Scenariusz szkolenia dla trenerów i trenerek. Zawiera kontekst tematyczny dla szkolenia, cele szkolenia, program ramowy dla osób uczestniczących, agendę trenerską, listę kontrolną dla trenerów i trenerek, materiały potrzebne podczas ćwiczeń oraz dodatkowe źródła i linki.
4. redakcja Technologie.org.pl
projekt graficzny i skład Marianna Wybieralska
Publikacja powstała w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Publikacja dostępna jest na licencji Creative Commons-Uznanie
autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0
Ilustracja wykorzystania na okładce autorstwa Sebastian Müller
opublikowana na licencji Creative Commons Zero dostępna pod adresem
http://unsplash.s3.amazonaws.com/batch%206/blurred_lines.jpeg
spis treści
Sesja szkoleniowa „Komunikacja” 6
Cele edukacyjne 7
Program ramowy szkolenia dla osób uczestniczących 8
Agenda trenerska 10
Lista kontrolna dla trenerów i trenerek 15
Materiały pomocnicze 16
5. 6 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 7
sesja szkoleniowa „komunikacja”
kontekst tematyczny
Wyzwania stojące przed organizacjami pozarządowymi
w obszarze „Komunikacja”
1. Poczucie, że daleko im do doskonałości
2. Dotarcie na zewnątrz z komunikatem o swojej dzia-
łalności (partnerzy, sponsorzy, promocja)
3. wewnętrzna komunikacja (tylko jedna organizacja -
KRZYK)
cele sesji „komunikacja”
Nabycie wiedzy na temat:
• roli komunikacji w działaniach organizacji pozarzą-
dowej.
• zasad dobrej komunikacji i korzyści z niej wynikają-
cych.
• wagi dobrej identyfikacji wizualnej i roli wizualności
w komunikacji organizacji pozarządowej.
• nowych metod komunikacji wykorzystujących inter-
netowe narzędzia: viral, wideo, crowdfunding, akcje
społecznościowe na facebooku
• możliwości poszczególnych narzędzi komunikacji
internetowej: media społecznościowe, strona interne-
towa, newsletter
Nabycie umiejętności:
• składania w całość komunikacji wykorzystującej róż-
ne typy narzędzi: media społecznościowe (facebook),
stronę internetową i newsletter.
• formułowania komunikatów: wpis do mediów spo-
łecznościowych, treść newslettera, napisanie infor-
macji prasowej
Nabycie przekonania/świadomości na temat:
• wagi komunikacji zewnętrznej organizacji pozarządowej.
cele edukacyjne
w zakresie wiedzy:
Nabycie wiedzy na temat mocnych i słabych stron
kluczowych narzędzi technologicznych, tak aby osoby
mogły dokonać świadomego wyboru w jakim stopniu
chcą je wykorzystywać w swojej organizacji
w zakresie umiejętności:
Nabycie przez osoby uczestniczące umiejętności korzy-
stania z nowych technologii w takim stopniu, aby czuły
się one pewnie przy korzystaniu z nich
w zakresie postawy:
Pokazanie, że miejsce działania, np. mała miejscowość,
nie musi być ograniczeniem przy rozwoju organizacji
Uświadomienie, przekonanie, że nowe technologie są
wielkim zasobem dla organizacji pozarządowych i dają,
szczególnie małym organizacjom, nowe możliwości
rozwoju, rozszerzenia działań
6. 8 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 9
program ramowy szkolenia
Czas trwania: 945 min (z uwzględnieniem przerw)
1 dzień
moduł i
Wprowadzenie
Przebieg modułu:
Przedstawienie się osób uczestniczących i osób prowadzących.
Oczekiwania wobec szkolenia.
Prezentacja programu szkolenia.
Ustalenie zasad współpracy.
moduł ii
Organizacja jako system
Przebieg modułu:
Praca w grupach nad case study z pracy organizacji pozarządowej. Refleksja
i dyskusja nad korzyściami i trudnościami w dwóch modelach pracy organi-
zacji pozarządowej: wykorzystującej nowe technologie i takiej, która pracuje
bez nich.
moduł iii
Zasady dobrej komunikacji
Przebieg modułu:
Projekcja filmu i dyskusja na temat wartości komunikacji.
