2. Тема. Звук[х]. Позначення його буквами Х, х («ха»)
Мета:ознайомитиучнів з буквами Х, х («ха»), їх алфавітною назвою та
звуковим значенням; вироблятинавички читання складів, слів з
буквою х («ха»); розвиватиувагу, фонематичний слух; виховувати
наполегливість, бажання пізнавати нове.
Хід уроку
I. Організаційний момент.Настрій на урок.
II. Актуалізаціяопорних знань учнів
III. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
ЧИСТОМОВКА
Ха-ха-ха
Ми спіймали ховраха
Хо-хо-хо
У Наталі болить вухо
Ху-ху-ху
Ходить голуб по даху
Хе-хе-хе
В хом`яка житло сухе
Ах-ах-ах
Багато як комах
Ох-ох-ох
Ми зібрали горох
Ух-ух-ух
Із тополі летить пух
Іх-іх –іх
Великий виріс горіх
3. 1. Відгадуваннязагадки
Круглий, мов сонечко,
Щедрий, мов сонечко, -
На черінь посунеться –
І стоїть красується.
З печі – на блюдо:
- Їжте мене, люди, на здоров’ячко!(Хліб)
2. Розповідь учителяпро хліб
- Паляниця...Хліб...Здавалося б, що ж тут такого - звичайний тобі пpодукт
хаpчування. Але скільки для кожного з нас постає за цим звичайним словом!
Неосяжне пшеничне поле, на якому мов пливе комбайн…, золотаве зеpно, що
пеpеливається в натруджених долонях хлібоpоба…, духмяна паляниця на
вишиваному pушнику, якою зустpічають гостей. "Хліб-сіль вам, добpілюди",
- так говоpили здавна на Укpаїні. Ось і виходить, що хліб - це щось значно
більше, вагоміше і дорожче .
3. Словниковаробота.
- Діти, а чи знаєте ви, хто такий хлібороб?
Хлібороб – це людина, яка працює в полі, вирощує хліб.
У народікажуть: «Хліб - усьомуголова»
- Діти, а чому так люди говорять про хліб?
- Які ще прислів’я чи приказки ви знаєте про хліб?
Діти: (Без хліба немає обіду).
СКЛАДАННЯ АСОЦІАТИВНОГО КУЩА ( слово хліб)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
4. - Сьогодніна уроціви вивчите букву, яка позначає звук [х], читатимете
слова з нею.
V. ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ З БУКВАМИ Х, х («ха»).
1. Звук [х] позначається на письмібуквою Х («ха»), показує велику та
малу літери.
2. Зіставлення малої і великої літер х,Х (за формою однакові, а за
розміром різні).
3. Алфавітна назва букви.
Звук [х] приголосний, глухий, завжди твердий, крім випадків, коли
пом’якшується у вимовізвуком (і), на письміпозначається букою «ха».
4. Читання складів, слів.
а, о, у, и, і, е, у хі рург
хал ва
ку хар
хус тина
х хов рах
НАЗВАТИ БУКВУ, А ПОТІМ ЗВУК.
6. Роботаіз складами.
Діти, у нашій чарівній скринці«веселий» гороху торбинці.
Вчитель виймає із торбинкигорох, на якому написані склади. Кожен учень
отримує горошину, читає на ній склад, із складом придумує слово.
Ха – хата, хо – вухо, ху – художник, хи – хитрий, хе – сухе, хі –
прохід, ах – птах, ох – горох, ух – пух, хма – хмара, іх – сміх, ех –
цех.
5. Вправи на впізнавання звука [х] у заданих учителем словах (на початку, в
середині, у кінці слова).Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки.
5. Пограємо гру. Будьте уважні! Я буду називати слова, а ви, якщо почуєте
слово із звуком [х], повертаєте до мене зеленим кольором, а якщо у слові
немає звука [х] – то червоним кольором:
Горіх, хвиля, гора, сміх, лимон, черевик, мухомор, хмара, гарбуз, ліс, хор,
вовк, хом’як, холод, вхід, вихід, вікно, дерево
або
— Приготуйте долоні, я називатиму слова. Якщо ви почуєте звук [х] на
початку слова, то плескає перший ряд, якщо в серединіслова — то другий
ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
Холод, муха, тепло, хліб, сміх, сніговик, Херсон, схема, горіх, голодний,
хижак, гріх, вхід, ховрах.
