1. 1
Тема: Запилення у квіткових рослин
Мета:
Навчальна:
продовжити знайомити учнів з процесами життєдіяльності
квіткових рослин;
сформувати знання про основні типи і способи запилення квітів;
познайомити із поняттям «перехресне запилення»;
розкрити значення запилення у природі
Розвиваюча:
Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та робити
відповідні висновки та узагальнення.
Розвивати вміння логічно мислити.
Розвивати увагу, спостережливість, уяву.
Виховна:
Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища,
любов до прекрасного, інтерес до предмету.
Обладнання та матеріали: схеми, малюнки, таблиці, мультимедійний
проектор
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Основні поняття: запилення, самозапилення, перехресне запилення, штучне
запилення.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно-рецептивні (розповідь-пояснення, опис, бесіда,
повідомлення учнів, робота з підручником, ілюстрація, демонстрація).
2.Репродуктивний.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
4.Візуальний: складання опорних схем.
5.Сугестивний: застосування різних видів мистецтва – вірші, музика.
6.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
2. 2
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Запитання до учнів (вправа «Лотерея») Учні по-черзі витягають
запропоновані на столі запитання і відповідають на них:
1. Що ми називаємо квіткою?
2. Назвіть головні частини квітки.
3. Які функції виконують маточка і тичинки?
4. Які функції виконує оцвітина?
5. Що таке суцвіття?
6. Яке біологічне значення суцвіть?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів:
(Використовуються слайди презентації із зображенням квітів та суцвіть)
Квіти - чудові витвори природи. Але навіщо таке розмаїття? Навіщо
природа створює такі різні форми, лінії, кольору, запахи? Пройде людина,
зірве красиву квітку, навіщо тоді бути красивою? Тож може краще бути
невиразним, непримітним?
Але природа мудра. Як відомо в природі немає нічого зайвого, все має
свою доцільність. Тож завдання нашого сьогоднішнього уроку встановити чи
ж виправдана така розкіш. Яке її біологічне значення.
V. Вивчення нового матеріалу.
Запилення – це процес перенесення пилкових зерен із тичинок на
маточки, у яких знаходяться насінневі зачатки.
4. 4
Запилення, що проводиться людиною називається штучним; у всіх
інших випадках має місце природне запилення.
А тепер, давайте уявно візьмемо на себе місію природи. Уявіть, що ви
відбираєте рослини із корисними ознаками. Якими мають бути
пристосування до різних способів перехресного запилення, аби вони
закріпилися у ході еволюції?
(Проводиться робота в групах):
1-а група: Обговоріть, якими мають бути пристосування до запилення
комахами.
2-а група: Продумайте ознаки, які були б корисними при запиленні водою.
3-я група: Продумайте ознаки, які були б корисними при запиленні вітром.
4-а група: Які ознаки будуть притаманні рослинам, що запилюються
тваринами?
Після обговорення заслуховуються відповіді учнів. Разом встановлюємо
особливості пристосувань у рослин до різних способів запилення.
Ентомофільні рослини:
Великі за розмірами квіти;
СПОСОБИ ПЕРЕХРЕСНОГО ЗАПИЛЕННЯ
ЕНТОМОФІЛІЯ (КОМАХАМИ)
АНЕМОФІЛІЯ (ВІТРОМ)
ГІДРОФІЛІЯ (ВОДОЮ)
ЗООФІЛІЯ (ТВАРИНАМИ)
5. 5
Мають яскраве забарвлення;
Якщо квітки дрібні, невиразні, то зібрані у суцвіття;
Виражений аромат (його створюють особливі залози – нектарники;
Квітки, що запилюються нічними комахами – мають світле
забарвлення, переважно білі, мають сильний аромат;
Квітки, що ростуть у лісовій гущавині теж переважно світлі.
Зверніть увагу на екран:
Бджоли запилюють - жовті, фіолетові, сині, білі квіти, а от червоні
квіти їх лякають.
Метелики - ніжно-червоні, рожеві, білі, фіолетові, жовті.
Жуки - білі, жовто-зелені, ніжно-рожеві, але неглибокі квіти.
У природі зустрічаються дивовижні за формою квіти-орхідеї, її оцвітина
за зовнішнім виглядом нагадує самку довговусої бджоли, чим приваблює
самців цих комах. Саме вони й беруть участь у запиленні рослини.
Кількість нектару, що виділяється квітками, .дуже коливається у різних
видів рослин. Бджоли, збираючи нектар, переробляють його на мед. До його
складу входять переважно цукри, а також вітаміни та інші біологічно активні
речовини.
