією змінною». 2. Відтворення та узагальнення понять та засвоєння відповідної їм системи знань. Експрес опитувння. 1. Що таке рівняння? Рівність з невідомим значенням змінної називають рівнянням з однією змінною. 2. Що називється коренем рівняння? Значення змінної, для якого рівняння перетворюється у правильну числову рівність. 3. Що означає ров’язатирівняння? Знайти всі його корені або довести, що коренів немає. 4. Навести приклади: + к = ; х + = – ; –у + = ; –y + = – . 5. Сформулюватиосновнівластивості рівнянь: Властивість 1. У будь-якій частині рівняння можна розкрити дужки або звести подібнідоданки. 368 401 10 6 4 3 2 6 5 1 9,4 4 3 3
  • 5. Властивість 2. Будь-який доданок можна перенести з однієї частини в іншу, змінивши його знак на протилежний . Властивість 3. Обидві частини рівняння можна помножити або поділити на однеі те ж, відмінне від нуля число. 6. Сформулювати означення лінійного рівняння з однією змінною. Рівняння виду ax = b, у якому a і b – деякі відомі числа, а х – змінна. 7. Скільки коренів може мати лінійне рівняння з однією змінною? 𝑏 𝑎 − єдиний корінь,якщо 𝑎 ≠ 0; a = 0 і b≠ 0, то коренів немає. a = 0 і b = 0, безліч коренів. 8. Нехай потрібно розв’язатирівняння: x + 6 = 15. Скількома способами це можна зробити? Учні відповідають. Можна розв’язати на підставі залежностей між доданками і сумою, тобто х = 15–6 = 9. Це перший спосіб. Другийспосіб. Додатидо обох части н рівняння -6. Дістанемо: (x + 6) + (–6) = 15 + (–6); х + 6 – 6 = 15 – 6; х = 9. Третій спосіб. Доданки можна переносити з однієї частини в другу, змінюючи їхні знаки на протилежні: х = 15 – 6; х = 9. 3. Осмислення, узагальненняі систематизаціязнань. Вчитель. Для того, щоб ви відчули впевненість в своїх силах, ми застосуємо повторенийматеріал для усних вправ. 1. Розв’язати усно. 1. Назвати ліву і праву частину рівняння: а) 5x + 7 = 3x – 2; б) 0,5x= 4,7х+ 8; в) 4у + 12 = 0; 2. Пояснити, чому не має розв’язку рівняння: а) х + 3 = х;
  • 6. б) 5 – z = 8 – z. Відповідь. В обох рівняннях в лівій та правій частині однаковізмінні. 1. Ров’язатирівняння: а) 25 + х = 37; х = 12. в) 24 – х = 18; х = 6. б) х – 12 = 23; х = 35. г) 3,7 – 2х = 1,9; х = 0, 9. 2. Показати, що рівняння: а) х (х –з) = 0 має розв’язки х = 0 і х = з; Пояснення. х = о або х – 3 = 0; х = 0; х = 3. б) z (z - 2)(z + 3) = 0 має розв’язки z = 0, z = 2, z = -3. Аналогічно до попередного рівняння. z = 0; z – 2 = 0; z – 3 = 0; z = 0; z = 2; z = 3. Вступне слово вчителя до письмовихвправ. Підійшов час, коли ми будемо розв’язувати більш складні вправи, де ви повинні проявити вміння шукати різноманітні шляхи розв’язування цих питань, проявити свою творчість. В зошитах запишемо число. Класна робота. Розв’язатирівняння:
  • 7. а) 200(х– 5) = 100(х+1) + 500; Розв’язання. 200 х – 1000 = 100 х + 100 + 500; х = 16. б) 350х+ 250(5х–4) - 800 = 0 350 х + 1250 х – 1000 – 800 =0; 1600 х=1800; х = 9 8 = 1 1 8 . в) . Розв’язання. 2 х – 5 + 7 = 17; х = 7,5. г) ; Розв’язання. 2 3 ( 𝑥 + 1) = 1 12 ; x+ 1 = 1 8 ; x = − 7 8 . 30 1 30 17 30 7 )52( x   12 1 1 6 1 3 1 2 1 1        х
