2. Мета: Поглибити та розширити знання дітей про птахів; розвивати пізнавальні інтереси до
навколишнього середовища; виховувати бережливе ставлення до природи , до птахів;
бажання допомогти їм та оберігати їх.
Хід заняття
Ведучий 1. Вітаю вас на святі «Птахи – наші друзі». Бажаю успіхів у природоохоронній
роботі
Ведучий 2. Птахи – невід'ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки, степи,
ліси, полонини.
Птахи – окраса парків і садів. Чи можна уявити собі весну без дзвінкої пісні жайворонка або
весняний ліс без кування зозулі!
Червоногруді снігурі оживлюють зимовий пейзаж.
Птахи не тільки прикрашають наше життя, вони допомагають людям боротися за кращий
урожай.
Ведучий 1. Птахи – голос наших лісів, полів, гір, пустель. Птахи – діти повітря, підкорювачі
повітряного океану. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі й моря.
Птахи – наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників. Кожна людина
повинна охороняти птахів.
Але трапляються такі випадки, коли окремі учні знущаються над тваринами. Нехай
зрозуміють вони, що їх поведінка не мужня й смілива, як вони вважають, а жорстока. Сильна
й смілива людина завжди добра. Доброту й мужність повинен виробити кожен з нас. І перш
ніж що – небудь зробити зле, замахнутись на щось, варто згадати слова : «Обережно, життя!»
Учениця. Ми друзі і вірні і щирі
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.
Ведучий 2. Діти, ви вже почули з перших наших слів, що птахи – це наші друзі, а ми з вами
повиннібути друзями птахів , оберігати їх, допомагати їм взимку.
Птахи є перелітні, які відлітають восени в теплі краї, а весною знову повертаються до нас і
зимуючі , що зимують у нас. Давайте познайомимось з ними.
Птахи – непосиди. Скачуть з гілки на гілку, перелітають з дерева на дерево. Але так і білка
уміє. А от летіти за тисячі кілометрів і потім повертатися назад можуть лише птахи.
Учениця. Облітав журавель,
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ви б спитали журавля:
-Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
-Краще рідної немає!
Одна Батьківщина і двох не буває.
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
( Пісня про Україну)
Учениця. Пригріва весняне сонце,
В рівчаках біжать струмки.
Метушаться за віконцем
3. Клопотливі ластівки.
Вже останній сніг розтав.
Тепло!Весело!Весна!
Навесні, коли бузок
Хоче зацвітати,
Виглядає ластівок
Наша біла хата.
Ведучий 1. Чим тепліше і привітніше ми зустрінемо пташок, тим вдячніше вони будуть
дбати про здоров'я й урожай наших садків.
Ведучий 2. А чи знаєте ви , діти, що в нашій місцевості є пташки, які прилітають до нас не
весною, а навпаки взимку, коли настають морози. Що ж це за птахи?
Омелюх. Не лінивець, і не сплюх
Гість північний – омелюх.
Влітку тут він не буває,
Лиш на зиму прилітає.
Скаче він по горобині
В червонесенькій хустині,
Одне гронце оббирає,
А на інше позирає.
Птах в роботі не сумує,
Всі дерева облітає,
Скрізь стрибає, наче свій,
А, як стихне сніговій,
День весняний завітає –
Знов на північ відлітає.
Снігур. Подивіться : удворі
В чорних шапках снігурі
Ще й червоні фартушки
Одягли собі пташки.
Значить сніг і холоди
наближаються сюди.
Снігурами через те
Їх тепер і ви звете.
Ви мене не тільки в книжці –
Бачили в садку.
У червоній я манишці,
В сірім піджачку.
Зсуну шапочку на очі
У дворі гуля.
Жити в клітці я не хочу.
Діток звеселя.
Шишкар. Гляньте ви на дивачка,
Що з гніздечка – гамачка
Озира зимовий ліс,
На морозі чистить ніс.
Звуть його ще криго дзьобом,
Не боїться він зими,
4. Ліс сосновий йому любий,
В нім зимує він з дітьми.
Для коханих пташеняток
У гніздечку у цей час –
Пуху, шишок і зерняток
На всю зиму він припас.
