Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Kişisel etki ve diğer insanlar üzerinde etkili olan birtakım insanlar
olduğu fikri, uzun zamandır araştırmacıların ilgisin...
Buzz’de en önemli güçlerinizden biri, kampanya düzenlemek.
Bu kampanyada en kritik adım, kategoriye uygun bir kaynağa, yan...
SATIN ALMA KARAR SÜRECİ VE BUZZ
Tüketiciler herhangi bir ürün veya hizmet satın alırken, satın alma
karar sürecinden geçer...
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Buzz Marketing
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Buzz Marketing

2 276 vues

Publié le

Buzz Marketing
Süleyman BAYINDIR

Publié dans : Marketing
  • Login to see the comments

  • Soyez le premier à aimer ceci

Buzz Marketing

  1. 1. Kişisel etki ve diğer insanlar üzerinde etkili olan birtakım insanlar olduğu fikri, uzun zamandır araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Farklı çevrelerde farklı isimler verilen, diğerleri üzerinde etkili olan bu insanlar, fikir liderleri, erken benimseyiciler veya etkileyiciler olarak adlandırılmaktadır. Kişisel etki süreci ise, itaat sağlama, yeniliklerin difüzyonu, buzz gibi farklı olgularla ilişkilendirilmektedir.
  2. 2. Buzz’de en önemli güçlerinizden biri, kampanya düzenlemek. Bu kampanyada en kritik adım, kategoriye uygun bir kaynağa, yani toplumun belli bir kesimini oluşturan kişilere ulaşmak. Bu kitleyi kendiniz tespit edebilir ya da bu alanda çalışan danışmanlık şirketlerinden destek de alabilirsiniz. 2. adım, onlara denemeleri için ürün göndermektir. Kampanyaya bu kişilerle başlanmalı ki; yayılmak istenen mesaj, hızla istenilen hedef kitlelere ulaşabilsin. Kaynaklar kendilerini özel hissettiren ve duygusal bir şekilde yaklaşan markaların gönüllü ileticileri oluyorlar. Bu sayede de mesaj "güven duyulan" bir kanaldan iletilmiş oluyor.
  3. 3. SATIN ALMA KARAR SÜRECİ VE BUZZ Tüketiciler herhangi bir ürün veya hizmet satın alırken, satın alma karar sürecinden geçerler. Bu süreç aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır: • • • • • İhtiyacın doğması ve sorunun belirlenmesi. İhtiyacı giderecek ürün ve markalarla ilgili bilgilerin toplanması. Bilgilerin değerlendirilmesi. Alternatiflerden birinin seçilmesi. Satın alma sonrası değerlendirme. Bu aşamalardan word of mouth marketing açısından önemli olanı, ihtiyacı giderecek ürün ve markalarla ilgili bilgilerin toplanması aşamasıdır.

×