SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  6
«A. Păunescu Repetabila povară. Interpretare și reflecție asupra mesajului textului»
Proiect didactic
Caranfil Zoia, grad didactic I,
IP LT „Saveliy Economov” din satul Etulia, UTA Găgăuzia
Cuvinte cheie: lecție, părinți, creație, produs, valori.
Rezumat: Proiectul didactic prezintă exploararea operei poetului român Adrian Păunescu „Repetabila
povară” studiată în clasa XII de către elevii găgăuzi. Momentele autentice constau în elementul
interdisciplinar - traducerea în limba găgăuză a unui fragment din poezie și recitarea lui de către o elevă din
cl.XII, liceenii și-au transferat sentimentele sale din mesajul textului în viață. Pe parcursul exploarării
subiectului elevii alolingvi au avut impactul de a-și perfecționa competențele comunicative, dar și cele TIC.
Introducere. Lecția dată a fost prezentată în IP LT „Saveliy Economov” din satul Etulia, UTA Găgăuzia.
Prin această lecție am urmărit să formez la elevii clasei XII valori spirituale ca respecul față de părinții săi în
baza mesajului poeziei „Repetabila povară” de A. Păunescu. Cred că am reușit în cadrul lecției să trezesc
sentimente de grijă și respect față de sacrificiul părinților în numele copiilor săi, a viitorului lor; elevii cu
mare drag au comentat fragmente din poezie, caracterizând părinții din versurile lecturate și comparându-i
cu părinții săi. Am observat în timpul lecției atitudinea caldă a elevilor formată pe parcursul audierii
cântecului ”Rugă către părinți”, unii chiar lăcrimau. Cred că acest proiect didactic va fi util colegilor
deoarece m-am străduit să respect criteriilre de elaborare a unui proiect didactic, am utilizat instrumente
digitale de tipul: Jamboard, Learning.apps, Wizer.me, fragmente video la tema abordată. Le pot recomanda
colegilor exemple de exerciții de consolidare în diferite resurse digitale elaborate de mine.
Clasa: a XII-a
Disciplina de studiu: Limba și literatura română (alolingvi)
Subiectul: A. Păunescu Repetabila povară. Interpretare și reflecție asupra mesajului textului.
Unitatea didactică: Mediul social
Tipul lecției: Lecţia mixtă
Numărul lecţiei în modul (conform proiectării de lungă durată): 12/16
Numărul lecţiei conform orarului: 3
Durata lecţiei: 45 minute
Unități de competență:
2.1. Redarea detaliată a mesajului unor texte audiate/lecturate, conform anumitor cerinţe;
2.2. Caracterizarea unor persoane/personaje, formulând puncte de vedere proprii, concluzii.
3.2. Identificarea de informaţii cheie din diverse texte
3.3. Selectarea de informaţii din mai multe texte/surse, pentru documentare, în scopul formării opiniei
proprii.
3.4. Aprecierea valorilor promovate în textul literar prin integrarea acestora în propriul sistem de valori.
4.2. Argumentarea, cu exemple relevante, a unor idei, opinii proprii
5.3. Practicarea limbii române în diverse situaţii de comunicare, în vederea integrării socioculturale.
Obiective operaționale. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să caracterizeze personaje în baza mesajului poeziei, aducând argumente;
O2- să comenteze fragmente din poezia „Repetabola povară”, exprimându-și atitudinea față de sacrificiul
părinților săi;
O3-să realizeze o analiză comparativă între două mesaje;
O4-să realizeze o traducere adaptată în limba găgăuză a unui fragmentul din „Repetabila povară”;
O5-să redea conținutul unui mesaj în limba română;
O6-să selecteze informați după reperele date;
O7-să manifeste respect față de părinții săi și responsabilitate pentru exprimarea corectă în limba țintă,
demonstrând comportament lingvistic autohton.
