1. Ուշադրություն
Աշատանքը կատարված է Arial Armenian տառատեսակով և դուք այն պատշաճ ձևով
տեսնելու համար պետք է բեռնեք ձեր համակարգչի մեջ և ընտրեք համապատասան
տառատեսակ :
ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ
ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ
ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
гÛñ³³å»ï гÛñ³å»ïÛ³ÝÇ ³Ýí³Ý հ. 78 ¹åñáóÇ áõëáõóãáõÑÇ` ²É»ùë³ÝÛ³Ý
¶³Û³Ý»
2012Ã.
2. ԴԱՍԱՐԱՆ IV
ԱՌԱՐԿԱ մայրենի
ԹԵՄԱ “Հայաստանի յոթ և բյուր հրաշալիքները” ԺԱՄ 6 ժամ
Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ
1
-կարողանա լուռ ընթերցել տրամաբանական
Հովհաննես Թումանյանի արձանի մոտ
հնչերանգի պահպանումով`կենտրոնանալով
իմաստով անծանոթ բառերի վրա
2
-գիտենա կարդացած տեքստերում հանդիպած
Արամ Խաչատրյանի հետ
բառերի իմաստը ու նշանակությունը
-իր իմացածը ճիշտ և հասկանալի հաղորդել ուրիշին
-նախնական պատկերացում ունենա երաժշտության
մասին
3
-իմանա արվեստագիտական որոշ տերմիններ
Սարյանի նկարներում շողշողում է
-հասկանալ, նկարագրել և վերարտադրել արվեստի
Հայաստանի հավերժությունը
ստեղծագործության բովանդակությունը
-գեղարվեստական տեքստերի շնորհիվ տեսնի,
ճանաչի և զգա գեղեցիկը
4
-գրագետ հայերենով բանավոր և գրավոր
Մասիսից դեպի Ագռավաքար
արտահայտի իր կարծիքը`կարդացածի ու տեսածի
վերաբերյալ
-գիտակցի մայրենի լեզվի և ազգային
պատկանելիության սերտ կապը
5
-ճանաչի մեր երկիրը և մեր
Սասունցի Դավիթը կռվում է դևերի դեմ
նախնիներին,դաստիարակվի նրանց օրինակով
-գիտակցի մայրենի լեզվի և գրականության
արժեքների ձեռք բերման կարևորությունը
6
Թեմատիկ գրավոր աշխատանք Թեստային աշխատանք
3. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Արամ Խաչատրյանի հետ
Աշակերտները կծանոթանան հայ մեծ երգահան Արամ Խաչատրյանին և երաժշտական
այն հարուստ ժառանգությանը, որ նա թողել է հայ ժողովրդին:
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
Կընթերցեն բնագիրը`պահպանելով կարդալու որակական հատկանիշները:
Կկարողանան ընթերցածն օգտագործել նոր տեղեկատվություն ստանալու նպատակով:
Կկարողանան բնագրից ընտրել բարդ բառեր, դրանք բաժանել բաղադրիչների`կրկնելով
բառակազմության մասին ունեցած գիտելիքները:
ԴԱՍԻ
Կկազմեն բնագրի բովանդակային կառուցվածքին համապատասխան կենսագրական
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
աղյուսակ և կորոշեն դասանյութի մասերը`ըստ տրված աղյուսակի:
Կբնութագրեն Խաչատրյանին `որպես մեծ երգահան:
-բնագրի ընթերցումից հետո կընկալեն բովանդակությունը
-կկարողանան բնագրից առանձնացնել հերոսին բնութագրող հատվածները և
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ հիմնավորել իրենց ընտրությունը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ -կվերարտադրեն բնագրի բովանդակությունը պահպանելով դեմքերի նկարագրությունը
ԿԻՄԱՆԱՆ -կվեհիշեն և կխորացնեն իրենց գիտելիքները դարձվածների վերաբերյալ
-կկարողանան ստեղծագործաբար պատասխանել բնագրի հարցերին
-կկարողանան նկարագրել Խաչատրյանի մանկությունը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
-կկարողանան դերային խաղով ներկայացնել հերոսների երկխոսությունը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
4. Խթանում-պրիզմա `”Երգ” բառով:
Կազմել նախադասություն` պրիզմայի սկզբնաբառով և վերջնաբառով:
Իմաստի ընկալում -սկսել սլայդների ցուցադրումով:
Երեխաները կայցելեն Խաչատրյանի անվան վերտուալ թանգարան, կծանոթանան նրա կյանքին,
գործունեությանը:
-Նկարների ցուցադրում, քննարկում
-Կազմել փոքրիկ տեքստ` բանալի բառերով
-Լսել երաժշտություն և կատարել