  • 8. Мистецтво складати рівняння. Задача1. З міста А до міста В одночасно виїхали автомобіль і мотоцикліст. Коли через 2, 5 год автомобіль прибув до міста В, мотоциклісту до цього міста залишалося проїхати ще 75 км. Знайти відстань між містами, якщо швидкість автомобіля в 1, 6 разу більша від швидкостімотоцикліста. Розв’язання. Нехай швидкість мотоцикліста х км/год, тоді швидкість автомобіля 1,6 х км/год. Автомобіль проїхав 2,5 1,6 х км. Мотоцикліст за цей час проїхав 2,5 х км. Відомо, що мотоциклісту до цього міста залишилося проїхати ще 75 км. Дістанемо рівняння: 1,6 х∙ 2,5 = 2,5 х +75; 4 х = 2,5 х +75; 1,5 х = 75; х = 50(км/год) – швидкість мотоцикліста. Відстань між містами: 1,6∙50∙2,5 =200 (км). Задача 2. Вранці вкладник зняв з рахунку в банку 2 7 усіх грошей, а після обіду - 30 залишку. Після цього на його рахунку залишилося 175 грн. Який був початковийвклад? Розв’язання. Нехай х грн. – початковий вклад. Зранку зняв 2 7 х грн. Після обіду: (х − 2 7 х) ∙ 0,3 грн. Одержимо рівняння: х − 2 7 х – (х − 2 7 х) ∙ 0,3 = 175;
  • 9. х − 2 7 х – 0, 3 х + 3 35 х = 175; 5 7 х − 3 10 х + 3 35 х = 175; 50 х – 21 х + 6х = 175 ∙70; х = 350(грн.). Історична довідка. Вчитель. Для того, щоб ви краще зрозуміли суть і зміст певних математичних термінів, а також підвищили свій рівень математичної культури, учениця підготувала короткіісторичні відомості. Учениця розповідає. Алгебра тривалий час була частиною арифметики — однієї з найдавніших математичних дисциплін. Слово арифметика в перекладі з грецької мови означає „мистецтво чисел”. Алгебру ж після виокремлення її в окрему науку розглядали як мистецтво розв’язувати рівняння. Рівняння першого степеня з однією змінною окремі люди вміли розв’язувати дуже давно. Єгипетські вчені майже чотири тисячі років тому шукане невідоме число називали „хау” (в перекладі –„купа”) і позначали спеціальним знаком. У папірусі, який дійшов до нас, є і така задача: Купа і її сьома частина становлять 19. Знайти купу. Тепер цю задачу ми б сформулювали так: Сума невідомого числа і його сьомої частини дорівнює 19 Знайти невідоме число. Задача зводиться до рівняння: . Подібні задачі вміли розв’язувати вчені Стародавньої Греції, Індії, Китаю. Даньогрецький математик Діофант (III cт. н.е.) розв’язував і складнішірівняння, зокрема такі: 12 х2 + х =1; 630 х2 + 73 х = 6. Вчитель. Після того, як ми поринули в далеке минуле, кожному із нас захотілося розв’язатистародавню задачу. 4. Стародавня єгипетська задача. 19 7 1  xx
