SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  14
KANDUNGAN
Bil

Kandungan
Tajuk
Sinopsis Projek
Objektif
Dokumentasi Projek
4.1 Fasa 1 (Permulaan)
4.2 Fasa 2 (Perkembangan)
4.3 Fasa 3 (Kesimpulan)
4.4 Impak projek secara keseluruhan
Rancangan Pengajaran Harian
5.1 Standard Pembelajaran KSPK yang dipilih
5.2 Objektif dapat diukur, jelas dan kesesuaian
5.3 Pelaksanaan p&p :
•

Kesepaduan tunjang dan standard pembelajaran

•

Kesepaduan pelbagai teknik dan kaedah

•

Perkembangan langkah-langkah p&p selari dengan objektif,
masa yang sesuai

•

Amalan Bersesuaian Perkembangan

•

Kemahiran Berfikir secara kritis dan kreatif

•

Elemen pentaksiran semasa p&p

5.4 Penerapan nilai-nilai murni
5.5 Penutup
5.6 Sumber p&p
Rujukan
Lampiran

Muka surat
Kertas Konsep:PROGRAM AMALAN TERBAIK DALAM PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
PRASEKOLAH 2013

1. TAJUK
MY MAGIC SAND BOTTLE
±ý «¾¢ºÂ Á½ø ÒðÊ
2. SINOPSIS PROJEK
Pengajaran dan pembelajaran ini menggunakan pendekatan berasaskan projek.
Seramai 8 orang murid prasekolah saya yang berumur enam tahun melibatkan diri
dalam projek ini. Sebelum projek ini bermula, guru meminta anak muridnya
membuat buku skrap bertajuk “pasir” dengan bantuan ibubapa. Dari buku skrap
seorang anak murid saya, saya dan murid –murid prasekolah saya tertarik dengan
sebuah gambar. Kami meminta ibu anak murid itu menggenai lebih lanjut tentang
botol yang berisi pasir berwarna. Ibu tersebut sanggup meluangkan masa untuk
menerangkan tentang mewarnakan pasir. Murid prasekolah saya tertarik dengan
kerja tersebut. Maka lahirlah projek ini. Walaupun ibu tersebut member sedikit
tunjukajar tentang projek ini, tetapi sebagai guru saya telah melayari internet untuk
mendapatkan lebih informasi tentang projek ini.
Pada peringkat awal guru meminta murid untuk menamakan projek yang akan
dilaksanakan. Dari pelbagai tajuk yang dicadangkan oleh murid, maka akhirnya
tajuk MY MAGIC SAND BOTTLE ditetapkan oleh murid.
Sebelum projek ini dilaksanakan, guru member sedikit panduan tentang
bagaimana sesuatu projek mesti dijalankan. Antaranya ialah penyediaan carta
aliran kerja murid. Di carta aliran kerja ini, murid melekatkan gambar aktiviti yang
akan dilaksanakan sepanjang projek ini. Carta ini secara tidak langsung akan
membantu murid - murid melakukan aktiviti projek dengan sendiri.
Projek ini dijangka akan mengambil masa selama empat minggu. Minggu
pertama juga dikenali sebagai minggu penggumpulan maklumat dan menyediakan
carta aliran kerja.
Pada minggu kedua, guru meminta bantuan dari ibubapa untuk menggumpul
pasir. Ibubapa bersama anak mereka membawapasir ke sekolah. Murid akan ayak
pasir tersebut untuk mendapatkan pasir halus.
Pada minggu ketiga pula, murid – murid akan mewarnakan pasir tersebut
mengikut warna kegemaran mereka. Seterusnya mereka akan menggeringkan
pasir tersebut. Ia menggambil masa yang agak lama.
Pada minggu keempat murid – murid menghasilkan botol berisi pasir berwarna
secara individu. Minggu tersebut juga murid akan menghias botol tersebut.
Akhirnya murid akan melakukan aktiviti jualan botol tersebut di kawasan sekolah.
Duit tersebut mereka akan kumpul dalam tabung mereka di kelas prasekolah.

3.OBJEKTIF
Pada akhir projek ini murid - murid akan dapat menghasilkan sesuatu bahan perhiasan
yang menarik dengan pasir halus.
4. Dokumentasi Projek
4.1

Fasa 1 - Permulaan

 Minggu 1 – Isnin
Pada peringkat permulaan
I.
II.

Ibu seorang anak murid memberi sedikit taklimat mengenai sand bottle.
Murid memilih pasangan mereka dengan sendiri.
III.

Murid menentukan tajuk projek tersebut.

 Minggu 1 – Rabu
I.

Guru menerangkan projek yang hendak dijalankan secara ringkas kepada murid.

II.

Guru membimbing murid- murid untuk menyediakan carta aliran kerja projek.

4.2

Fasa 2 – Perkembangan

 Minggu 2 – Isnin
I.
II.
III.

Murid - murid mengumpul pasir bersama ibu bapa.
Murid - murid mengayak pasir supaya hanya mendapat pasir yang paling halus.
Murid- murid mengeringkan pasir halus diatas surat khabar di bawah cahaya
matahari.

 Minggu 2– Rabu
Murid- murid mencampurkan warna yang berlainan dan mengeringkan sekali lagi.
 Minggu 3 – Isnin

I.