-Ուղղորդված ընթերցանություն
-Լեզվատրաբանական աշխատանք բնագրի վրա`
- կկարդան և դուրս կգրեն նորածանոթ և ուղղագրական արժեք ներկայացնող բառերը և
դարձվածները:
Կանդրադառնան նաև տողատակին տրված առաջադրանքներին:
Կշռա դ ատում - Օգտագործել “Քառաբաժան” մեթոդը:
Ինչ զգացի Ինչ տեսա
Ինչի մասին մտածեցի Տալ նոր վերնագիր
Գնահատել աշակերտներին:
Տնային աշխատանք- Պատրաստել փոքրիկ հաղորդում հայ երգահաններից մեկի մասին և
ներկայացնել ընկերներին (կենսագրական աղյուսակի, պաստառի, փոքրիկ պատմության տեսքով):
5. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Սասունցի Դավիթը կռվում է դևերի դեմ
-հստակ տեղեկություններ հաղորդել բանահյուսության ժանրերի մասին. Էպոսը որպես
բանահյուսական ժանր
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
-հայրենասիրության դաստիարակում
-արտահայտիչ կարդալու և վերարտադրելու կարողությունների դաստիարակում
-արտահայտիչ կընթերցեն ստեղծագործությունը
-կհորինեն պատմություն նկարի շուրջ` զարգացնելով ստեղծագործական
կարողությունները
ԴԱՍԻ
-կընթերցեն բնագիրը և բնագրի բովանդակությունը,կհամեմատեն իրենց հորինած
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
պատմության հետ
-բնագրից դուրս կգրեն բարբառային ձևերը և կդարձնեն գրական
-կամրակայեն դարձվածների մասին ունեցած գիտելիքները
-կըմբռնեն հատվածի ենթատեքստը
-ըստ պլանի կվերարտադրեն ընթերցածի բովանդակությունը
-կբնութագրեն հերոսին`տրված բառաշարքից ընտրելով համապատասխան
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
հատկանիշներ և կհիմնավորեն իրենց ընտրությունը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
-ստեղծագործաբար կվերարտադրեն նկարի բովանդակությունը`ընդլայնելով
ԿԻՄԱՆԱՆ
աշխարհաճանաչողական մտահորիզոնը
-կկարողանան գուշակություններ կատարել բնագրի դեպքերի հետագա ընթացքի շուրջ`
զարգացնելով ստեղծագործական երևակայությունը
-կկարողանան բնագիրը բաժանել տրամաբանական մասերի և պլան գրել
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
-կկարողանան բնագրից առանձնացնել հերոսին բնութագրող հատվածները
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
-կկարողանան հերոսին համեմատել այլ հերոսների հետ և հիմնավորել
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
6. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանում- Գրել “Հրաշալիք” բառը` օգտագործել “Մտագրոհ” մեթոդը:
Կազմել բառակապակցություններ հրաշալիք բառով և այդ բառակապակցություններով կազմել
նախադասություններ:
Երեխաները կպատմեն, թե ինչն են և ում են համարում հրաշալիք և կներկայացնեն մի քանի
հրաշալիքներ:
Իմաստի ընկալում -Այս փուլը սկսել սլայդների ցուցադրումով: Դիտումից հետո հանձնարարել
կարդալ ստեղծագործությունը և օգտագործել “Փոխխգործուն նշանների համակարգ ” մեթոդը:
Վերլուծել, մեկնաբանել բառային աշխատանք կատարել
-ուղղագրական արժեք ունեցող բառեր
-ածանցավոր և բարդ բառեր
-հոմանիշ ունեցող բառեր
-դարձվածներ
Կշռա դ ատում -Այս փուլում օգտագործել “Ընթերցողից պատասխան ակնկալող հարցեր” մեթոդը:
-Սասնա տան քառասուն տղամարդկանցից ում գիտես:
-Ում որդին էր Սասունցի Դավիթը:
-Ինչ արեց Դավիթը դևերի կողոպտած հարստությունը:
Գնահատել երեխաներին:
Տնային աշխաատանք- Գրել տեղեկություն Սասունցի Դավթի մասին:
7. 1. Ընտրել առարկայի որևէ թեմա [ մինչև 6 ժամ]:
2. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
8. ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԻՄԱՆԱՆ
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
3.
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