1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran
Kelas
Tema / Tajuk
Masa
: Dunia Sains dan Teknologi
:Tahun Dua
: Sains Hayat / Haiwan
: 10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit )
Standard pembelajaran : 2.4.1 dan 2.4.3
Objektif pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti berjalan, merangkak, terbang, berenang,
menjalar, mengengsot, merayap, berlari dan melompat.
2.4.2 Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung
terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular menjalar, siput babi mengengsot,
semut merayap, kuda berlari dan katak melompat.
2.4.3 Menyatakan kepentingan pergerakan kepada haiwan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA
Orientasi:
CADANGAN AKTIVITI
-
Murid mendengar dan
menyanyikan lagu Fly-fly
Butterfly bersama-sama
-
Guru membawa murid keluar dari Kaedah p& P
bilik darjah untuk membuat
pemerhatian dan mengenal pasti Kajian lapangan
pergerakan haiwan di
KPS : Pemerhatian
persekitaran kawasan sekolah.
Set Induksi
(5 minit)
Pencetusan Idea
(15 minit)
CADANGAN KOMUNIKASI
/ CATATAN
BBM:
Klip video
2. -
-
Murid A : Katak melompat
-
Murid B : Ikan berenang
-
Murid C : Burung terbang
-
Murid D : Siput mengengsot
-
Murid E : Semut merayap
-
Menjana idea
(20 minit)
Murid menceritakan cara haiwanhaiwan bergerak
Murid D : Kucing berjalan
-
Guru menyediakan kad
perkataan (pergerakan haiwan)
merayap
terbang
melompat
-
berenang
mengengsot
berjalan
Murid dikehendaki menyesuaikan
kad perkataan dengan gambar
mengikut cara pergerakan
haiwan
Soalan :
Contoh :
berjalan
merayap
-
BBM : Kad gambar, kad
perkataan
Guru menyoal murid tentang
cara pergerakan haiwan
1. Bagaimanakah cara
burung bergerak?
2. Bagaimanakah cara
siput babi bergerak?
3. Adakah katak
berjalan? Jelaskan
cara katak bergerak.
4. Adakah ikan
merangkak? Jelaskan
cara ikan bergerak.
5. Bagaimanakah cara
buaya bergerak ?
3. BBM : paparanslaid
SOALAN
Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
bersoal jawab dengan murid.
Penstrukturan
semula
(15 minit)
-
-
Murid melihat tayangan video
cara pergerakan yang dipelajari.
a. Helang menangkap ular.
Video 1
b. Kucing mengejar tikus. Video
2
c. Siput makan daun. Video 3
Murid menceritakan aktiviti yang
dilakukan oleh haiwan dalam
video tersebut.
1. Senaraikan nama
haiwan yang terdapat
dalam gambar tadi
dan terangkan cara
haiwan tersebut
bergerak.
-
Murid A : Burung
helang menangkap
ular.
Soalan :
- Mengapa helang
menangkap ular ?
Jawapan :
-
Guru menjelaskan kepentingan
pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video.
-
Helang lapar.
-
Murid B : Kucing
mengejar tikus
Contoh :
1. Helang menangkap ular untuk
dijadikan makanan.
2. Tikus melarikan diri untuk
melindungi diri dari musuh.
Soalan :
Mengapa tikus melarikan
diri?
Jawapan :
Tikus takut kepada kucing
Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
bersoal jawab dengan murid.
Pentaksiran
Aktiviti
Pemulihan
1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 1
1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 2
BBM : paparan slaid
BBM : Lembaran kerja
BBM : Soalan kuiz
Aktiviti
Pengayaan
1.Murid menyiapkan Lembaran Kerja
3
- Guru membuat pengukuhan
tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
4. 2. Murid menjawab soalan kuiz .
Refleksi
(5 minit)
Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
menyanyi serta bersoal jawab.
-
-
BBM : paparan slaid
25 orang murid dapat
menyatakan cara dan tujuan
haiwan bergerak .
5 orang murid dibimbing untuk
menyatakan cara pergerakan
haiwan.
-
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
TMK - menggunakan tayangan video tentang pergerakan haiwan.
Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan pergerakan haiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
- Kad perkataan
- Kad gambar
- Video
- Komputer
- Specimen sebenar (Ulat gonggok, ikan, burung, siput dan katak)