Strategii didactice: discuție dirijată, lectură expresivă, citate, tehnica „Asociații”, „Harta textului”, tehnica
„Favorul lecției”, comentare, expunere de opinie, audiere, evaluare, evaluare reciprocă.
Forme: frontal, în perechi, în echipă, individual.
Resurse și materiale: Guza L., Olenschi M., Cazacu T., Stahi G. Limba și literatura română. Manual
pentru clasa a XI-a instituţiilor cu predare în limba rusă. Editura Cartier, anul ediției 2014;
laptop, tabla interactivă, prezentare ppt, expoziție de cărți, fișe de lucru, ilustrații la temă, resurse on-
line(aplicații interactive):
 https://jamboard.google.com/d/1hNWdMS8F02oR6Bj2y_23rIStrtkLR2nXAh29prO8r_M/edit?usp=s
haring
 https://learningapps.org/watch?v=pzx04tj4j21 .
 https://app.wizer.me/editor/preview/7IwyszNoTrT7
Referințe bibliografice:
1. Curriculum disciplinar la Limba și literatura română(pentru școlile alolingve) 2019. Ghid de
implementare (cl.X-XII).
2. Educatia online
3. https://www.youtube.com/watch?v=CJyZr4Kp1zA
4. https://www.youtube.com/watch?v=Qy3ySuQaks4
5. https://docs.google.com/presentation/d/1bwV_9FbCqcVpiBBvnh5jkv2Sb4-
uf02h/edit?usp=sharing&ouid=104153346328085467834&rtpof=true&sd=true
6. https://jamboard.google.com/d/1hNWdMS8F02oR6Bj2y_23rIStrtkLR2nXAh29prO8r_M/edit?usp=s
haring
Demersul didactic:
Secvența
lecției
Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Resurse
strategice
Evocarea
Moment organizatoric: asigurarea unui
climat necesar desfășurării lecției.
Asociații la cuvântul:
„PĂRINTE”
(dragoste, responsabilitate, sacrificiu etc.)
Motto-ul lecției:
Cât mai suntem, cât mai sunt,
Mângâiaţi-i pe părinţi.
A.Păunescu
Propune elevilor să se expună cum înțeleg
sensul motoului.
Profesorul anunță tema nouă, obiectivele
operaționale:
 Lectura de texte poetice despre
părinți;
 Selectarea unor informații relevante
din diverse texte în scopul
îndeplinirii unei sarcini de lucru;
 Redarea mesajelor unor texte
audiate/lecturate;
Realizează sarcina solicitată
Realizează sarcina solicita-tă
Audiază
Semantizează
Tehnica
„Asociații
”
Expunere
de idei
PPT
Realizarea
sensului
O2
O5
 Caracterizare de personaje în baza
unor texte literare;
 Aprecierea în baza textelor
lecturate a punctelor de vedere, a
sentimentelor exprimate;
 Comentarea unor fragmente din
mesaje poetice;
Profesorul explică criteriile de evaluare,
elevii primesc fișe de evaluare, unde se
autoevaluează.
Verifică tema de la domociliu: (diferențiat)
 Ce cunoaștem despre autor, poetul
A.Păunescu?
 Lexic
 Lectura/comentarea unui fragment
 Memorarea unui fragment(+limba
maternă-găguză)
 Evaluarea/autoevaluarea.
Profesorul propune colegilor să evalueze
răspunsurile elevilor, argumentând nota
pusă colegului.
Audiere: profesorul solicită elevilor să
audieze melodia din linkul de mai jos:
 https://www.youtube.com/watch?v
=CJyZr4Kp1zA
 Sarcina:
 Ce emoții/gânduri ne trezește
melodia audiată?
 Cum se numește poezia, pe
versurile căreia este compusă
melodia?
 Cine este autorul?
 Ce tangențe/asemănări sunt între
aceste două poezii?
Lectură selectivă(frontal):
Profesorul –
Prezintă tema de la domiciliu.
În limba găg.recită un fr. din
poezia „Repet. pov.” Eleva Irina
Macri a tradus si a recitat în
limba găgăuză un fragment din
poezie:
„Tekrarlanan zeetlär ”
Kimin var anası-bobası dünnedä,
Onun akmêêr yaşı düşündä
gözleendän.
Var mı, yok mu, sana aslıyı
söleycäm-
Sän, olunca ihtär, onnarı
özleycän.
Kim onnar? Insannar, kimin
yoktur eri,
Artık büük uşaklar, kimin yok
kısmeti
Hem dä aar soluyan taa diri
stavrolar,
Analar-bobalar oflayan
herzaman.
Kim onnar? Insannar, kim
bizimnän yaşêêr,
Üz leyin paasını hakıma kim
biler,
Bizlerä herzaman çalışmak kim
güder.
Onnarın saçları kahırdan
biyazêêr.