Приваблюють запилювачів також забарвлення та запах. Ви, звичайно,
звертали увагу на величезне розмаїття забарвлення квіток. За більшості
випадків забарвлення визначається пігментами. Найпоширенішими
пігментами є антоціани. Різна кількість цих пігментів надає квіткам
червоного, синього, фіолетового забарвлення. Каротиноїди та флавоноїди
визначають жовте забарвлення квіток. Біле забарвлення зумовлене не
пігментами, а наявністю в пелюстках великої кількості повітряних порожнин.
Комахи розрізняють ультрафіолетове випромінювання і тому швидко
знаходять потрібні їм квітки, які людині здаються незабарвленими і
невиразними.
Мабуть ви звертали увагу, що пелюстки часто мають строкате
забарвлення. На них можна бачити крапки, лінії, плями, штрихи різних
розмірів та кольорів. Наприкінці XVII сторіччя Крістіан Конрад Шпренгель
6. 6
припустив, що такі мітки слугують «дороговказом» до нектару або пилку. Це
і червона коронка в оцвітині у нарциса, жовте кільце в блакитній квітці
незабудки, темно-жовті плями біля основи пелюсток примул. Забарвлення
міток протягом життя рослини може змінюватися. Наприклад, у кінського
каштана жовта мітка нектарника стає рожевою, причому нектар виділяється
тільки тоді, коли мітка жовта.
Рослини приваблюють запилювачів не тільки своїм забарвленням, але й
запахом. Не мають аромату квітки, що запилюються птахами, а у квіток, що
запилюються кажанами, кислуватий та затхлий запах. Зрідка трапляються
квітки та суцвіття з дуже неприємним запахом гниючого м'яса або гною. Ці
квітки відвідують мухи, яких приваблює цей запах.
Більшість квіток мають приємний та різноманітний аромат, який зу-
мовлюється ефірними оліями. Розрізняють близько 500 різних квіткових
запахів. Ароматичні речовини поширюються, як гази, з рухом повітря. Цікаво
те, що нектар не має свого запаху, а надають його нектару в основному
пелюстки. Причому, якщо у квітці є мітки, то вони пахнуть або сильніше, або
мають інший запах.
Анемофільні рослини:
В основному це дерева та злаки;
Ростуть великими скупченнями;
Утворюють велику кількість пилку;
Пилок дрібний, легкий, сухий;
Квітки невиразні, часто без оцвітини;
Мають довгі тичинкові нитки;
Дерева цвітуть до появи листків.
Гідрофільні рослини:
Квітки розкриваються у товщі води;
Пиляки часто тонкі, витягнуті, ниткоподібні, здатні до плавного руху,
часто вкриті драглистою оболонкою, що забезпечує надійне
прикріплення пилку до приймочки маточки.
Самозапильні рослини:
7. 7
Запилення відбувається у закритій квітці.
Ми встановили ті особливості в будові квіткових рослин, які виникли як
пристосування до запилення, ознайомилися із типовими запилювачами, але є
й нетипові тварини-запилювачі.
Перед вами квітка. Велика, червона, яскрава, але має слабкий запах.
Висловіть гіпотези, ким ця квітка може запилюватися? (Слайд презентації).
Частина рослин, переважно тропічних та субтропічних зон запилюється
птахами. Це евкаліпти,акації, фуксії, деякі кактуси. Живляться квітковим
нектаром колібрі та квіткарниці ( у Америці), нектарниці, білоочки та
медоноси ( в Африці), квітконосові та папуги лорі (в Австралії та тропічній
Азії), гавайські квіткарниці (на Гавайських островах).
8. 8
А ця квітка велика, має сильний аромат, оцвітина у неї неяскрава, біла,
розкривається після заходу сонця або вночі. Хто може запилювати такі
квітки?
(Кажани, що ведуть нічний спосіб життя)
Вчені відзначають, що в даний час на нашій планеті панівне становище
займають квіткові рослини. У квіткових рослин в ході історичного,
еволюційного розвитку виробилися численні пристосування до запилення.
VI. Узагальнення вивченого матеріалу.
Проводиться маленький «Брейн-ринг». Учням пропонується в групах
опрацювати наступні запитання:
Чому окремі квітки на ніч закривають свої пелюстки?
Відомо, що затяжні дощі у період весняного цвітіння саду значно
знижують майбутній урожай. Чому?
У теплицю висадили огірки. Рослини зацвіли, але плоди не
утворилися. Чому?
VII. Підведення підсумків уроку, рефлексія.
Ми впоралися із завданням уроку, розглянули як здійснюється
запилення у квіткових рослин. А ось як відбувається чудове перетворення
квітки у плід, як утворюється насінина, ми дізнаємося на наступному уроці.
9. 9
Оцініть, як ви засвоїли тему, поставте значок температури в опорному
конспекті: 36,6 - засвоїли тему, 38 - вам було складно, тему не зрозуміли.
VIII. Домашнє завдання.
§ 29 підручника (читати і переказувати).
За бажанням написати казку від імені квітки чи комахи на тему
«Як добре, що ти є!»