Murid- murid secara berpasangan akan menggunakan alat corong yang kecil dan
sudu untuk memasukkan pasir yang dicampur warna ke dalam botol kaca.

II.

Murid - murid menutup botol kaca yang diisi pasir warna dengan kemas dan
berhati - hati supaya pasirnya tidak bercampur atau tumpah.

III.

Pentaksiran akan dilakukan oleh guru semasa aktiviti dijalankan.
 Minggu 3 – Rabu

I.

Murid - murid akan menghias botol dengan mengikat reben yang telah disimpul
dengan cantik.

4.3

Fasa 3 – Kesimpulan
 Minggu 4 – Isnin
I.

Murid –murid akan menjual ‘The Magic Sand Bottle’ yang telah siap sebagai
bahan hiasan kepada guru – guru sekolah ini untuk mengumpul duit di tabung
prasekolah mereka.

4.4 Impak Projek secara keseluruhan.
Impak kepada murid:-

I.

murid sangat seronok kerana hasil tangan mereka dapat dijadikan sebagai bahan
perhiasan dan dapat menjual bahan tersebut.

II.

Murid - murid juga dapat mengetahui bahawa pasir yang biasanya digunakan
untuk kerja pembinaan, dapat juga dijadikan sebagai bahan perhiasan yang boleh
mencantikkan kelas.

III.

Kesedaran dapat diwujudkan di diri murid sebagai ahli masyarakat dalam menyumbang
kepada penjagaan keindahan alam serta mewujudkan persekitaran yang sihat.

Impak kepada guru:Setiap manusia mempunyai kebolehan menciptakan, menghasilkan dan mengembangkan
sesuatu idea yang baru dan asli. Melalui pendekatan pembelajaran berasaskan projek,
kreativiti guru dapat diperkasakan. Guru berpeluang mengembangkan potensi yang ada
pada diri mereka.Kreativiti adalah satu aspek yang penting bagi seorang pendidik.
Kreativiti merupakan pendorong kepada inovasi iaitu penciptaan baru dalam memberi
kemudahan terhadap kehidupan manusia. Menurut Yong & Biraimah (1996), seorang
guru yang kreatif akan bertindak sebagai pemberi motivasi dalam pembelajaran bagi
murid-murid. Dalam projek ‘My magic Sand Bottle’, kreatif dalam penggubahan sesuatu
bahan telah dicungkilkan. Justeru, setiap pendidik haruslah mempunyai daya kreativiti
dan inovasi yang tinggi. Tambahan pula, Guru juga dapat mencungkil bakat murid
dalam penghasilan bahan perhiasan daripada bahan yang biasa dijumpai seperti
pasir.
Impak kepada ibubapa / komuniti :Melalui aktiviti yang dijalankan ini, kesedaran golongan ibu bapa dan komuniti dalam
melaksanakan projek di prasekolah dapat ditingkatkan. Ibubapa melihat anak - anak
mereka menggunakan masa terluang mereka dengan sebaik- baiknya dengan
melakukan sesuatu yang berfaedah , bermanfaat dan bersifat menyayangi alam
sekitar.

5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

5.1 STANDARD PEMBELAJARAN KSPK YANG DIPILIH
KTI 1.1 Menggunakan

pengetahuan

tentang

bahan

dan

teknik

dalam

menghasilkan karya seni (Aplikasi seni).
KTI 1.1.4Memanipulasikan bahan secara kreatif untuk penghasilan karya dengan
bimbingan.
KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya (ekspresi kreatif)
KTI 1.2.12 Menggunakan bahan kutipan yang sesuai untuk penghasilan sebuah
karya kreatif.
5.2

KESEPADUAN

STANDRAD

PEMBELAJARAN

DAN

STANDARD

KANDUNGAN KSPK YANG DIPILIH
STANDARD KANDUNGAN
PFK 1.1 Melakukan kemahiran motor

STANDARD PEMBELAJARAN
PFK 1.1.4 Menggunakan tangan untuk

halus.
BT1.1 Mendengar dengan penuh

menguli.
BT 1.1.7 Mendengar dan memahami

perhatian.
BT

3.2

Persediaan

membaca.

5.3

arahan

serta memberi respons yang sesuai.
sebelum BT3.2.4 Mengagihkan benda atau gambar
mengikut kategori.

PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

5.3.1 KESEPADUAN PELBAGAI TEKNIK DAN KAEDAH
Teknik
i.

Berbincang
Teknik berbincang yang berbentuk perbualan dilakukan di kalangan kanak-kanak
di bawah penyeliaan dan kawalan guru. Semasa memilih tajuk dan jenis projek
yang ingin dilaksanakan, murid-murid mengadakan perbincangan antara satu
sama lain secara lisan di bawah bimbingan guru.
ii.

Soal jawab
Teknik soal jawab kerap digunakan oleh guru untuk mewujudkan interaksi antara
guru dengan murid-murid. Teknik ini dilaksanakan berasaskan pada guru
mengemukakan soalan dan kanak-kanak memberi jawapan bagi soalan tersebut.
ujuan teknik soal jawab diaplikasikan dalam pembelajaran berasaskan projek
adalah untuk menimbulkan minat terhadap projek yang bakal mereka
laksanakan.

iii.