6. Колективнескладаннязвуковихсхем слів-відгадок
Заповзятатрудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається... (мураха).
• Він такий гіркий один
На городівиріс... (хрін).
Соняшникова, запашна,
Дітьми любима усіма.
Солодкаі смачнатака.
А зветься як вона? (халва)
У зеленім кожушку,
В костяній сорочечці,
Я ростусобів ліску,
Всім зірвати хочеться.
Вірно, це – горіх.
5 Самостійнедобиранняучнями слів зі звуком [х] в різних позиціях — на
початку, в середині, у кінці слова
« Мікрофон»
ГРА « КВІТКА СЕМИЦВІТКА»
Зелений - назва одягу
6. Жовтий -- Ім`я
Фіолетовий – солодощі
Зелений – назва міста
Рожевий – назва твринки
Жовтогарячий—побутоватехніка
Блакитний – назва комахи
ІУ. Фізкультхвилинка.
Мабуть, діти, ви стомились ?
Щось голівки похилились.
треба всім вам дружно встать
і зарядкурозпочать.
Руки вгору підніміть,
Ну а потім – опустіть.
іть.
Руки в сторонирозкиньте,
Птахами у небо злиньте.
Помахайте кілька раз,
Стане всім вам краще враз.
На носочкахпідніміться,
Вправо, вліво нахиліться,
Потанцюйте всі ногами
А тепер спочинем з вами.
Тепер руки ставте в боки,
Пострибайте мов сороки,
7. Раз, два, три,чотири –
Вліво, в право нахиліться,
Навкруг себе покрутіться,
А тепер усі сідайте
працювати починайте.
VI. РОБОТАЗА БУКВАРЕМ (с. 96-97)
1. Звуко-буквений аналіз слів хмара, мухомор, горіх з опорою на схеми, подані
в підручнику
2. Логічна гра «коли ми так говоримо?»
3. Читання слів у стовпчиках
4. Вибіркове читання.
- Діти, знайдіть слово, яке означає назву комахи.
- Знайдіть слово, що означає назву гриба.
- Знайдіть слово, що означає назву головного уборадля жінок.
- Знайдіть слово, що означає назву тваринки-шкідника.
— Назвіть різні звуки у словах: горохі горіх. ([р] — [р’], [о] — [і])
— Якими буквами різняться ці слова? (о, і)
— у яких словах другого стовпчикає спільна частина? (Муха — мухомор)
— Прочитайте слова зі злиттям ха.
5. Роботанад малюнками підручника
Який гриб зображенийна цьомумалюнку ? (Мухомор)
Що ви знаєте про цей гриб ? (він отруйний)
Які ви ще знаєте отруйні гриби?
Які гриби ви знаєте їстівні ?
Поясніть модель слова «мухомор».
6. Робота над скоромовкою «черепаха чепуруха...»
8. — Прочитайте скоромовкутихо і повільно, голосно і швидко, здивовано.
— З ким порівнюється черепаха у скоромовці?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИКАДЛЯ ОЧЕЙ.
7. Робота над колисковою
— Що ви знаєте про колисковіпісні? Колиїх чули? Від кого?
— Які колисковіпісні ви знаєте?
— Хто співає колисковіпісні, укладаючи спати своїхляльок?
— Хто хоче заспівати своюулюблену колискову, або проказатиїї слова?
— А тепер послухайте українськународну колисковупісеньку, яка
надрукована у Букварі.
1) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання колискової учнями.
2) Вибіркове читання.
За завданням учителя учні читають слова автора, сну, дрімоти.
3) Читання колискової заособами(словаавтора може читати одинз учнів або
весь клас хором).
Слуханняколисковоїпісні. ( запис)
8. Робота над сюжетним малюнком
— Яка порароку зображенана малюнку?
— Які фарби використав художник, передаючи красу зими?
9. Опрацювання загадок
— Чому ніч порівнюється з білою коровою, адень — з білим волом?
— З ким порівнюються у загадці місяць, зорі?ъ
V. Рефлексія.
- Яку букву ми вивчили на уроці? Який звук вона позначає?
- Чи все було зрозуміло на уроці?
- Про що цікаве ви довідались ?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву вивчили на сьогоднішньомууроці?
— Який звук позначаєбуква Хх?
— Що найбільше сподобалосяна уроці?