Wypracowanie cech charakterystycznych i zasad dobrej komunikacji.
2 dzień
moduł iv
Kanały komunikacji internetowej
Przebieg modułu:
Prezentacja trzech różnych kanałów komunikacji: mediów społecznościowych,
strony internetowej i newslettera. Prezentacja cech charakterystycznych
każdego z tych kanałów. Dyskusja nad zastosowaniem w pracy organizacji
pozarządowej.
moduł v
Narzędzia komunikacji internetowej
Przebieg modułu:
Prezentacja możliwości form komunikacyjnych każdego z kanałów komunika-
cji prezentowanych w poprzednim module.
moduł v
Jak pisać, aby osiągnąć cel?
Przebieg modułu:
Ćwiczenie umiejętności pisania komunikatów do odpowiednich kanałów
komunikacji.
Ćwiczenie umiejętności pisania informacji prasowej.
moduł vi
Jak można się komunikować z otoczeniem?
Przebieg modułu:
Ćwiczenie budowania planu kampanii informacyjnej.
podsumowanie szkolenia
Przebieg modułu:
Przypomnienie najważniejszych faktów i punktów I dnia szkolenia
Rundka kończąca
7. 10 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 11
agenda trenerska
dzień i
9.00–17.15
Czas Opis aktywności
100’ moduł i – wprowadzenie
Cele modułu:
Uświadomienie logiki całego procesu uczenia i zbudowanie zaangażowania i mo-
tywacji
Zbudowanie poczucia bezpieczeństwa w obszarze wyrażania swoich opinii
5’ Powitanie i przedstawienie się, OP
40’
Przedstawienie się OU (forma ćwiczeniowa) :
Siedząc w parach OU rozmawiają o sobie ze sobą, a potem każdy pre-
zentuje swojego sąsiada/swoją sąsiadkę na forum; podczas prezentacji
przedstawiają sobie jak ich organizacje wykorzystują nowe technologie
w swojej pracy
10’ Przedstawienie całego cyklu szkoleniowego i jego celów
20’
Zebranie oczekiwań i obaw wobec całego cyklu
OU na karteczkach piszą oczekiwania i obawy . Po wypisaniu, przeka-
zują OP, która po kolei grupuje je i przedstawia.
10’
Prezentacja programu tej sesji z odniesieniami do potrzeb oczekiwań,
które się pojawiły wobec tej sesji.
15’ Ustalenie zasad współpracy
przerwa kawowa
90’
moduł ii
Organizacja jako system
Cele modułu:
Uświadomienie, że ICT dają nowe możliwości dla działania małych, lokalnych
organizacji
Sprawdzenie jakie jest nastawienie i wiedza OU z zakresu zarządzania organiza-
cją i ITC
35’
Praca w grupach
Podział na grupy, najlepiej 6. 2 grupy dostają case study na temat fun-
daisingu, 2 na temat komunikacji, 2 na temat zarządzania. W każdej
z dwóch grup jedna dostaje dodatkowo opis mówiący o dostępie danej
organizacji do ICT. Każda grupa ma zaplanować działania zmierzające
do rozwiązania problemu przedstawionego w case study, przy czym
jedna może wykorzystywać narzędzia ICT, a druga nie ma takiej możli-
wości.
40’
Prezentacja pracy grup
Omówienie co jest podobnego, co różnego, jak zmieniły się działania,
gdy pojawiły się ICT.
15’
Dyskusja
Refleksja OU nad własnymi organizacjami i sobą w tych obszarach, np.
pytanie jak w Waszych organizacjach wykorzystujecie ICT do zarzą-
dzania/działania? Jeśli nie wykorzystujecie to, czym to jest spowodo-
wane? Jak teraz myślicie o swoich organizacjach to gdzie moglibyście
wykorzystywać?
60’ obiad
70’
moduł iii
Zasady dobrej komunikacji
25’
Podczas pierwszej części tego modułu oglądamy video TED
Krótkie przedstawienie czym są konferencje TED
Polecenie: Zwróćcie uwagę na wartość dobrej komunikacji i co o niej
decyduje, kiedy możemy powiedzieć, że komunikacja jest dobra
Informujemy, że wideo jest po angielsku, ale są polskie napisy. Idą dość
szybko, ale w razie czego możemy wracać do poszczególnych momen-
tów potem.