Я єдиний птах, що висиджує малят взимку.
Ведучий 1. А тепер давайте познайомимось з птахами, які зимують у нас.
Учень. Дятлик чув від діда, коли в лісі ріс.
Хто б про тебе відав, якби не твій ніс?
Дятлик тер свій лобик, а потім звик,
Хоч довший за дзьобик у нього язик.
Я – лікар лісу. Я продовбую хворі дерева дзьобом і довгим язичком, виймаю з – під кори
жучків – короїдів, личинки. А взимку біля мене ще й синички підгодовуються.
Сорока. З понеділка до суботи
Мені вчитись неохота
А якби – то у неділю –
В школі б цілий день сиділа.
Білобока, скрекотуха,
Не школярка, а хитруха.
Я – дуже дбайлива господиня. Вимощу гніздо, а тоді усередині ще й глиною обмажу. В
ньому чисто й затишно.
Галка. Серед двору малюки, гралися у городки
Дістали скакалку, покликали галку.
- Лети, швидше, галко, гуляти в скакалку.
Галка прилетіла, на тиночок сіла.
Вхопив хлопчик палку і жбурнув у галку.
Сіла галка в кропиві, зашуміло в голові.
- От збагни, у чому суть, - діти кличуть, потім б'ють.
Називають галкою, зустрічають палкою.
Не задумуємося ми ніколи над тим, що не ми дали пташкам життя, а отже і не нам його
відбирати.
Учениця. Не стріляй горобчиків, сину, не стріляй!
Цвірінчать їм хочеться в цей зелений май.
Не стріляй горобчиків та усіх пташок,
Їм радіти хочеться, як тобі, синок.
Учень. Світ неповторний та чудесний,
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає.
Ми всі господарі природи,
Тож збережемо її вроду!
(Пісня «Птахи – наші друзі»)
Загадки про птахів
1.Цілий день стукаю в гаю,
Діловито дзьобом б'ю.
Я не цвяхи забиваю –
Я не цвяхи забиваю –
5. Я комашок дістаю.(Дятел)
2.Всяк в блакитнім піджачку,
В рожевій сорочці.
У нас зимою по садку
Гуляють, як гості.( Снігурі)
3.Маленький, сіренький
По полях літає, уночі співає.(Соловейко)
4.Швидко скрізь цей птах літає,
Всіх комашок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
В нього спереду шильце,
Ззаду вильце,
На грудях біле полотенце.(Ластівка)
5.Уночі гуляє, вдень спочиває.
Має круглі очі, бачить серед ночі.(Сова)
Ведучий 2. Як же треба оберігати птахів, яку ж користь вони приносять і як господарюють в
наших садах ?
Учениця. Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у нашім краю.
Хай лине в гаї і на води,
Співає для нас у маю.
Учениця. Зустрінуться в рідному краї
З ключем журавлинним вгорі
Синичокі щигликів зграї,
І повзики і снігурі.
Учениця. У кору застукає дятел
Сигналом робочого дня,
І знову почне працювати
Корисне, мале пташеня.
Учень. У саду літа синичка:
-Тінь-тінь-тінь!
Тен-тень-тень! –
Мов маленька садівничка,
Хазяйнує цілий день.
Учениця. Кожну гілочку малу
огляда синичка
І співає дню хвалу,
Як моя сестричка.
Ведучий 1. Бережіть птахів, оберігайте їх і вони сторицею віддячать вам.
Гадаємо, що ви всі любите природу й оберігаєте її і наших вірних друзів птахів! Пам'ятайте:
«Найдорожче для пташки – це воля». Наша любов повинна бути безкорисливою.
Звернення птахів
1.Бережіть нас.
2.Не руйнуйте наші гнізда.
3.Допомагайте нам взимку, розвішуйте годівнички.
4. Оберігайте нас від хижаків.
6. 5. Не шуміть в лісі весною, коли ми висиджуємо пташенят.
І тоді ми будемо розвеселяти вас чарівним співом!
Ведучий 2 Природа рідна – наша втіха.
Тож хай вона не знає лиха! Я думаю, що ви всі розумні і кмітливі і зрозуміли все те, про що
ми хотіли вам розповісти.