Teknik penyelesaian masalah
Teknik pembelajaran yang dilaksanakan di bawah penyeliaan guru. Kanak-kanak
diberi masalah dan mereka dikehendaki cuba menyelesaikan masalah tersebut.

Kaedah
i.

Kaedah koperatif/kolaboratif
Kaedah koperatif/kolaboratif digunakan iaitu murid-murid melibatkan diri secara
aktif dan koperatif dalam pembelajaran kumpulan, murid-murid dilatih supaya
memahami dan mempunyai aspek akauntabiliti diri dan tanggungjawab
berkongsi. Kaedah ini dapat memupuk kemahiran interaksi sosial secara
langsung di mana murid menjalankan aktiviti secara kumpulan dan guru
memainkan peranan sebagai fasilitator.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran

:

Perkembangan Fizikal Dan Estetika (Seni)

Tahun

:

Prasekolah

Bil. Murid

:

8 orang

Tema

:

Pasir

Tajuk

:

My Magic Sand Bottle

Tarikh

:

9 Hb.Julai 2013

Masa

:

30 minit

Hasil Pembelajaran

:

Pada akhir P&P murid- murid akan dapat :o mengisi pasir halus dengan cermat di dalam botol hiasan.

Kemahiran bahasa

: Menyebut dan menamakan dengan betul

Ilmu / penggabung jalinan

: Sains dan Teknologi , Perkembangan fizikal dan penjagaan kesihatan.

Nilai murni

: Kerjasama , tolong menolong ,kreativiti
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)

Kemahiran Berfikir ( KB)

: mengumpul dan menjana idea

Belajar Cara Belajar(BCB)

: mengumpul , memproses , interpersonel

Pengetahuan sedia ada

: Murid pernah bermain dan mengenal pasir

Bahan bantu belajar (BBB)

: Pasir , warna , botol kaca , gam dan reben.

Langkah
Set Induksi

I.

(2 minit)

Aktiviti P&P
Guru mengedarkan gambar dari pasir (sand
bertanyakan

mengenai

bahan

utama

art) kepada murid dan

yang

digunakan

untuk

Catatan
KB : Menghubungkait,
BCB : Mendengar dengan teliti.

menghasilkannya.
Langkah 1

II.
I.
II.

Langkah 2
(20 minit)

I.

BBM : botol ajaib yang telah siap.

telah disiapkan.

( 5 minit)

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang hendak diajar.
Guru menunjukkan carta aliran dan berbincang mengenai aktiviti yang

Carta aliran kerja projek.

Guru meminta murid menyatakan mengenai aktiviti yang masih belum
disiapkan.
Guru menerangkan mengenai station.

BBM : bakul, botol, pasir berwarna,

Station 1: murid mengambil botol dan bakul.

sudu dan corong kecil.

Station 2: murid mengambil bekas yang berisi pasir warna berlainan
iaitu sebanyak 6 warna sekumpulan.
Station 3: murid mendapatkan alatan untuk mengisi pasir dalam botol
iaitu sudu dan corong kecil.
II.

Murid - murid duduk dalam kumpulan .

III.
IV.
Penutup

Murid memasukkan pasir bergilir – gilir dalam botol.
Guru membimbing murid.

I.

(3 minit)

Murid -murid mengisi carta aliran projek apabila aktiviti mengisi sudah
selesai.

II.

Murid-murid mengemas tempat.

KB: bekerjasama
Pasir(5 minit)Guru memperkenalkan aktiviti hari ini iaitu mengisi pasir warnadalam botol hiasan.Guru membahagikan pasir warna, botol kaca dan corong kecilkepada murid.Murid mengisi pasir warna ke dalam botol kaca denganmenggunakan corong kecil dengan teliti dan berhati-hati.II.Guru membantu murid yang menghadapi kesukaran.III.Murid menutup botol kaca
Pasir(5 minit)Guru memperkenalkan aktiviti hari ini iaitu mengisi pasir warnadalam botol hiasan.Guru membahagikan pasir warna, botol kaca dan corong kecilkepada murid.Murid mengisi pasir warna ke dalam botol kaca denganmenggunakan corong kecil dengan teliti dan berhati-hati.II.Guru membantu murid yang menghadapi kesukaran.III.Murid menutup botol kaca

Contenu connexe

Tendances

SLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptx
SLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptxSLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptx
SLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptxNurulHazwani37
 
Contoh minit curai
Contoh minit curaiContoh minit curai
Contoh minit curaikulaanniring
 
Pelan intervensi bm
Pelan intervensi bmPelan intervensi bm
Pelan intervensi bmnur aliaa
 
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3krb Persona
 
Laporan aktiviti pengakap
Laporan aktiviti pengakapLaporan aktiviti pengakap
Laporan aktiviti pengakapDiana Ismail
 
Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3
Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3
Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3mazrizah
 
Pusat Sumber Abad Ke 21
Pusat Sumber Abad Ke 21Pusat Sumber Abad Ke 21
Pusat Sumber Abad Ke 21Ismawati Ishak
 
27238688 kertas-kerja-program-bebas-denggi
27238688 kertas-kerja-program-bebas-denggi27238688 kertas-kerja-program-bebas-denggi
27238688 kertas-kerja-program-bebas-dengginorazimah80
 
Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)
Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)
Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)jaidee abang
 
Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2palveena
 
Minit Mesyuarat Panitia BM 1.docx
Minit Mesyuarat Panitia BM 1.docxMinit Mesyuarat Panitia BM 1.docx
Minit Mesyuarat Panitia BM 1.docxJULIZABINTIALLIMoe
 
Contoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkapContoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkapNorliza Bakri
 
Buku panduan-krs-dan-tkrs
Buku panduan-krs-dan-tkrsBuku panduan-krs-dan-tkrs
Buku panduan-krs-dan-tkrsSapiah Khalid
 
Kertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtp
Kertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtpKertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtp
Kertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtpAhmad NazRi
 
takwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docx
takwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docxtakwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docx
takwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docxlatifahIbrahim3
 
Contoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bm
Contoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bmContoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bm
Contoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bmNorazelin Mat Isa
 

Tendances (20)

SLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptx
SLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptxSLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptx
SLIDE MESYUARAT KOKURIKULUM 2 (2022-2023) (1).pptx
 
Contoh minit curai
Contoh minit curaiContoh minit curai
Contoh minit curai
 
Pelan intervensi bm
Pelan intervensi bmPelan intervensi bm
Pelan intervensi bm
 
Rpi pendidikan khas
Rpi pendidikan khas   Rpi pendidikan khas
Rpi pendidikan khas
 
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
 
Laporan aktiviti pengakap
Laporan aktiviti pengakapLaporan aktiviti pengakap
Laporan aktiviti pengakap
 
Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3
Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3
Minit mesyuarat panitia_sejarah bil 2 dan 3
 
Pusat Sumber Abad Ke 21
Pusat Sumber Abad Ke 21Pusat Sumber Abad Ke 21
Pusat Sumber Abad Ke 21
 
Minit Mesyuarat Bil 2.docx
Minit Mesyuarat Bil 2.docxMinit Mesyuarat Bil 2.docx
Minit Mesyuarat Bil 2.docx
 
27238688 kertas-kerja-program-bebas-denggi
27238688 kertas-kerja-program-bebas-denggi27238688 kertas-kerja-program-bebas-denggi
27238688 kertas-kerja-program-bebas-denggi
 
Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)
Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)
Contoh keberhasilan pk hal ehwal murid (hem)
 
Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2
 
Minit Mesyuarat Panitia BM 1.docx
Minit Mesyuarat Panitia BM 1.docxMinit Mesyuarat Panitia BM 1.docx
Minit Mesyuarat Panitia BM 1.docx
 
Contoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkapContoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkap
 
Buku panduan-krs-dan-tkrs
Buku panduan-krs-dan-tkrsBuku panduan-krs-dan-tkrs
Buku panduan-krs-dan-tkrs
 
Kertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtp
Kertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtpKertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtp
Kertas cadangan ruzina gotong royong perdana skbtp
 
takwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docx
takwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docxtakwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docx
takwim sekolah untuk kelab alam sekitar.docx
 
Contoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bm
Contoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bmContoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bm
Contoh aktiviti minggu bahasa melayu panitia bm
 
Contoh Laporan PBD
Contoh Laporan PBDContoh Laporan PBD
Contoh Laporan PBD
 
Laporan Aktiviti
Laporan AktivitiLaporan Aktiviti
Laporan Aktiviti
 

En vedette

Perkongsian Amalan Terbaik dalam PdP
Perkongsian Amalan Terbaik dalam PdPPerkongsian Amalan Terbaik dalam PdP
Perkongsian Amalan Terbaik dalam PdPAsniem CA
 
AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)
AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)
AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)Cikgu Syahidon
 
Kertas cadangan projek inovasi dam ular pintar
Kertas cadangan projek inovasi dam ular pintarKertas cadangan projek inovasi dam ular pintar
Kertas cadangan projek inovasi dam ular pintarAtok Shila
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHfatimah isa
 
Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2
Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2
Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2Noorfaiza Za'bar
 
Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)
Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)
Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)Osni Osman
 
Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...
Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...
Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...Rohasni Roslan
 
Inovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-Z
Inovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-ZInovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-Z
Inovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-ZRosemini Salam
 
Alatan kebersihan diri
Alatan kebersihan diriAlatan kebersihan diri
Alatan kebersihan diriJcka Aca
 
Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2
Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2
Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2Salina Saad
 
BORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDF
BORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDFBORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDF
BORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDFAnum Aksan
 
Meningkatkan Prestasi Murid
Meningkatkan Prestasi MuridMeningkatkan Prestasi Murid
Meningkatkan Prestasi MuridAsniem CA
 
Panduan FYP Adtec Shah Alam
Panduan FYP Adtec Shah AlamPanduan FYP Adtec Shah Alam
Panduan FYP Adtec Shah AlamKota Kinabalu
 

En vedette (20)

Perkongsian Amalan Terbaik dalam PdP
Perkongsian Amalan Terbaik dalam PdPPerkongsian Amalan Terbaik dalam PdP
Perkongsian Amalan Terbaik dalam PdP
 
Amalan terbaik
Amalan terbaikAmalan terbaik
Amalan terbaik
 
AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)
AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)
AMALAN TERBAIK PEMBUDAYAAN ICT DI SEKOLAH (SSQS)
 