Link: http://www.ted.com/talks/dave_meslin_the_antidote_to_apat-
hy.html
30’
Pytamy jak się podobał film. Co w nim było ważnego w związku z ko-
munikacją?
Na flipcharcie zapisujemy najważniejsze punkty z dyskusji
Nasze postulaty, które tam się powinny znaleźć (jeśli nie padną z gru-
py, to dopisujemy):
• żeby obudzić zaangażowanie ludzi trzeba się z nimi dobrze komuni-
kować,
• nie tylko treść jest ważna, ale sposób w jaki ją przekazujesz - bo to
przesądza jak ludzie reagują,
• należy podawać dane kontaktowe,
• należy dziękować za zaangażowanie swoich współpracownikom,
• ICT daje możliwość komunikacji bez wielkich nakładów finansowych
Podsumowanie
Dyskusja: Jak na tle przedstawionych w filmie przykładów prezentują
się działania komunikacyjne,które znamy z doświadczenia?
8. 12 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 13
moduł iv
Kanały komunikacji internetowej
Cele modułu:
Poznanie możliwości poszczególnych kanałów komunikacji internetowej: media
społecznościowe, strona internetowa, newsletter
Praca w grupach
Podziel OU na trzy grupy
Polecenie: Wypiszcie na kartkach wszystko to, co Wam się kojarzy
z poszczególnymi kanałami komunikacji internetowej. Każda z grup
dostaje inny kanał: media społecznościowe, strona internetowa,
newsletter.
Można jako materiał dołączyć kartkę z wydrukowanymi logo serwisów
społecznościowych, logo CMS, logo programów do tworzenia newslet-
terów.
Zebranie wyników
OP odsłuchuje po kolei grupy. Na flipcharcie zapisuje najważniejsze
informacje z tych, które pojawiły się od grup.
Prezentacja narzędzi
Na podstawie tego, co wypracowały grupy OP prezentuje charaktery-
stykę każdego z tych kanałów. Przedstawia kontekst w jakim powstał,
jak był użytkowany. W tym momencie należy podkreślić jakiego typy
komunikaty pasują do każdego z tych kanałów.
Dyskusja i podsumowanie
OP zadaje pytanie: Na ile w swojej dotychczasowej komunikacji wi-
dzieliście różnice między tymi kanałami? Jak decydowaliście o tym, co
gdzie ma być publikowane?
Podsumowanie I dnia
Podsumowanie najważniejszych informacji z I dnia
Rundka kończąca
dzień ii
9.00–16.30
Czas Opis aktywności
wprowadzenie
Przypomnienie imion OU
Przypomnienie wniosków z poprzedniego dnia
Przedstawienie planu na ten dzień
100’
moduł v
Narzędzia komunikacji internetowej
Cele modułu:
Poznanie różnych narzędzi i form publikacji, które umożliwiają poszczególne
kanały komunikacji internetowej
40’
Ćwiczenie w grupach
OU pracują w grupach. Na każdą grupę przypada jeden komputer
na który wgrane są materiały ćwiczeniowe. Są to screeny zawie-
rające przykłady różnych funkcji mediów społecznościowych (np.
w kontekście Facebooka będzie to post z tagiem, post ze zdjęciem,
wydarzenie, grupa dyskusyjna), przykładów wpisów na stronie
internetowej (np. wpis blogowy, fotorelacja, wywiad), różnych form
newslettera (np. przegląd najciekawszych informacji, aktualności
z organizacji, informacje o ofertach szkoleniowych). Przykłady
muszą pochodzić z działalności komunikacyjnej organizacji pozarzą-
dowych
Polecenie: OU mają przedyskutować przedstawione przykłady
i zastanowić się nad odpowiedniością formy do treści. Wypracowuję
komentarz na temat cech komunikacji przez media społecznościo-
we, newsletter i stronę internetową.
40’
Omówienie ćwiczenia z prezentacją
OP odsłuchuje komentarze grup na temat cech komunikacji.
Następnie podczas prezentacji, która zawiera przykłady omawiane
przez grupy, prezentuje funkcjonalności poszczególnych narzędzi.