Onnardan taa üstün olalım hep
isteer-
Analar-bobalar bizlerä çalışêr!
Audiază
Se expun
Lectura sel.
Se expun
Fișe de
evaluare
Evaluare
Ev.
Recipr.
Link cu
fr.video
Conversați
e
Reflexia
O1
O6
O7
O3
 Caracterizați părinții din poezia lui
A. Păunescu „Repetabila povară”,
demonstrând că părinții sunt:
iubitori, grijulii, modești. Citiți
aceste versuri.
 Cum credeţi, ce e mai greu să fii:
„copil de părinţi” sau „părinte de
fii”? Argumentaţi.
 Susţineţi opinia autorului
exprimată în versurile de mai jos?
De ce? Ce zicală este în limba
găgăuză cunoașteți?-
Cine are părinți încă nu e pierdut,
Cine are părinți are încă trecut.
Profesorul organizează activitatea elevilor
în perechi:
I pereche- Cum înţelegeţi expresiile:
 părinţii albiră de dor;
 știu dureros ce e suta de lei;
 te apucă o milă că ei nu mai pot.
II pereche- Împerecheați expresiile
date:
 https://learningapps.org/watch?v=p
zx04tj4j21 .
III pereche- Împerecheați expresiile
date:
 https://app.wizer.me/editor/preview
/7IwyszNoTrT7
IV pereche-Împerecheați expresiile
date:
 Găsiți/citiți versurile:
 Care descriu părinții,
 Cine sunt părinții;
 Când ne amintim de părinți;
 Ce au făcut părinții pentru noi.
V pereche- Cum înțelegeți expresiile:
 Să le fie copilul cu o treaptă mai
domn,
Câtă muncă în plus și ce chin, cât
nesomn!
 Iar cânva vom începe și noi a simți
Că povară suntem pentru –ai noștri
copii.
VI pereche - Citiți versurile Anei
Bandiana(pag.229).
Găsiți-le pe cele similare după conținut în
poezia „Repetabila povară”. Prin ce se
aseamănă sau diferă aceste poezii?
Realizează lect.
Cracterizează personajele
principale, își expun opinia.
Comentează
Lucrează în perechi,
Realizează sarcina,
Își prezintă produsul
Se audiază,
se evaluează reciproc, se expun.
Realizează sarcina
Se evaluează
Meditează / realizează o analiză
comparativă
Lucrul cu
man./cu
opera
Citesc sel.
Comentare
a afirm.
Lucrul în
perechi
Ex.
Lexicale
Lect.
Selective
Extinderea
VII pereche - Completați „Harta
textului”.
Sarcină specială pentru elevul, aflat la
distanță:
https://jamboard.google.com/d/1hNWdMS
8F02oR6Bj2y_23rIStrtkLR2nXAh29prO8r
_M/viewer?f=0
Profesorul organizează activitatea
elevilor (în echipă/individual):
Iulia- REPETABILA POVARĂ de A.
Păunescu - Google Jamboard,tabla 2
Anastasia-REPETABILA POVARĂ de A.
Păunescu - Google Jamboard,tabla3
I grupă – să analizeze pronumele
personale din versurile date din poezie:
 Chiar acuma, când scriu, ca și când
aș urla,
 Eu îi știu și îi simt, pătimind
undeva.
 Ne-amintim și de ei, după lungi
săptămîni,
 Fii bătrâni ce suntem, cu părinții
bătrâni.
 Dacă lemne și-au luat, dacă oasele-i
dor,
 Dacă nu au murit, triști, în casele
lor...
I grupă - Depistați din mesajul poeziei
studiate verbe la:
 Timpul prezent;
 Timpul trecut(imperfectul/perfectul
compus);
 Timpul viitor.
 Includeți-le în enunțuri noi.
Se face totalul lecției în baza Tehnicii
„Favorul lecției”.
 Evaluarea/autoevaluarea activității:
 Ce ați luat pentru sine de la tema /
lecția de azi?
(Întoarcere la Motto-ul lecției).
Tema pentru acasă:
Completează
Tehnica „Harta textului”
Compl.tabela Jamboard
Își prez. produsul
Lucrează indiv.:
Compl.tabela Jamboard
Își prez. produsul
Lucrează în grup,
realizeaă sarcina solic.
Își prezintă produsul
Se audiază,
se evaluează reciproc, se expun
Audiază
Se expun
Comentare
affirm.
Comparar
e
„Harta
textului”
Ex. Indiv.
/la distanță
Jamboard
Lucrul în
grup
Exerciții
gramatical
e
Favorul
lecției
Pag. 227 sau pag. 229.
1) De dezvoltat tema studiată într-un
eseu(10 en) în baza aforismelor din ex.4 și
Divertis (pentru Nivelul II și III)
2) Ex.1/1.1-2 (pentru Nivelul I).
Notele se anunță, se comentează.
Audiază, notează
Explicarea