Kertas cadangan projek inovasi dam ular pintar
Kertas cadangan projek inovasi dam ular pintarKertas cadangan projek inovasi dam ular pintar
Kertas cadangan projek inovasi dam ular pintar
 
Kertas kerja inovasi 3 p
Kertas kerja inovasi  3 pKertas kerja inovasi  3 p
Kertas kerja inovasi 3 p
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
 
Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2
Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2
Dialog pelaksanaan intervensi sk lktp maokil 2
 
Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)
Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)
Buku amalan amalan terbaik bagi pembudayaan ict disekolah bestari (1)
 
Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...
Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...
Pengumpulan bahan bahan penulisan amalan terbaik pengajaran dan pembelajaran ...
 
Hbml4303
Hbml4303Hbml4303
Hbml4303
 
Inovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-Z
Inovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-ZInovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-Z
Inovasi Prasekolah 2012 IPGKSM - Skrin-Z
 
Buku pengoperasian linus
Buku pengoperasian linusBuku pengoperasian linus
Buku pengoperasian linus
 
Alatan kebersihan diri
Alatan kebersihan diriAlatan kebersihan diri
Alatan kebersihan diri
 
Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2
Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2
Tapak pembelajaran bahasa malaysia tahun 2
 
BORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDF
BORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDFBORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDF
BORANG REKOD PERIBADI DAN MAKLUMAT KESIHATAN MURID -PDF
 
Literasi dan numerasi (linus)
Literasi dan numerasi (linus)Literasi dan numerasi (linus)
Literasi dan numerasi (linus)
 
Meningkatkan Prestasi Murid
Meningkatkan Prestasi MuridMeningkatkan Prestasi Murid
Meningkatkan Prestasi Murid
 
Panduan FYP Adtec Shah Alam
Panduan FYP Adtec Shah AlamPanduan FYP Adtec Shah Alam
Panduan FYP Adtec Shah Alam
 
Laporan projek Kitar Semula
Laporan projek Kitar SemulaLaporan projek Kitar Semula
Laporan projek Kitar Semula
 
Proposal E Learning
Proposal E LearningProposal E Learning
Proposal E Learning
 

Similaire à Pasir(5 minit)Guru memperkenalkan aktiviti hari ini iaitu mengisi pasir warnadalam botol hiasan.Guru membahagikan pasir warna, botol kaca dan corong kecilkepada murid.Murid mengisi pasir warna ke dalam botol kaca denganmenggunakan corong kecil dengan teliti dan berhati-hati.II.Guru membantu murid yang menghadapi kesukaran.III.Murid menutup botol kaca

Bahan ajar paud 2014
Bahan ajar paud 2014Bahan ajar paud 2014
Bahan ajar paud 2014Agus Susanto
 
Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017
Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017
Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017FarahYudian
 
Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)
Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)
Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)Giannilangga
 
Kelas 4 Tema7 BG.pdf
Kelas 4 Tema7 BG.pdfKelas 4 Tema7 BG.pdf
Kelas 4 Tema7 BG.pdfSesuluhRetno
 
Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017
Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017
Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017FarahYudian
 
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017FarahYudian
 
PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]
PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]
PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]D'Soul Sounds On SoundCloud
 
Kelas 4 tema 8 BG.pdf
Kelas 4 tema 8 BG.pdfKelas 4 tema 8 BG.pdf
Kelas 4 tema 8 BG.pdfSesuluhRetno
 
contoh paperwork inovasi skkr 2015
contoh paperwork inovasi skkr 2015contoh paperwork inovasi skkr 2015
contoh paperwork inovasi skkr 2015syahidah shabuddin
 
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017FarahYudian
 
Kelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdf
Kelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdfKelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdf
Kelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdfNoviLestari53
 
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017FarahYudian
 
Buku guru kelas 2. tema 1. hidup rukun
Buku guru kelas 2. tema 1. hidup rukunBuku guru kelas 2. tema 1. hidup rukun
Buku guru kelas 2. tema 1. hidup rukunasru khan
 
Kelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdf
Kelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdfKelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdf
Kelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdfWinaAyyuni2
 
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruKelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruHum_May10
 
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruKelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruHum_May10
 
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruKelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruHum_May10
 
Kelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_guru
Kelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_guruKelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_guru
Kelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_gururisqiyatulazizah
 

Similaire à Pasir(5 minit)Guru memperkenalkan aktiviti hari ini iaitu mengisi pasir warnadalam botol hiasan.Guru membahagikan pasir warna, botol kaca dan corong kecilkepada murid.Murid mengisi pasir warna ke dalam botol kaca denganmenggunakan corong kecil dengan teliti dan berhati-hati.II.Guru membantu murid yang menghadapi kesukaran.III.Murid menutup botol kaca (20)

Bahan ajar paud 2014
Bahan ajar paud 2014Bahan ajar paud 2014
Bahan ajar paud 2014
 
Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017
Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017
Buku BSE Kelas 04 sd tematik 9 kayanya negeriku guru 2017
 
Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)
Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)
Bg 4 tema 1 indahnya kebersamaan ayomadrasah 2 (2)
 