OP przeprowadza dyskusję na temat jakości komunikacji podanej
w przykładach, OU mogą wymieniać się spotrzeżeniami.
20’
Podsumowanie
Dyskusja: Czy te narzędzia odpowiadają potrzebom komunikacyj-
nym organizacji pozarządowych?
20’ przerwa kawowa
120’
moduł vi
Jak pisać, aby osiągnąć cel?
Cele modułu:
Umiejętność formułowania komunikatów: pisanie różnych tekstów, jak wpis
na stronę internetową, wpis do serwisu społecznościowego, przygotowanie
informacji prasowej
40’
Praca w grupach
OP dzieli OU na 4 grupy. Każda z grup otrzymuje case study – opis
problemu jednej z organizacji.
Pod opisem case study zawarte jest polecenie przygotowania odpo-
wiednich komunikatów
9. 14 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 15
25’
Omówienie pracy w grupach
OU przedstawiają wypracowane komunikaty. OP udzielają feedba-
cku, miejsce na dyskusję między OU.
20’
Informacja prasowa – prezentacja
OP prezentuje najważniejsze cechy informacji prasowej
20’
Informacja prasowa – ćwiczenie
OU piszą informację prasową do otrzymanych wcześniej case study.
Odsłuchanie grup.
15’
Dyskusja
Jak OU widzą zastosowanie tej wiedzy w pracy swojej organizacji?
60’ przerwa obiadowa
110’
moduł vii
Jak można się komunikować z otoczeniem?
Cele modułu:
Nabycie umiejętności składania w całość komunikacji wykorzystującej różne
typy narzędzi: media społecznościowe, stronę internetową i newsletter.
50’
Ćwiczenie
OP dzieli OU w grupy do pracy nad dwoma case study dotyczącymi
dwóch różnych organizacji pozarządowych. Case study opisuje mie-
siąc z życia organizacji, która jest podobna do organizacji uczestni-
ków i uczestniczek. Zadanie: przygotować kampanię informacyjną
dla tego miesiąca - zaplanować działania, jakie zostaną podjęte w ra-
mach kampanii informacyjnej. Działania wpisać do tabelki podając
termin realizacji i wybierając kanał komunikacji. Dla każdego kanału
komunikacji przygotować jeden komunikat + informację prasową.
OU dostają case study i tabelkę, w której mają zaplanować działania.
45’
Prezentacja
Grupy prezentują wyniki swojej pracy. OP zwraca uwagę na zgod-
ność doboru kanału komunikacji do planowanego celu komunika-
cyjnego. OU dostają checklistę i wg niej oceniają zaprezentowane
przykładowe komunikaty.
30’
Dyskusja
OP: Czy w dotychczasowych działaniach OU podejmowały działania
komunikacyjne wykorzystując taki plan kampanii informacyjnej?
30’ podsumowanie szkolenia
Przypomnienie najważniejszych faktów i punktów I i II dnia szkole-
nia
Rundka kończąca
lista kontrolna dla trenerów i trenerek
Materiały edukacyjne dla osób uczestniczących
Case study do modułu II
Materiały ćwiczeniowe do modułu V
Case study do modułu VI
Case study do modułu VII
Checklista do modułu VII
Materiały papiernicze i sprzęt
Flamastry
Papier flipchart
Taśma malarska
Papier do notowania i długopisy
Etykiety do wpisania imion
Rzutnik
Laptopy i przedłużacze
10. 16 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 17
materiały pomocnicze
case study moduł ii
Zarządzanie
Stowarzyszenie Wszyscy razem z małej, podlubelskiej wsi
Stowarzyszenie powstało w 2006 roku. Początkowo grupa znajomych
nie miała sprecyzowanego planu na działanie. Plan przyszedł do nich
sam. Stowarzyszenie prowadzi obecnie szkołę, która w 2009r. miała być
zamknięta z powodu niedostatecznej liczby uczniów. Świetlica w szkole
jest wykorzystywana jako miejsce spotkań, zebrań i ważnych wydarzeń.
W okresie przedświątecznym stowarzyszenie prowadzi zbiórki żywności
i dystrybuuje ją wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy.