Contenu connexe

Similaire à Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docx

plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
ArianaGrecu
 
Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)
Mary Dulits
 
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxOrgan. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docx
NicolaeCuciuc
 
Comunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didacticComunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didactic
bocanetvictorita
 
4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela
4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela
4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela
Ana Elena Puscas
 

Similaire à Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docx (20)

pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docxpr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
 
Proiect didactic xi b (1)
Proiect didactic xi b (1)Proiect didactic xi b (1)
Proiect didactic xi b (1)
 
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
 
5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold
 
Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)
 
Atelierul-de-lectură.pptx
Atelierul-de-lectură.pptxAtelierul-de-lectură.pptx
Atelierul-de-lectură.pptx
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxOrgan. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docx
 
Comunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didacticComunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didactic
 
4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela
4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela
4. planificarea activitatilor prof. vanca gabriela
 
RAPORT -NARATIV Lectura2023.docx
RAPORT -NARATIV Lectura2023.docxRAPORT -NARATIV Lectura2023.docx
RAPORT -NARATIV Lectura2023.docx
 
clr_21_octombrie.docx
clr_21_octombrie.docxclr_21_octombrie.docx
clr_21_octombrie.docx
 
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
 
Ion druâă4
Ion druâă4Ion druâă4
Ion druâă4
 
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
 
RAPORT -NARATIV Lectura2023-Romania.docx
RAPORT -NARATIV Lectura2023-Romania.docxRAPORT -NARATIV Lectura2023-Romania.docx
RAPORT -NARATIV Lectura2023-Romania.docx
 
ppt-lectura.pptx
ppt-lectura.pptxppt-lectura.pptx
ppt-lectura.pptx
 
Atelierul de comunicare
Atelierul de comunicareAtelierul de comunicare
Atelierul de comunicare
 

Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docx

  • 1. «A. Păunescu Repetabila povară. Interpretare și reflecție asupra mesajului textului» Proiect didactic Caranfil Zoia, grad didactic I, IP LT „Saveliy Economov” din satul Etulia, UTA Găgăuzia Cuvinte cheie: lecție, părinți, creație, produs, valori. Rezumat: Proiectul didactic prezintă exploararea operei poetului român Adrian Păunescu „Repetabila povară” studiată în clasa XII de către elevii găgăuzi. Momentele autentice constau în elementul interdisciplinar - traducerea în limba găgăuză a unui fragment din poezie și recitarea lui de către o elevă din cl.XII, liceenii și-au transferat sentimentele sale din mesajul textului în viață. Pe parcursul exploarării subiectului elevii alolingvi au avut impactul de a-și perfecționa competențele comunicative, dar și cele TIC. Introducere. Lecția dată a fost prezentată în IP LT „Saveliy Economov” din satul Etulia, UTA Găgăuzia. Prin această lecție am urmărit să formez la elevii clasei XII valori spirituale ca respecul față de părinții săi în baza mesajului poeziei „Repetabila povară” de A. Păunescu. Cred că am reușit în cadrul lecției să trezesc sentimente de grijă și respect față de sacrificiul părinților în numele copiilor săi, a viitorului lor; elevii cu mare drag au comentat fragmente din poezie, caracterizând părinții din versurile lecturate și comparându-i cu părinții săi. Am observat în timpul lecției atitudinea caldă a elevilor formată pe parcursul audierii cântecului ”Rugă către părinți”, unii chiar lăcrimau. Cred că acest proiect didactic va fi util colegilor deoarece m-am străduit să respect criteriilre de elaborare a unui proiect didactic, am utilizat instrumente digitale de tipul: Jamboard, Learning.apps, Wizer.me, fragmente video la tema abordată. Le pot recomanda colegilor exemple de exerciții de consolidare în diferite resurse digitale elaborate de mine. Clasa: a XII-a Disciplina de studiu: Limba și literatura română (alolingvi) Subiectul: A. Păunescu Repetabila povară. Interpretare și reflecție asupra mesajului textului. Unitatea didactică: Mediul social Tipul lecției: Lecţia mixtă Numărul lecţiei în modul (conform proiectării de lungă durată): 12/16 Numărul lecţiei conform orarului: 3 Durata lecţiei: 45 minute Unități de competență: 2.1. Redarea detaliată a mesajului unor texte audiate/lecturate, conform anumitor cerinţe; 2.2. Caracterizarea unor persoane/personaje, formulând puncte de vedere proprii, concluzii. 3.2. Identificarea de informaţii cheie din diverse texte 3.3. Selectarea de informaţii din mai multe texte/surse, pentru documentare, în scopul formării opiniei proprii. 3.4. Aprecierea valorilor promovate în textul literar prin integrarea acestora în propriul sistem de valori. 4.2. Argumentarea, cu exemple relevante, a unor idei, opinii proprii 5.3. Practicarea limbii române în diverse situaţii de comunicare, în vederea integrării socioculturale. Obiective operaționale. La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1- să caracterizeze personaje în baza mesajului poeziei, aducând argumente; O2- să comenteze fragmente din poezia „Repetabola povară”, exprimându-și atitudinea față de sacrificiul părinților săi; O3-să realizeze o analiză comparativă între două mesaje; O4-să realizeze o traducere adaptată în limba găgăuză a unui fragmentul din „Repetabila povară”; O5-să redea conținutul unui mesaj în limba română; O6-să selecteze informați după reperele date;