Kelas 4 Tema7 BG.pdf
Kelas 4 Tema7 BG.pdfKelas 4 Tema7 BG.pdf
Kelas 4 Tema7 BG.pdf
 
Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017
Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017
Buku BSE Kelas 05 sd tematik 9 benda-benda di sekitar kita guru 2017
 
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 3 tugasku sehari-hari guru 2017
 
PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]
PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]
PROPOSAL MOS SMPN 16 MAKASSAR TAHUN 2013 [SEMENTARA]
 
Kelas 4 tema 8 BG.pdf
Kelas 4 tema 8 BG.pdfKelas 4 tema 8 BG.pdf
Kelas 4 tema 8 BG.pdf
 
contoh paperwork inovasi skkr 2015
contoh paperwork inovasi skkr 2015contoh paperwork inovasi skkr 2015
contoh paperwork inovasi skkr 2015
 
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 2 bermain di lingkunganku guru 2017
 
Kelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdf
Kelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdfKelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdf
Kelas IV Tema 7 BG ayomadrasah 2017.pdf
 
Kelas ii tema 1 bg
Kelas ii tema 1 bgKelas ii tema 1 bg
Kelas ii tema 1 bg
 
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017
Buku BSE Kelas 02 sd tematik 1 hidup rukun guru 2017
 
Buku guru kelas 2. tema 1. hidup rukun
Buku guru kelas 2. tema 1. hidup rukunBuku guru kelas 2. tema 1. hidup rukun
Buku guru kelas 2. tema 1. hidup rukun
 
Kelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdf
Kelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdfKelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdf
Kelas 6. Buku Guru Edisi Revisi 2018. Tema 4. Globalisasi.pdf
 
kertas kerja seni.docx
kertas kerja seni.docxkertas kerja seni.docx
kertas kerja seni.docx
 
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruKelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
 
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruKelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
 
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guruKelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
Kelas 02 sd_tematik_4_aku_dan_sekolahku_guru
 
Kelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_guru
Kelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_guruKelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_guru
Kelas 05 sd_tematik_5_bangga_sebagai_bangsa_indonesia_guru
 

Pasir(5 minit)Guru memperkenalkan aktiviti hari ini iaitu mengisi pasir warnadalam botol hiasan.Guru membahagikan pasir warna, botol kaca dan corong kecilkepada murid.Murid mengisi pasir warna ke dalam botol kaca denganmenggunakan corong kecil dengan teliti dan berhati-hati.II.Guru membantu murid yang menghadapi kesukaran.III.Murid menutup botol kaca