  • 10. Пастуха, який вів 70 биків, запитали: „Яку частину биків своєї череди ти ведеш?” Він відповів: "Я веду дві третини від третини худоби”. Скільки биків мав пастух? Розв’язання. Позначимо кількість биків, які мав пастух, через х. Третина худоби: Дві третини від третини: За умовою задачі пастух вів 70 биків. Отже дістанемо рівняння: 2х = 630; х = 315. Відповідь. 315 биків. Вчитель. Тепер покажемо мистецтво складати рівняння на прикладігри«Відгадай». Ведучий учень. Пропонує задумати яке-небудь одноцифрове число або невелике двоцифрове число. Потім диктує завдання, які треба виконати над задуманим числом. Зразок. Задумай число. Додай до задуманого числа число 3. Суму помнож на 6. Добуток зменш на 8. Під час гри дії, запропоновані учням, варто наперед написати мовою алгебри. Після виконання дій матимемо: (х +3) 6-8 = 6х+ 18 – 8 = 6х + 10. Секрет фокуса у рівнянні. Ведучий запитує, яке число дістав учень, після виконання дій, а потім розв’язуєвідповідне рівняння. 6 х + 10 = 76; х = 11. Вчитель. Щоб кожен учень з впевненістю міг сказати, що досяг успіху, потрібно самостійно попрацюватинад виконанням аналогічнихзавдань. Самостійнаробота. Поділимо учнів на три групи. Спочатку учні працюють в групах, а потім по одному представнику з групи розв’язують перші три рівняння на дошці. Знову  3 х  9 2 33 2 хх ;70 9 2  х
  • 11. по одному представнику з кожної групи розв’язують рівняння під номером 2) на дошці, а потім рівняння під номером 3). Учні з кожної групи, що розв’язали свої звдання, розв’язують завдання двох інших груп. Розв’язати рівняння. Варіант 1. 1) 3,4 + 2у = 7(у−2,3). Розв’язання. 3,4 + 2у – 7у = −16,1; −5у = −16,1 – 3,4; −5у = −19,5; у = 3,9. 2) 0,2(7−2у) = 2,3 – 0,3(у – 6). Розв’язання. 1,4 – 0,4у = 2,3 – 0,3у + 1,8; 0,4у + 0,3 = 2,7; 0,1у = 2,7; у = − 27. 3) . Розв’язання. 2 9 𝑥 − 1 3 = 4𝑥 + 2 1 2 ; 2 9 𝑥 − 4𝑥 = 2 1 2 + 1 3 ; − 3 7 9 𝑥 = 2 5 6 ; х = − 1 4 . 2 1 24 2 1 3 1 3 2        xx
  • 12. Варіант 2. 1) 2,7 + 3у = 9(у – 2,1). Розв’язання. 2,7 +3у = 9у – 18,9; − 6у = − 18,9 –2,7; − 6у = − 21,6; у = 3,6. 2) 0,3(8−3у) = 3,2 – 0,8(у – 7). Розв’язання. 2,4 – 0,9у = 3,2 – 0,8у + 5,6; 0,1у = 6,4; у = − 64. 3) . Розв’язання. 5 18 𝑥 − 1 6 = 3𝑥 + 3 1 3 ; 5 18 𝑥 − 3𝑥 = 1 6 + 3 1 3 ; − 2 13 18 𝑥 = 3 1 2 ; x = − 7 2 ∶ 49 18 = − 1 2 7 . х = − 1 2 7 . 3 1 33 5 1 3 1 6 5        xx
  • 13. Варіант 3. 1) 3,6 + 5у = 7(1,2 – у). Розв’язання. 3,6 + 5у = 8,4 – 7у; 12у = 4,8; у = 0,4. 2) 0,4(6 – 4 t) = 0,5(7 – 3 t) −1,9. Розв’язання. 2,4 – 1,6 t = 3,5 – 1,5 t – 1,9; − 1,6 t + 1,5 t = 1,6 −2,4; − 0,1 t = − 0,8; t = 8, 3) . Розв’язання. 1 8 𝑥 − 1 4 = 3𝑥 − 11 1 2 ; 1 8 𝑥 − 3𝑥 = −11 1 2 + 1 4 ; −2 7 8 𝑥 = −11 1 4 ; х = 45 4 ∶ 23 8 = 3 21 23 ; х = 3 21 23 . 2 1 113 3 1 6 1 4 3        xx
  • 14. 4. Підсумокуроку. Сьогодніми повторили: ( а далі продовжують учні); 1. Що таке рівняння з однією змінною? 2. Що означає розв’язатирівняння? 3. Властивості рівнянь. 4. Означення лінійного рівняння. 5. Кількість коренів лінійного рівняння. 6. Розв’язали ряд задач на складання рівнянь, де показали свої вміння шукати шляхи розв’язання в стандартних умовах і в більш складних ситуаціях і побачиливажливість вивченої теми. 7. Переконалися, що дійсно рівняння - це золотий ключик, який допомагаєрозв’язувати складніматематичні питання. 5.Завдання додому. №456, 457, 470,475.