2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 21 Mac 2012/Rabu Masa: 8.20 -9.20 pagi
Kelas : Tahun 5 Bil.murid : 30 orang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Tanaman Organik
Objektif : Pada akhir mata pelajaran, murid dapat:-
-Menyenaraikan 20 kata adjektif
-Mengesan kesalahan ejaan, tanda baca dan struktur ayat
yang terdapat dalam ayat.
Pengalaman : Murid pernah belajar kata adjektif ketika berada dalam
sedia ada Tahun 4.
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Konsep : Kata adjektif menerangkan sifat manusia, haiwan, tumbuh-
tumbuhan ,benda
Bahan : Buku teks, buku latihan, bahan maujud (petai,jering,
pegaga,ulam raja)
Nilai :Bersyukur
Kemahiran Fokus utama :8.1 Aras 1 (i)
Fokus sampingan :9.1 Aras 2 (i)
4. Langkah/ Isi
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi Tajuk: 1.Guru menunjukkan 1.Murid menamakan
(3 minit) Tanaman ulam-ulaman ulam Didik Hibur
Organik kepada ulaman yang ditunjuk
murid dan mereka kan oleh guru iaitu
dikehendaki petai,
menamakannya jering,pegaga,ulam raja
2.Guru meminta murid 2.Beberapa orang murid
menceritakan menceritakan
secara ringkas pengalaman mereka
tentang pengalaman makan ulam-ulaman
mereka makan ulam
ulaman.
5. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 1 1.Guru mengarahkan 1.Murid membaca
(10 minit) murid membaca petikan bertajuk
petikan bertajuk “Misai Kucing”
“Misai Kucing” 2.Beberapa orang murid
2. Guru mengarahkan menyatakan maksud
murid menyatakan keseluruhan teks
maksud keseluruhan menggunakan ayat
petikan tersebut. sendiri
3. Guru mengarahkan
setiap kumpulan 3.Setiap kumpulan
mencatatkan berbincang untuk
kebaikan”Misai mencari kebaikan
Kucing”pada “Misai Kucing “ pada
kesihatan. kesihatan.
6. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
4.Guru meminta setiap 4.Wakil setiap kumpulan
wakil kumpulan membentangkan
membentangkan hasil dapatan daripada
kebaikan “Misai perbincangan tersebut
Kucing” iaitu:-
a) Menyingkirkan asid
urik yang berlebihan
dalam badan.
a) Melawaskan
pembuangan air kecil
b) Menguraangkan
kadar kolestrol dan
tekanan darah tinggi
7. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 2 1.Guru mengarahkan 1.Murid memberi pelbagai
(15 minit) Kata murid menyatakan maksud kata adjektif
adjektif maksud kata adjektif mengikut pemahaman
2.Guru menunjukkan masing-masing.
petai dan meminta 2.Murid menyatakan
murid menyatakan bahawa rasa petai ada
rasa petai tersebut. lah pahit.
3. Guru menjelaskan 3. Murid mendengar
kepada murid penjelasan guru.
bahawa “pahit’ 4. Murid menggaris kata
merupakan kata adjektif yang terdapat
adjektif iaitu sifat dalam teks iaitu tirus,
sesuatu benda. tinggi, hijau.
8. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
4. Guru menyuruh 5. Murid menyenaraikan
Kata murid menggariskan 20 kata adjektif.
adjektif kata adjektif yang Contoh:-
terdapat dalam teks - Rendah
5. Guru mengarahkan - Merah
murid menyenarai - Panjang
kan 20 kata adjektif - Manis
yang mereka tahu. - Comel
- Gelap
- Harum
- Bulat
- Lazat
- Busuk
9. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 3 Kata 1.Guru mengarahkan 1.Murid membina ayat
(20 minit) adjektif murid membina ayat menggunakan kata
menggunakan kata adjektif.
adjektif. 2.Murid membaca ayat
2.Guru mengarahkan yang telah dibina.
murid membaca ayat 3. Murid menulis ayat
yang telah dibina. pada ruangan yang di
3. Guru mengarahkan sediakan mengikut
murid menulis ayat kumpulan iaitu
yang telah dibina kumpulan cemerlang,
pada ruangan yang kumpulan sederhana
disediakan pada dan kumpulan potensi.
papan tulis. 4.Murid menyemak
4. Guru mengarahkan jawapan rakan dan
murid menyemak mengesan kesalahan
jawapan rakan. dari segi ejaan,tanda
5. Guru memberi baca ,struktur ayat.
ulasan berkaitan 5.Murid mendengar
dengan penyemakan penjelasan guru.
tersebut.
10. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Masa Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 4 Kata 1.Guru mengarahkan 1.Murid membuat
(10 minit) adjektif murid menyenarai tugasan seperti mana
kan 20 kata adjektif yang diarah oleh guru.
dan memilih 6 dari
padanya untuk di
buat ayat.
Penutup 1.Guru meminta murid 1.Murid mencari barangan
(2 minit) Menciri mencari barangan di berbentuk bulat.
dalam kelas yang Contoh:-
berbentuk bulat. -pengasah pensel
2. Guru merumus isi -duit syiling
pelajaran hari ini. -penutup botol air
-permukaan jam tangan
2.Murid mendengar
penjelasan guru.
11.
12. 1. Murid diminta menamakan jenis ulam-ulaman yang yang terdapat di
atas.
2. Murid diminta menceritakan pengalaman sendiri tentang ulam-
ulaman di Malaysia.
i) melihat - bentuk
- warna
ii) makan - rasa
iii) sentuh - rasa
3. Guru menghubungkaitkan dengan pelajaran hari ini.