Członkowie i członkinie Stowarzyszenia to ludzie w wieku 30-45 lat,
aktywni zawodowo, w większości mają rodziny i dzieci. Niektóre z nich
chodzą do prowadzonej przez Stowarzyszenie szkoły, inne są już nasto-
latkami i dojeżdżają do szkół średnich w Lublinie.
Zadanie
W ostatnim czasie pojawił się problem z przydzielaniem obowiązków
w organizacji. Dotychczasowa prezeska stowarzyszenia, osoba bar-
dzo energiczna i charyzmatyczna, wyjechała za granicę (dorosła córka
urodziła dziecko w Anglii i prezeska wyjechała jej pomagać) i zostawiła
organizację pod opieką wiceprezesa, który nie najlepiej radzi sobie z za-
rządzeniem zespołem. Stałe działania, jak prowadzenie szkoły, idą swoim
torem, jednak od czasu wyjazdu prezeski Stowarzyszenie nie podjęło
żadnej nowej inicjatywy. Prezeska nie planuje na razie powrotu. Zaczyna
być wyczuwalny spadek energii członków i jeśli nic się nie zmieni, istnieje
obawa, że ludzie będą odpływać z organizacji. Co robicie?
Info dodatkowe dla grupy offline’owej: Czy mimo dzielącej Was odległości
będziecie się starali utrzymać kontakt z prezeską? Co możecie zrobić,
żeby przywrócić życie organizacji?
Info dodatkowe dla grupy online’owej: Wszyscy członkowie Stowarzyszenia
mają dostęp do internetu w domu lub miejscu pracy. Od dawna w Stowa-
rzyszeniu korzysta się z darmowych aplikacji Google do współdzielenia
plików (word, excel), oraz Doodla do łatwego umawiania spotkań.
Promocja
Fundacja Bliżej natury ze średniego miasta w zachodniej części woj.
Lubelskiego
Fundacja istnieje od 2008 roku i od tego czasu promuje zdrowy styl
życia i odżywiania się wśród mieszkańców miasta. W zespole Fundacji są
dietetycy, lekarka, trener lekkiej atletyki i księgowy, który od wielu lat
jest zapalonym biegaczem. Fundacja prowadzi stronę internetową, na
której publikuje porady odnośnie zdrowego stylu życia, oferuje również
bezpłatne konsultacje indywidualne. Niestety, wygląda na to, że miesz-
kańcy miasta nie są taką ofertą zainteresowani – jest bardzo mało wejść
na stronę, bardzo rzadko ktoś zgłasza się po poradę dietetyczną. Zespół
jest już trochę zniechęcony, ale postanowił podjąć ostatnią próbę i zorga-
nizować wiosenny festyn „Żyj zdrowo”. Co zrobić, aby przedsięwzięcie nie
okazało się porażką? Jak je zaplanować i wypromować?
Info dodatkowe dla grupy offline’owej: W mieście jest kilka szkół różnych
szczebli edukacji, ośrodki zdrowia i koszary wojskowe. Czy macie pomysł,
jak je wykorzystać?
Info dodatkowe dla grupy online’owej: Dostęp do Internetu nie jest dla
Fundacji problemem. Mimo to jej obecność w sieci ogranicza się do stro-
ny internetowej, która jest rzadko aktualizowana.
Fundraising
Koło Gospodyń Wiejskich z małej wsi pod wschodnią granicą
Koło powstało w połowie lat 70. Od tamtego czasu przewinęło się przez nie
wiele kobiet, dla których udział w Kole jest jedną z nielicznych rozrywek
i sposobów na spędzanie czasu, jakie są dostępne w ich miejscu zamiesz-
kania. W latach 90 Koło nieco podupadło, jednak ostatnio załapało wiatr
w żagle wraz z objęciem stanowiska prezeski przez młodą kobietę, która
przyciągnęła do Koła wiele nowych, młodych członkiń. W działania Koła
angażują się również mężczyźni. Koło organizuje imprezy okolicznościowe,
wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do miasta do kina czy na koncert.