  • 2. O7-să manifeste respect față de părinții săi și responsabilitate pentru exprimarea corectă în limba țintă, demonstrând comportament lingvistic autohton. Strategii didactice: discuție dirijată, lectură expresivă, citate, tehnica „Asociații”, „Harta textului”, tehnica „Favorul lecției”, comentare, expunere de opinie, audiere, evaluare, evaluare reciprocă. Forme: frontal, în perechi, în echipă, individual. Resurse și materiale: Guza L., Olenschi M., Cazacu T., Stahi G. Limba și literatura română. Manual pentru clasa a XI-a instituţiilor cu predare în limba rusă. Editura Cartier, anul ediției 2014; laptop, tabla interactivă, prezentare ppt, expoziție de cărți, fișe de lucru, ilustrații la temă, resurse on- line(aplicații interactive):  https://jamboard.google.com/d/1hNWdMS8F02oR6Bj2y_23rIStrtkLR2nXAh29prO8r_M/edit?usp=s haring  https://learningapps.org/watch?v=pzx04tj4j21 .  https://app.wizer.me/editor/preview/7IwyszNoTrT7 Referințe bibliografice: 1. Curriculum disciplinar la Limba și literatura română(pentru școlile alolingve) 2019. Ghid de implementare (cl.X-XII). 2. Educatia online 3. https://www.youtube.com/watch?v=CJyZr4Kp1zA 4. https://www.youtube.com/watch?v=Qy3ySuQaks4 5. https://docs.google.com/presentation/d/1bwV_9FbCqcVpiBBvnh5jkv2Sb4- uf02h/edit?usp=sharing&ouid=104153346328085467834&rtpof=true&sd=true 6. https://jamboard.google.com/d/1hNWdMS8F02oR6Bj2y_23rIStrtkLR2nXAh29prO8r_M/edit?usp=s haring Demersul didactic: Secvența lecției Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse strategice Evocarea Moment organizatoric: asigurarea unui climat necesar desfășurării lecției. Asociații la cuvântul: „PĂRINTE” (dragoste, responsabilitate, sacrificiu etc.) Motto-ul lecției: Cât mai suntem, cât mai sunt, Mângâiaţi-i pe părinţi. A.Păunescu Propune elevilor să se expună cum înțeleg sensul motoului. Profesorul anunță tema nouă, obiectivele operaționale:  Lectura de texte poetice despre părinți;  Selectarea unor informații relevante din diverse texte în scopul îndeplinirii unei sarcini de lucru;  Redarea mesajelor unor texte audiate/lecturate; Realizează sarcina solicitată Realizează sarcina solicita-tă Audiază Semantizează Tehnica „Asociații ” Expunere de idei PPT
  • 3. Realizarea sensului O2 O5  Caracterizare de personaje în baza unor texte literare;  Aprecierea în baza textelor lecturate a punctelor de vedere, a sentimentelor exprimate;  Comentarea unor fragmente din mesaje poetice; Profesorul explică criteriile de evaluare, elevii primesc fișe de evaluare, unde se autoevaluează. Verifică tema de la domociliu: (diferențiat)  Ce cunoaștem despre autor, poetul A.Păunescu?  Lexic  Lectura/comentarea unui fragment  Memorarea unui fragment(+limba maternă-găguză)  Evaluarea/autoevaluarea. Profesorul propune colegilor să evalueze răspunsurile elevilor, argumentând nota pusă colegului. Audiere: profesorul solicită elevilor să audieze melodia din linkul de mai jos:  https://www.youtube.com/watch?v =CJyZr4Kp1zA  Sarcina:  Ce emoții/gânduri ne trezește melodia audiată?  Cum se numește poezia, pe versurile căreia este compusă melodia?  Cine este autorul?  Ce tangențe/asemănări sunt între aceste două poezii? Lectură selectivă(frontal): Profesorul – Prezintă tema de la domiciliu. În limba găg.recită un fr. din poezia „Repet. pov.” Eleva Irina Macri a tradus si a recitat în limba găgăuză un fragment din poezie: „Tekrarlanan zeetlär ” Kimin var anası-bobası dünnedä, Onun akmêêr yaşı düşündä gözleendän. Var mı, yok mu, sana aslıyı söleycäm- Sän, olunca ihtär, onnarı özleycän. Kim onnar? Insannar, kimin yoktur eri, Artık büük uşaklar, kimin yok kısmeti Hem dä aar soluyan taa diri stavrolar, Analar-bobalar oflayan herzaman. Kim onnar? Insannar, kim bizimnän yaşêêr, Üz leyin paasını hakıma kim biler, Bizlerä herzaman çalışmak kim güder. Onnarın saçları kahırdan biyazêêr. Onnardan taa üstün olalım hep isteer- Analar-bobalar bizlerä çalışêr! Audiază Se expun Lectura sel. Se expun Fișe de evaluare Evaluare Ev. Recipr. Link cu fr.video Conversați e
