1. Lasteaiast kooli eesti keelega
Maia Lust, Ljudmilla Zarina
Tallinna Pae Gümnaasium
9.01.2015
2. Eesmärgid
Tutvustada:
❖ eesti keele õpetamist eelkooli tava- ja varajase
keelekümbluse klassides ning algkoolis;
❖ eelkooli ja algkooli eesti keele õpetajate ootusi lastelt
(mida peaks laps kooli tulles oskama?)
3. Sissejuhatus
Tallinna Pae Gümnaasiumis
❖ 7.aastat tegutseb eelkool “Proventus”;
❖ eelkooli õpilaste arv on 160-180;
❖ tänavu eelkoolis on 4 tavaklassi ja 2 varajase keelekümbluse klassi;
❖ töötavad alushariduse spetsialistid ja tugiteenuste töötajad
(logopeed, psühholoog)
❖ tegutseb lastevanemate kool,
❖ eelkooli läbinud õpilased tulevad kooli hea ettevalmistusega, mis
aitab kaasa heale õpiedule algkoolis.
4. Soodne õpikeskkond
Tallinna Pae Gümnaasiumis
❖ “rääkivad seinad”;
❖ õpetajate blogid;
❖ kõik ruumid, kus tunnid toimuvad on varustatud arvuti ja
interaktiivse tahvliga;
❖ tunnid on mitmekesised, loomingulised, mängulised ja arendavad;
❖ aktiivõpe meetodid, edu tunne ja turvalisus;
6. Eelkool - VKK
Eesmärgid:
1. õpib eesti keelsetest töökäskudest ja selgitustest aru
saama;
2. omandab teemakohast sõnavara;
3. omandab õige keelehäälduse;
4. õpib häälikuid ja tähti;
5. õpib kirjutama trükitähti;
7. Eelkool - VKK
❖ õppimine rühmades;
❖ üks õpetaja = üks keel;
❖ aktiivõppe meetodid;
❖ rutiintegevused;
❖ õpetaja on suunaja rollis
8. Eelkool - VKK
Kasutatavad õppevahendid:
* “Aabits” Pilvi Kula. Koolibri. Tallinn 2006 “Kirja eelharjutused” Pilvi Kula. Koolibri. Tallinn, 2012
9. Eelkool - VKK
Kasutatavad õppevahendid:
❖ Mudila ja lasteka lauluvideod;
❖ õpetaja enda poolt koostatud esitlused, sõnakaardid,
interaktiivsed mängud;
❖ aktiivõppe meetodid
❖ Internetist leidud õppevara kasutamine; (laulud,
esitlused, mängud)
10. Eesti keele õpetamine
VKK klassides
Esimeses klassis jätkame eesti keele õppimist VKK
süsteemi järgi.
11. Eesti keele õpetamine
VKK klassides
VKK 1.klassi õpetamise eesmärgid:
❖ lähtuvad RÕK’ist ja varase keelekümbluse eesmärkidest;
❖ osaoskuste omandamise eesmärgid on lõimitud aineti,
teemati;
❖ kõik ained õpetatakse eesti keeles;
❖ laps õpib eesti keelsetest töökäskudest ja selgitustest aru
saama;
❖ laps väljendab oma mõtteid eesti keeles kasutades selleks
tunnis omandatud materjali;
12. Eesti keele õpetamine
VKK klassides
Kasutatavad õppevahendid:
Kasutame VKK klassidele koostatud õpikuid ja töövihikuid.
* “Tere, kool!” Maire Kebbinau, Ene Kurme, Riina Popov, Meerike Pääru, Nonna Meltsas. Keelekümbluskeskus,Tallinn. 2001
13. Eesti keele õpetamine
VKK klassides
❖ Ainevaheline lõiming (loodusõpetus, inimeseõpetus,
matemaatika, kunst);
❖ sõnavara laiendamine toimub piltide abil ja varemõpitud
teadmiste põhjal;
❖ hommikuring õppimisele häälestamiseks ja meeleolu
loomiseks;
❖ rääkivad seinad õpilastele toetamiseks.
14. Eesti keele õpetamine
VKK klassides
❖ õppimine rühmades
❖ klassireeglid
❖ rutiintegevused
❖ aktiivõppe meetodid
❖ üks õpetaja , üks keel
❖ õpetaja on suunaja rollis
15. Eesti keele õpetamine
VKK klassides
Kool “Liberi” - lapse arenemiseks ja abi saamiseks
• peamine töö on toetatud pikapäevarühma tööga
• keelekeskkonnas viibimine
• koduste ülesannete tegemine
• järeleaitamine.