Ostatnio pojawił się pomysł, aby Koło prowadziło stałe zajęcia popołu-
dniowe dla dzieci i młodzieży w świetlicy przy szkole, w której odbywają
się zebrania wiejskie, a która na co dzień stoi pusta. Byłaby to duża zmia-
na we wsi, ponieważ obecnie poza treningami sportowymi nie ma żadnej
oferty zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży. Koło planuje zajęcia
plastyczne, muzyczne, taneczne, wspólne odkrywanie historii lokalnej
oraz zajęcia z majsterkowania. Świetlica nadaje się do użytku, wymaga
jedynie niewielkiego dostosowania. Sołtys wyraził zgodę na nieodpłat-
ne użyczenie pomieszczeń Kołu. Problemem jest wyposażenie świetlicy
i zapewnienie jakiegokolwiek wynagrodzenia osobom prowadzącym za-
jęcia dla dzieci. Wprawdzie członkinie Koła deklarują, że początkowo są
w stanie pracować nieodpłatnie, jednak prezeska obawia się, że to długo
nie potrwa. Co zrobić?
Info dodatkowe dla grupy offline’owej: Wieś, w której działa Koło jest
biedna. Jest wysoki poziom bezrobocia i w zasadzie nie ma zakładów pro-
dukcyjnych, do których można by się zwrócić po darowiznę. Dużo ludzi
wyjeżdża do pracy za granicę i układa sobie tam życie. Z drugiej strony,
społeczność jest zintegrowana i zdeterminowana, aby zapewnić młodzie-
ży możliwość rozwoju i wartościowego spędzania czasu. Jedna z członkiń
Koła jest graficzką. We wsi działa zespół muzyki tradycyjnej.
Info dodatkowe dla grupy online’owej: Środki potrzebne do realizacji zadania
nie są duże. Spróbujcie je oszacować i zastanówcie się, czy można w tym
wypadku przeprowadzić zbiórkę społecznościową (np. na portalu www.
polakpotrafi.pl) oraz co trzeba przygotować, aby zbiórka była sukcesem.
Z jakich innych źródeł finansowania może skorzystać Koło? Jak je znaleźć?
11. 18 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 19
case study moduł vii
Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi X spod Chełma prowadzi działalność na
rzecz mieszkańców najbliższej okolicy. Nie prowadzi stałych działań, po-
dejmuje raczej doraźne akcje, organizuje wydarzenia kulturalne i rozryw-
kowe. Tym razem organizuje zabawę z loterią fantową, aby zgromadzić
środki na paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin w gminie. Celem
jest zgromadzenie na zabawie jak największej liczby osób, które nie tylko
wezmą udział w loterii, ale też wpłacą darowizny, za które później zo-
staną zakupione żywność i zabawki do paczek, a w przyszłości być może
przystąpią do Stowarzyszenia lub zostaną w nim wolontariuszami.
Informacja prasowa do prasy lokalnej nt. zabawy z loterią fantową, którą
Stowarzyszenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla najbied-
niejszych rodzin w gminie.
Mail do partnerów, współpracowników, lokalnych władz i mediów z za-
proszeniem na zabawę z loterią fantową, którą Stowarzyszenie organizu-
je, aby zgromadzić środki na paczki dla najbiedniejszych rodzin w gminie.
Wpis na Facebooka z informacją nt. zabawy z loterią fantową, którą Sto-
warzyszenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla najbiedniej-
szych rodzin w gminie. Na Facebooku Stowarzyszenie ma ok. 200 fanów,
głównie mieszkańców wsi i najbliższej okolicy.
Wpis na stronę internetową z informacją nt. zabawy z loterią fantową,
którą Stowarzyszenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla
najbiedniejszych rodzin w gminie.
Treść wpisu w newsletterze nt. zabawy z loterią fantową, którą Stowarzy-
szenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla najbiedniejszych
rodzin w gminie.