  • 1. KANDUNGAN Bil Kandungan Tajuk Sinopsis Projek Objektif Dokumentasi Projek 4.1 Fasa 1 (Permulaan) 4.2 Fasa 2 (Perkembangan) 4.3 Fasa 3 (Kesimpulan) 4.4 Impak projek secara keseluruhan Rancangan Pengajaran Harian 5.1 Standard Pembelajaran KSPK yang dipilih 5.2 Objektif dapat diukur, jelas dan kesesuaian 5.3 Pelaksanaan p&p : • Kesepaduan tunjang dan standard pembelajaran • Kesepaduan pelbagai teknik dan kaedah • Perkembangan langkah-langkah p&p selari dengan objektif, masa yang sesuai • Amalan Bersesuaian Perkembangan • Kemahiran Berfikir secara kritis dan kreatif • Elemen pentaksiran semasa p&p 5.4 Penerapan nilai-nilai murni 5.5 Penutup 5.6 Sumber p&p Rujukan Lampiran Muka surat
  • 2. Kertas Konsep:PROGRAM AMALAN TERBAIK DALAM PENGAJARAN & PEMBELAJARAN PRASEKOLAH 2013 1. TAJUK MY MAGIC SAND BOTTLE ±ý «¾¢ºÂ Á½ø ÒðÊ 2. SINOPSIS PROJEK Pengajaran dan pembelajaran ini menggunakan pendekatan berasaskan projek. Seramai 8 orang murid prasekolah saya yang berumur enam tahun melibatkan diri dalam projek ini. Sebelum projek ini bermula, guru meminta anak muridnya membuat buku skrap bertajuk “pasir” dengan bantuan ibubapa. Dari buku skrap seorang anak murid saya, saya dan murid –murid prasekolah saya tertarik dengan sebuah gambar. Kami meminta ibu anak murid itu menggenai lebih lanjut tentang botol yang berisi pasir berwarna. Ibu tersebut sanggup meluangkan masa untuk menerangkan tentang mewarnakan pasir. Murid prasekolah saya tertarik dengan kerja tersebut. Maka lahirlah projek ini. Walaupun ibu tersebut member sedikit tunjukajar tentang projek ini, tetapi sebagai guru saya telah melayari internet untuk mendapatkan lebih informasi tentang projek ini. Pada peringkat awal guru meminta murid untuk menamakan projek yang akan dilaksanakan. Dari pelbagai tajuk yang dicadangkan oleh murid, maka akhirnya tajuk MY MAGIC SAND BOTTLE ditetapkan oleh murid. Sebelum projek ini dilaksanakan, guru member sedikit panduan tentang bagaimana sesuatu projek mesti dijalankan. Antaranya ialah penyediaan carta aliran kerja murid. Di carta aliran kerja ini, murid melekatkan gambar aktiviti yang akan dilaksanakan sepanjang projek ini. Carta ini secara tidak langsung akan membantu murid - murid melakukan aktiviti projek dengan sendiri.
  • 3. Projek ini dijangka akan mengambil masa selama empat minggu. Minggu pertama juga dikenali sebagai minggu penggumpulan maklumat dan menyediakan carta aliran kerja. Pada minggu kedua, guru meminta bantuan dari ibubapa untuk menggumpul pasir. Ibubapa bersama anak mereka membawapasir ke sekolah. Murid akan ayak pasir tersebut untuk mendapatkan pasir halus. Pada minggu ketiga pula, murid – murid akan mewarnakan pasir tersebut mengikut warna kegemaran mereka. Seterusnya mereka akan menggeringkan pasir tersebut. Ia menggambil masa yang agak lama. Pada minggu keempat murid – murid menghasilkan botol berisi pasir berwarna secara individu. Minggu tersebut juga murid akan menghias botol tersebut. Akhirnya murid akan melakukan aktiviti jualan botol tersebut di kawasan sekolah. Duit tersebut mereka akan kumpul dalam tabung mereka di kelas prasekolah. 3.OBJEKTIF Pada akhir projek ini murid - murid akan dapat menghasilkan sesuatu bahan perhiasan yang menarik dengan pasir halus. 4. Dokumentasi Projek 4.1 Fasa 1 - Permulaan  Minggu 1 – Isnin Pada peringkat permulaan I. II. Ibu seorang anak murid memberi sedikit taklimat mengenai sand bottle. Murid memilih pasangan mereka dengan sendiri.
  • 4. III. Murid menentukan tajuk projek tersebut.  Minggu 1 – Rabu I. Guru menerangkan projek yang hendak dijalankan secara ringkas kepada murid. II. Guru membimbing murid- murid untuk menyediakan carta aliran kerja projek. 4.2 Fasa 2 – Perkembangan  Minggu 2 – Isnin I. II. III. Murid - murid mengumpul pasir bersama ibu bapa. Murid - murid mengayak pasir supaya hanya mendapat pasir yang paling halus. Murid- murid mengeringkan pasir halus diatas surat khabar di bawah cahaya matahari.  Minggu 2– Rabu Murid- murid mencampurkan warna yang berlainan dan mengeringkan sekali lagi.
  • 5.  Minggu 3 – Isnin I. Murid- murid secara berpasangan akan menggunakan alat corong yang kecil dan sudu untuk memasukkan pasir yang dicampur warna ke dalam botol kaca. II. Murid - murid menutup botol kaca yang diisi pasir warna dengan kemas dan berhati - hati supaya pasirnya tidak bercampur atau tumpah. III. Pentaksiran akan dilakukan oleh guru semasa aktiviti dijalankan.  Minggu 3 – Rabu I. Murid - murid akan menghias botol dengan mengikat reben yang telah disimpul dengan cantik. 4.3 Fasa 3 – Kesimpulan  Minggu 4 – Isnin I. Murid –murid akan menjual ‘The Magic Sand Bottle’ yang telah siap sebagai bahan hiasan kepada guru – guru sekolah ini untuk mengumpul duit di tabung prasekolah mereka. 4.4 Impak Projek secara keseluruhan.