16. Eesti keele õpetamine
VKK klassides
Eeltöö vanematega
❖ KK programmi järgi õppimine on lastevanemate soov
❖ nõuandeid ja soovitusi tugispetsialistide poolt
(psühholoog ja logopeed)
❖ arenguvestlused
❖ kooli sisseastumise katseid ei tehta
18. Eelkool - tavaklassid
Eesti keele peamised eesmärgid eelkooli tavaklassides on:
1. Tõsta huvi eesti keele vastu
2. Õpetada sõnavara teemadel KOOL, PERE, KODU, SÜGIS,
TALV, JÕULUD
3. Õpetada luuletusi, laule, harjutada häälikute õiget
hääldamist
4. Õpetada vastama eitavalt ja jaatavalt lihtsamatele
küsimustele õpitud sõnavara piires
19. Eelkool -tavaklassid
Oodatavad õpitulemused:
1. saab aru lihtsatest käsklustest ja täidab neid;
1. otsib kuuldud sõna abil üles pildi või sõnasedeli;
1. saab aru lihtsast kõnest õpitud sõnavara piires;
1. reageerib lihtsamatele küsimustele õpitud sõnavara piires;
20. Eelkool -tavaklassid
Kasutatavad meetodid:
❖ ringmäng;
❖ hääldusharjutused;
❖ sobitusharjutused;
❖ sõnade ja väljendite õppimine
kooris ja individuaalselt;
❖ lühidialoogid;
❖ pisimotoorika arendamise harjutused;
21. Eelkool -tavaklassid
Kasutatavad meetodid:
❖ kirjatehnika harjutused -
trükitähed;
❖ esitlused ja interaktiivsed
mängud;
❖ laulude, luuletuste õppimine;
❖ piltide värvimine;
❖ tähelepanu arendamine;
22. Eelkool -tavaklassid
Kasutatavad õppevahendid:
Kuna puudub meil kindel õpik või töövihik, siis
❖ Mudila ja lasteka lauluvideod;
❖ Õpetaja enda poolt koostatud esitlused, sõnakaardid,
interaktiivsed mängud;
❖ Internetis leitud õppevara
kasutamine; (laulud, esitlused,
mängud)
23. Eelkool -tavaklassid
On alustatud tööd eelkooli eesti keele õppekomplekti
koostamisega:
❖ Õppekomplekt on atraktiivne ja lihtsate töökäskudega;
❖ Õppekomplekt on jaotatud õppetundideks;
24. Eelkool -tavaklassid
Ootused eelkooli õpilastele:
❖ õpilasel on olemas huvi eesti keele õppimise vastu;
❖ õpilasel on mõningane eelnev kokkupuude eesti
keelega;
❖ õpilane julgeb töötada kooris, paaris,individuaalselt;
❖ õpilane suudab keskendada tähelepanu tunnis
õpitavale;
25. Eelkool -tavaklassid
Komistuskivid:
❖ eesti keele tund on eelkooli kavas kord nädalas;
❖ ealised iseärasused;
❖ õpilased tulevad väga erinevate keele teadmistega;
❖ õppevahedid;
27. Vene õppekeelega 1. klass
Eesmärgid:
1. tunneb huvi eesti keele vastu;
2. omandab teemakohast sõnavara;
3. omandab õige keelehäälduse;
4. õpib häälikuid ja tähti;
5. õpib ladusalt ja ilmekalt lugema;
6. õpib kirjutama trükitähti;
7. reageerib lihtsamatele käskudele;
28. Vene õppekeelega 1. klass
Eesti keele õpetamise eripära:
❖ hommikuring;
❖ üks õpetaja = üks keel;
❖ rääkivad seinad;
❖ VKK õpevahendid;
29. Vene õppekeelega 1. klass
Kasutatavad õppevahendid:
Aabits + töövihik
* “Tere, kool!” Maire Kebbinau, Ene Kurme, Riina Popov, Meerike Pääru, Nonna Meltsas. Keelekümbluskeskus, Tallinn. 2001
30. Vene õppekeelega 1. klass
Kasutatavad õppevahendid:
❖ Mudila ja lasteka lauluvideod;
❖ õpetaja enda poolt koostatud esitlused, sõnakaardid,
interaktiivsed mängud;
❖ aktiivõppe meetodid
❖ Internetist leitud õppevara kasutamine; (laulud,
esitlused, mängud)
31. Vene õppekeelega 1. klass
Kasutatavad meetodid:
❖ ringmäng;
❖ hääldusharjutused;
❖ sõnade ja väljendite õppimine kooris ja individuaalselt;
❖ lühidialoogid;
❖ ristsõnad;
❖ kuulamistestid;
32. Vene õppekeelega 1. klass
Komistuskivid:
❖ eesti keele õpik on määratud koormusele 6 tundi
nädalas;
❖ grammatika teemad jäävad õppimata
(nt. häälikuõpetus);