case study moduł vii
Stowarzyszenie Edukatorów z Nałęczowa prowadzi różne działania na
rzecz edukacji nieformalnej młodzieży. We współpracy ze szkołą i filią
biblioteki organizują właśnie projekt dotyczący historii mówionej – ra-
zem z młodzieżą chcą zebrać opowieści o historii okolicy w formie nagrań
audio. Projekt właśnie ruszył, trzeba ogłosić rekrutację. Pierwszym
pomysłem było, żeby zaangażować w niego dzieci, które na co dzień
przychodzą do świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie, ale postano-
wiono, że projekt będzie okazją do zaproszenia nowych dzieci do działań
stowarzyszenia. Świetlica jest prowadzona na zmianę przez opiekunówi
opiekunki należące do stowarzyszenia. Wiadomo, że 15 października,
pani Agnieszka nie będzie mogła wziąć swojego dyżuru i trzeba będzie
zamknąć świetlicę na jeden dzień. Dodatkowo w tym miesiącu wypada
cykliczne spotkanie zespołu Stowarzyszenia podczas którego przeprowa-
dzona zostanie dyskusja o planach na kolejne dwa lata. Stowarzyszenie
jest bardzo dobrze znane i szanowane w swojej społeczności, wiele osób
jest ciekawych rezultatów tego spotkania. Część działaczek ze Stowarzy-
szenia jest również aktywnymi członkiniami Koła Lokalnej Tradycji. Koło
na początku listopada organizuje ciekawe spotkanie dotyczące dawnych
tradycji i zwyczajów, które działy się w związku ze Świętem Zmarłych.
case study moduł vii
Koło Gospodyń Wiejskich w Kątach (Gmina Kodeń) jest jedyną organi-
zacją we wsi. Zrzesza głównie kobiety w wieku emerytalnym, choć nie
brakuje w nim również młodych kobiet. We wsi nie ma szkoły, ośrodka
zdrowia czy innego miejsca, do którego można pójść. Aby załatwić spra-
wy trzeba jechać do Kodnia lub Terespola. Jednocześnie wieś jest bardzo
atrakcyjna turystycznie, gdyż dominuje w niej tradycyjna drewniana
zabudowa, otaczają ją piękne lasy, są ładne ścieżki na spacery nordic wal-
king lub wycieczki rowerowe. Do Kodnia jest tylko 6km, często przyjeż-
dżają tam pielgrzymki.
Jednym z mieszkańców wsi jest Pan Jan, który od lat grywa na skrzyp-
cach. Koło zaplanowało obchody 50-lecia jego gry na instrumencie połą-
czone z zabawą taneczną. Członkinie chcą, żeby było to nie tylko święto
Pana Jana, ale całej społeczności, które dodatkowo wypromuje wieś
w województwie, a może i w całym kraju. Został miesiąc do wydarzenia.
Wszystkie sprawy organizacyjne są już zabezpieczone, pozostaje rozesłać
zaproszenia i promować wydarzenie. Jak to zrobić, aby było sukcesem?
12. 20 fundacja techsoup
case study moduł viii
Sprawdź to!
Jak sądzisz, czy koleżanki i koledzy dobrze zaplanowali miesiąc pracy
swojej organizacji?
Czy prawidłowo dobrali kanały komunikacji do celów i treść komunika-
tów do ich charakteru?
Sprawdź to!
facebook
Czy celem komunikatu jest angażowanie użytkowników? Tak/Nie
Czy komunikat jest bezpośredni i zrozumiały? Tak/Nie
Czy komunikat zawiera elementy wizualne, dźwiękowe? Tak/Nie
Czy w komunikacie zawarto odnośniki do innych stron,
obiektów lub elementów Facebooka?
Tak/Nie
strona internetowa
Czy komunikat jest jasny, przejrzysty i otrzymujemy pełną
informację o sprawie?
Tak/Nie
Czy przy tworzeniu komunikatu wykorzystano możliwo-
ści, jakie daje strona www (publikacja fotografii, linków do
innych stron, mapek itd.)?
Tak/Nie
newsletter
Czy komunikat jest jasny i zwięzły? Tak/Nie
Czy komunikat zachęca do kliknięcia w link i uzyskania
większej ilości informacji o sprawie?
Tak/Nie
informacja prasowa
Czy komunikat zawiera niezbędne elementy (tytuł, lead,
rozwinięcie, datę upowszechnienia informacji)? Czy poda-
no osobę do kontaktu?
Tak/Nie
Czy jest zwięzła i konkretna? Tak/Nie
Czy dobrze (adekwatnie) opisuje sprawę? Tak/Nie
Czy jest przygotowana starannie i jest czytelna? Tak/Nie
inne kanały komunikacji
Czy wykorzystanie innych kanałów komunikacji jest w tej
sytuacji adekwatne?
Tak/Nie
Czy zostały one użyte prawidłowo? Tak/Nie