  • 4. Reflexia O1 O6 O7 O3  Caracterizați părinții din poezia lui A. Păunescu „Repetabila povară”, demonstrând că părinții sunt: iubitori, grijulii, modești. Citiți aceste versuri.  Cum credeţi, ce e mai greu să fii: „copil de părinţi” sau „părinte de fii”? Argumentaţi.  Susţineţi opinia autorului exprimată în versurile de mai jos? De ce? Ce zicală este în limba găgăuză cunoașteți?- Cine are părinți încă nu e pierdut, Cine are părinți are încă trecut. Profesorul organizează activitatea elevilor în perechi: I pereche- Cum înţelegeţi expresiile:  părinţii albiră de dor;  știu dureros ce e suta de lei;  te apucă o milă că ei nu mai pot. II pereche- Împerecheați expresiile date:  https://learningapps.org/watch?v=p zx04tj4j21 . III pereche- Împerecheați expresiile date:  https://app.wizer.me/editor/preview /7IwyszNoTrT7 IV pereche-Împerecheați expresiile date:  Găsiți/citiți versurile:  Care descriu părinții,  Cine sunt părinții;  Când ne amintim de părinți;  Ce au făcut părinții pentru noi. V pereche- Cum înțelegeți expresiile:  Să le fie copilul cu o treaptă mai domn, Câtă muncă în plus și ce chin, cât nesomn!  Iar cânva vom începe și noi a simți Că povară suntem pentru –ai noștri copii. VI pereche - Citiți versurile Anei Bandiana(pag.229). Găsiți-le pe cele similare după conținut în poezia „Repetabila povară”. Prin ce se aseamănă sau diferă aceste poezii? Realizează lect. Cracterizează personajele principale, își expun opinia. Comentează Lucrează în perechi, Realizează sarcina, Își prezintă produsul Se audiază, se evaluează reciproc, se expun. Realizează sarcina Se evaluează Meditează / realizează o analiză comparativă Lucrul cu man./cu opera Citesc sel. Comentare a afirm. Lucrul în perechi Ex. Lexicale Lect. Selective
  • 5. Extinderea VII pereche - Completați „Harta textului”. Sarcină specială pentru elevul, aflat la distanță: https://jamboard.google.com/d/1hNWdMS 8F02oR6Bj2y_23rIStrtkLR2nXAh29prO8r _M/viewer?f=0 Profesorul organizează activitatea elevilor (în echipă/individual): Iulia- REPETABILA POVARĂ de A. Păunescu - Google Jamboard,tabla 2 Anastasia-REPETABILA POVARĂ de A. Păunescu - Google Jamboard,tabla3 I grupă – să analizeze pronumele personale din versurile date din poezie:  Chiar acuma, când scriu, ca și când aș urla,  Eu îi știu și îi simt, pătimind undeva.  Ne-amintim și de ei, după lungi săptămîni,  Fii bătrâni ce suntem, cu părinții bătrâni.  Dacă lemne și-au luat, dacă oasele-i dor,  Dacă nu au murit, triști, în casele lor... I grupă - Depistați din mesajul poeziei studiate verbe la:  Timpul prezent;  Timpul trecut(imperfectul/perfectul compus);  Timpul viitor.  Includeți-le în enunțuri noi. Se face totalul lecției în baza Tehnicii „Favorul lecției”.  Evaluarea/autoevaluarea activității:  Ce ați luat pentru sine de la tema / lecția de azi? (Întoarcere la Motto-ul lecției). Tema pentru acasă: Completează Tehnica „Harta textului” Compl.tabela Jamboard Își prez. produsul Lucrează indiv.: Compl.tabela Jamboard Își prez. produsul Lucrează în grup, realizeaă sarcina solic. Își prezintă produsul Se audiază, se evaluează reciproc, se expun Audiază Se expun Comentare affirm. Comparar e „Harta textului” Ex. Indiv. /la distanță Jamboard Lucrul în grup Exerciții gramatical e Favorul lecției
  • 6. Pag. 227 sau pag. 229. 1) De dezvoltat tema studiată într-un eseu(10 en) în baza aforismelor din ex.4 și Divertis (pentru Nivelul II și III) 2) Ex.1/1.1-2 (pentru Nivelul I). Notele se anunță, se comentează. Audiază, notează Explicarea