  • 6. Impak kepada murid:- I. murid sangat seronok kerana hasil tangan mereka dapat dijadikan sebagai bahan perhiasan dan dapat menjual bahan tersebut. II. Murid - murid juga dapat mengetahui bahawa pasir yang biasanya digunakan untuk kerja pembinaan, dapat juga dijadikan sebagai bahan perhiasan yang boleh mencantikkan kelas. III. Kesedaran dapat diwujudkan di diri murid sebagai ahli masyarakat dalam menyumbang kepada penjagaan keindahan alam serta mewujudkan persekitaran yang sihat. Impak kepada guru:Setiap manusia mempunyai kebolehan menciptakan, menghasilkan dan mengembangkan sesuatu idea yang baru dan asli. Melalui pendekatan pembelajaran berasaskan projek, kreativiti guru dapat diperkasakan. Guru berpeluang mengembangkan potensi yang ada pada diri mereka.Kreativiti adalah satu aspek yang penting bagi seorang pendidik. Kreativiti merupakan pendorong kepada inovasi iaitu penciptaan baru dalam memberi kemudahan terhadap kehidupan manusia. Menurut Yong & Biraimah (1996), seorang guru yang kreatif akan bertindak sebagai pemberi motivasi dalam pembelajaran bagi murid-murid. Dalam projek ‘My magic Sand Bottle’, kreatif dalam penggubahan sesuatu bahan telah dicungkilkan. Justeru, setiap pendidik haruslah mempunyai daya kreativiti dan inovasi yang tinggi. Tambahan pula, Guru juga dapat mencungkil bakat murid dalam penghasilan bahan perhiasan daripada bahan yang biasa dijumpai seperti pasir.
  • 7. Impak kepada ibubapa / komuniti :Melalui aktiviti yang dijalankan ini, kesedaran golongan ibu bapa dan komuniti dalam melaksanakan projek di prasekolah dapat ditingkatkan. Ibubapa melihat anak - anak mereka menggunakan masa terluang mereka dengan sebaik- baiknya dengan melakukan sesuatu yang berfaedah , bermanfaat dan bersifat menyayangi alam sekitar. 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5.1 STANDARD PEMBELAJARAN KSPK YANG DIPILIH KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi seni). KTI 1.1.4Memanipulasikan bahan secara kreatif untuk penghasilan karya dengan bimbingan. KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya (ekspresi kreatif)
  • 8. KTI 1.2.12 Menggunakan bahan kutipan yang sesuai untuk penghasilan sebuah karya kreatif. 5.2 KESEPADUAN STANDRAD PEMBELAJARAN DAN STANDARD KANDUNGAN KSPK YANG DIPILIH STANDARD KANDUNGAN PFK 1.1 Melakukan kemahiran motor STANDARD PEMBELAJARAN PFK 1.1.4 Menggunakan tangan untuk halus. BT1.1 Mendengar dengan penuh menguli. BT 1.1.7 Mendengar dan memahami perhatian. BT 3.2 Persediaan membaca. 5.3 arahan serta memberi respons yang sesuai. sebelum BT3.2.4 Mengagihkan benda atau gambar mengikut kategori. PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 5.3.1 KESEPADUAN PELBAGAI TEKNIK DAN KAEDAH Teknik i. Berbincang Teknik berbincang yang berbentuk perbualan dilakukan di kalangan kanak-kanak di bawah penyeliaan dan kawalan guru. Semasa memilih tajuk dan jenis projek yang ingin dilaksanakan, murid-murid mengadakan perbincangan antara satu sama lain secara lisan di bawah bimbingan guru.
  • 9. ii. Soal jawab Teknik soal jawab kerap digunakan oleh guru untuk mewujudkan interaksi antara guru dengan murid-murid. Teknik ini dilaksanakan berasaskan pada guru mengemukakan soalan dan kanak-kanak memberi jawapan bagi soalan tersebut. ujuan teknik soal jawab diaplikasikan dalam pembelajaran berasaskan projek adalah untuk menimbulkan minat terhadap projek yang bakal mereka laksanakan. iii. Teknik penyelesaian masalah Teknik pembelajaran yang dilaksanakan di bawah penyeliaan guru. Kanak-kanak diberi masalah dan mereka dikehendaki cuba menyelesaikan masalah tersebut. Kaedah i. Kaedah koperatif/kolaboratif Kaedah koperatif/kolaboratif digunakan iaitu murid-murid melibatkan diri secara aktif dan koperatif dalam pembelajaran kumpulan, murid-murid dilatih supaya memahami dan mempunyai aspek akauntabiliti diri dan tanggungjawab berkongsi. Kaedah ini dapat memupuk kemahiran interaksi sosial secara langsung di mana murid menjalankan aktiviti secara kumpulan dan guru memainkan peranan sebagai fasilitator.
  • 10. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Perkembangan Fizikal Dan Estetika (Seni) Tahun : Prasekolah Bil. Murid : 8 orang Tema : Pasir Tajuk : My Magic Sand Bottle Tarikh : 9 Hb.Julai 2013 Masa : 30 minit Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P murid- murid akan dapat :o mengisi pasir halus dengan cermat di dalam botol hiasan. Kemahiran bahasa : Menyebut dan menamakan dengan betul Ilmu / penggabung jalinan : Sains dan Teknologi , Perkembangan fizikal dan penjagaan kesihatan. Nilai murni : Kerjasama , tolong menolong ,kreativiti
  • 11. Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) Kemahiran Berfikir ( KB) : mengumpul dan menjana idea Belajar Cara Belajar(BCB) : mengumpul , memproses , interpersonel Pengetahuan sedia ada : Murid pernah bermain dan mengenal pasir Bahan bantu belajar (BBB) : Pasir , warna , botol kaca , gam dan reben. Langkah Set Induksi I. (2 minit) Aktiviti P&P Guru mengedarkan gambar dari pasir (sand bertanyakan mengenai bahan utama art) kepada murid dan yang digunakan untuk Catatan KB : Menghubungkait, BCB : Mendengar dengan teliti. menghasilkannya. Langkah 1 II. I. II. Langkah 2 (20 minit) I. BBM : botol ajaib yang telah siap. telah disiapkan. ( 5 minit) Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang hendak diajar. Guru menunjukkan carta aliran dan berbincang mengenai aktiviti yang Carta aliran kerja projek. Guru meminta murid menyatakan mengenai aktiviti yang masih belum disiapkan. Guru menerangkan mengenai station. BBM : bakul, botol, pasir berwarna, Station 1: murid mengambil botol dan bakul. sudu dan corong kecil. Station 2: murid mengambil bekas yang berisi pasir warna berlainan iaitu sebanyak 6 warna sekumpulan. Station 3: murid mendapatkan alatan untuk mengisi pasir dalam botol
  • 12. iaitu sudu dan corong kecil. II. Murid - murid duduk dalam kumpulan . III. IV. Penutup Murid memasukkan pasir bergilir – gilir dalam botol. Guru membimbing murid. I. (3 minit) Murid -murid mengisi carta aliran projek apabila aktiviti mengisi sudah selesai. II. Murid-murid mengemas tempat. KB: bekerjasama